29 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Irak stara się powstrzymać walki między siłami amerykańskimi a frakcjami wspieranymi przez Iran w obawie, że walki rozprzestrzenią się na Gazę.

Irak stara się powstrzymać walki między siłami amerykańskimi a frakcjami wspieranymi przez Iran w obawie, że walki rozprzestrzenią się na Gazę.

BAGHDAD (AP) – Dziesiątki ataków na amerykańskie obiekty wojskowe przeprowadzone przez wspierane przez Iran frakcje w Iraku w ciągu ostatnich dwóch miesięcy, w miarę trwania wojny. Wojna Izrael-Hamas Gwałtowne protesty zmusiły Bagdad do znalezienia równowagi, która z dnia na dzień staje się coraz trudniejsza.

rakieta Atak na rozległą ambasadę amerykańską Rozmowy pokojowe w Bagdadzie, które odbyły się w piątek, oznaczały dalszą eskalację, w miarę jak iraccy urzędnicy starają się powstrzymać skutki ostatniej wojny na Bliskim Wschodzie.

Iran ma znaczące wpływy w Iraku, a koalicja ugrupowań wspieranych przez Iran wyniosła do władzy irackiego premiera Muhammada Shia al-Sudaniego w październiku 2022 r. Tymczasem w Iraku przebywa około 2000 żołnierzy amerykańskich na mocy porozumienia z Bagdadem, głównie w celu zwalczania ISIS Wojownik islamski.

Bagdad w dużym stopniu opiera się także na zwolnieniach z sankcji nałożonych przez Waszyngton na zakup energii elektrycznej od Iranu, a od czasu inwazji Stanów Zjednoczonych w 2003 r. Rezerwy walutowe Iraku Został on umieszczony w Rezerwie Federalnej Stanów Zjednoczonych, dając Amerykanom znaczną kontrolę nad dostawami dolarów do Iraku.

Poprzednicy Al-Sudaniego również musieli balansować pomiędzy Teheranem a Waszyngtonem, ale wojna między Izraelem a Hamasem znacznie zwiększyła ryzyko.

od Wojna wybuchła 7 październikaGrupa tej organizacji przyznała się do co najmniej 92 ataków na amerykańskie bazy w Iraku i Syrii Iraccy bojownicy wspierani przez Iran Nazywa się to Islamskim Ruchem Oporu w Iraku. Bojownicy twierdzą, że ich ataki są odpowiedzią Poparcie Waszyngtonu dla Izraela Oraz jego obecność wojskowa w Iraku i Syrii.

Al-Sudani potępił amerykańskie ataki i kontrataki, określając je jako naruszenie suwerenności jego kraju. Nakazał także władzom ściganie bojowników biorących udział w atakach, z których większość nie spowodowała ofiar, a jedynie niewielkie szkody. Jego biuro odmówiło dalszych komentarzy.

Waszyngton wysłał wiadomości, że jego cierpliwość się kończy.

READ  Władimir Putin podda się operacji onkologicznej i przeniesie władzę

Po ataku na ambasadę Pentagon oświadczył, że sekretarz obrony Lloyd Austin „wyjaśnił (dla Al-Sudani), że ataki na siły amerykańskie muszą się zakończyć”.

Policja miejska Antoni Blinken Urzędnik amerykański powiedział Associated Press, że Waszyngton oczekuje, że iraccy urzędnicy podejmą dalsze kroki w celu zapobieżenia takim atakom i wierzy, że mają taką możliwość.

Iracki urzędnik powiedział, że dyrektor CIA William Burns podczas swojej niedawnej wizyty w regionie ostrzegł Al-Sudani przed „poważnymi konsekwencjami”, jeśli Irak nie podejmie działań, aby powstrzymać ataki.

Obaj urzędnicy wypowiadali się pod warunkiem zachowania anonimowości zgodnie z przepisami dotyczącymi odpraw prasowych.

W rozmowie telefonicznej z premierem Iraku na początku tego miesiąca Blinken powiedział, że Amerykanie wezmą sprawy w swoje ręce, argumentując, że Bagdad nie zrobił wystarczająco dużo, aby ścigać sprawców, według dwóch irackich urzędników, którzy wypowiadali się pod warunkiem zachowania anonimowości, ponieważ nie były. Uprawniony do publicznego komentowania.

Dwa dni później w amerykańskim nalocie na miejsce startu dronów w pobliżu irackiego miasta Kirkuk zginęło pięciu bojowników.

Stany Zjednoczone i znaczna część społeczności międzynarodowej starały się zapobiec rozszerzeniu się wojny w zablokowanej Strefie Gazy na cały region.

Analityk Renad Mansour powiedział, że według niego Iran dba o to, aby ataki utrzymały się poniżej poziomu, który mógłby sprowokować zdecydowaną reakcję Ameryki.

„Zarówno Iran, jak i Irak utrzymywały jak dotąd jasne stanowisko, że w tej chwili Irak nie może zamienić się w plac zabaw, który może zdestabilizować rząd Sudanu” – powiedział Mansour, starszy pracownik naukowy w think tanku Chatham House.

Powiedział, że jest to częściowo spowodowane rolą Iraku w przekazywaniu wiadomości między Waszyngtonem a Teheranem.

Czasami posłańcem jest Sudańczyk.

Na początku listopada Blinken spotkał się z Al-Sudani w Bagdadzie, dzień przed wizytą premiera Iraku w Teheranie. Według irackiego urzędnika i członka milicji Brygad Hezbollahu Al-Sudani uzyskał od milicji konkretną obietnicę, że podczas wizyty Blinkena nie przeprowadzi żadnych ataków. Po wizycie Al-Sudani przekazał Iranowi wiadomość od Blinkena, aby powstrzymać bojówki.

READ  Brytyjski raport stwierdził, że Boris Johnson celowo wprowadził Parlament w błąd

Obaj urzędnicy wypowiadali się pod warunkiem zachowania anonimowości, ponieważ nie byli upoważnieni do publicznego komentowania.

Po tygodniu wysiłków dyplomatycznych irackiego premiera. Stany Zjednoczone przedłużyły zwolnienie z sankcji nałożonych na Irak Przez cztery miesiące na zakup irańskiej energii elektrycznej. Irańskie jastrzębie w Waszyngtonie skrytykowały to posunięcie, twierdząc, że zwiększy ono dochody Teheranu, podczas gdy jego pełnomocnicy pójdą na wojnę z Izraelem.

Mansour twierdzi, że Waszyngton wykorzystał zniesienie sankcji „jako jedną ze swoich kart” w wysiłkach skupionych na gospodarce Presja na Iran i Irak.

W przeciwieństwie do libańskiego ugrupowania Hezbollah, które jest postrzegane jako najpotężniejsze zastępstwo Iranu w regionie, irackie bojówki odegrały dotychczas jedynie ograniczoną rolę w konflikcie.

Urzędnik z grupy Kataib Hezbollah powiedział, że obecnie w południowym Libanie, w pobliżu północnej granicy Izraela, przebywa jedynie niewielka liczba bojowników z Iraku. Powiedział, że Irakijczycy pracują nad „kierowaniem bitwą” wraz z Hezbollahem i przedstawicielami Hamasu, grupy zbrojnej, która rządzi Gazą od 16 lat, a obecnie walczy z Izraelem.

Powiedział, że wspierane przez Iran grupy w Iraku nie chcą, aby konflikt rozprzestrzenił się w całym regionie, ale są gotowe zdecydowanie odpowiedzieć na wszelkie ataki.

Iyad Al-Anbar, profesor nauk politycznych na Uniwersytecie w Bagdadzie, powiedział, że jeśli Iran i jego sojusznicy zdecydują się na eskalację, rząd Sudanu prawdopodobnie nie będzie w stanie ich powstrzymać ani zapobiec skutkom dla irackiej ziemi.

Al-Anbar powiedział: „Z tego powodu Sudańczycy mogli jedynie spróbować osiągnąć spokój poprzez oświadczenia”.

___

Chehayeb doniósł z Bejrutu. Do powstania tego raportu wnieśli swój wkład autorzy Associated Press Matthew Lee i Lolita Baldor w Waszyngtonie.