15 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Były rosyjski handlarz bronią zostaje zwolniony na rzecz Brittney Grainer, aby kandydować w lokalnych wyborach dla skrajnie prawicowej partii

Były rosyjski handlarz bronią zostaje zwolniony na rzecz Brittney Grainer, aby kandydować w lokalnych wyborach dla skrajnie prawicowej partii

(Reuters) – Rosyjski handlarz bronią, który został zwolniony w grudniu zeszłego roku w zamian za amerykańską gwiazdę koszykówki Brittney Grenier, został wybrany na kandydata do regionalnego parlamentu Rosji, poinformowała w niedzielę agencja informacyjna RIA.

Viktor Bout, nazywany przez Stany Zjednoczone „handlarzem śmierci”, odsiedział 10 z 25 lat wyroku w amerykańskich więzieniach pod zarzutem handlu bronią, aż do zwolnienia w ramach wymiany więźniów ze złotym medalistą olimpijskim Grinerem.

Agencja informacyjna RIA zacytowała urzędnika lokalnej organizacji ultra-nacjonalistycznej Partii Liberalno-Demokratycznej w Rosji, który powiedział, że Bout został nominowany na członka Rady Legislacyjnej obwodu Uljanowsk w centralnej Rosji.

Agenci amerykańscy aresztowali Bouta podczas operacji żądła w Tajlandii w 2008 roku. Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych określił go jako jednego z najbardziej płodnych handlarzy bronią na świecie, który od dziesięcioleci sprzedawał broń terrorystom i wrogom Ameryki na całym świecie. Bot zawsze odrzucał zarzuty.

Greiner został skazany w 2022 roku na dziewięć lat kolonii karnej za posiadanie wkładów do e-papierosów zawierających olej z konopi indyjskich – zakazany w Rosji – po procesie sądowym, który Waszyngton określił jako fałszywy. Griner od tego czasu wznowił karierę sportową.

Bout publicznie dołączył do Partii Liberalno-Demokratycznej po powrocie do Rosji. Wbrew swojej nazwie LDP ma skrajnie prawicowe i ultranacjonalistyczne poglądy i zdecydowanie popiera inwazję prezydenta Władimira Putina na Ukrainę.

LDP wcześniej zapewniała dom Andriejowi Ługowojowi, poszukiwanemu w Wielkiej Brytanii za zabójstwo byłego oficera KGB i krytyka Putina Aleksandra Litwinienki w 2006 r. Ługowoj jest członkiem parlamentu narodowego Rosji z ramienia LDP od 2007 r.

(Raportowanie Felixa Lighta; montaż autorstwa Garetha Jonesa)

READ  Ukraina chce więcej obrony przeciwlotniczej. Oto jak to działa