30 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Jedyne zdjęcia Wenus, jakie zrobiono, są bardzo przerażające

Jedyne zdjęcia Wenus, jakie zrobiono, są bardzo przerażające

Napisane przez April Ryder | opublikowany

Jednak z pewnością trudno jest zrobić zdjęcia Wenus Alarm naukowy „Zdjęcia, które posiadamy, przedstawiają bardzo niebezpieczną i dziwną planetę” – wyjaśnia. Chociaż Wenus jest bardzo podobna do Ziemi pod względem wielkości, składu i gęstości, druga skała od Słońca jest daleka od bezpiecznej i nadającej się do zamieszkania przez ludzkie życie.

Powierzchnia Wenus jest szczelnie otoczona atmosferą toksycznych gazów i kwaśnych chmur. Średnia temperatura na powierzchni Wenus wynosi około 464 °C, a ciśnienie atmosferyczne na planecie jest około 100 razy wyższe niż na Ziemi.

Venera 7 była pierwszą sondą kosmiczną, która pomyślnie wylądowała na innej planecie.

Bez ochrony ludzie nie przetrwaliby na planecie dłużej niż kilka sekund bez eksplozji lub spalenia. Dzięki gęstej, toksycznej atmosferze Wenus, efekt cieplarniany przejął kontrolę, tworząc bardzo wrogie miejsce, które również jest trudne do odpowiedniego zbadania przez ludzi.

Powierzchnia Wenus z Rosyjskiej Agencji Kosmicznej

Na przestrzeni lat zrzucono zaledwie kilka zdjęć Wenus, a ostatni raz Związek Radziecki wykonał te zdjęcia w latach 1961–1984. Sowieci prowadzili program kosmiczny o nazwie Venera, którego głównym celem było zbadanie powierzchni planety. Wenus.

Program uznano za wyraźny sukces po wysłaniu 16 różnych sond na tajemniczą planetę i wylądowaniu ośmiu z 16 sond na powierzchni Wenus. Venera była pierwszym programem, który w 1966 r. pomyślnie wszedł w atmosferę innej planety, a w 1970 r. Venera 7 była pierwszą sondą kosmiczną, która pomyślnie wylądowała na innej planecie.

Spośród ośmiu sond, które pomyślnie wylądowały na powierzchni Wenus, Venera 12 najdłużej przetrwała, zanim została zniszczona przez wrogie warunki panujące na planecie. Venera 12 trwała około dwóch godzin, zanim również się rozbiła.

Chociaż Wenus jest bardzo podobna do Ziemi pod względem wielkości, składu i gęstości, druga skała od Słońca jest daleka od bezpiecznej i nadającej się do zamieszkania przez ludzkie życie.

Sondy Venera 9, 10, 13 i 14 wykonały panoramiczne zdjęcia Wenus z powierzchni planety. Venera 13 i 14 również były w stanie uchwycić dźwięk podczas eksploracji tajemniczej kuli. Obraz i dźwięk planety z pewnością dorównują temu, co można zobaczyć w filmie science-fiction.

READ  Z powodzeniem wylądował pierwszą kostką, która latała i działała na Księżycu

Pierwsze zdjęcia Wenus wykonano w 1975 r., a uzyskane zdjęcia odbiegały od współczesnych. Łatwo jednak zauważyć, że powierzchnia jest bardzo kamienista i opuszczona. W 1982 roku Venera 13 wykonała jedne z najlepszych zdjęć powierzchni Wenus, pokazując nawet złowieszczy żółty kolor pokrywający planetę.

Zdjęcie wykonane przez sondę Vanera 13 udostępnione przez Rosyjską Agencję Kosmiczną

Wenus uzyskuje swój złoty kolor dzięki światłu słonecznemu przefiltrowanemu przez toksyczne chmury pokrywające powierzchnię planety. Kiedy Uniwersytet Browna poprawił i przetworzył stary materiał filmowy zebrany przez sondy Venera, odkrył, że skały i brud tworzący powierzchnię Wenus mają ciemnoszary kolor.

Venera 12 trwała około dwóch godzin, zanim również się rozbiła.

Ciemnoszare skały na powierzchni Wenus to prawdopodobnie skały wulkaniczne, ponieważ planeta jest pełna wulkanów. Kiedy oglądasz ulepszony materiał filmowy nakręcony przez Rosjan ponad 50 lat temu, możesz całkiem wyraźnie zobaczyć horyzont wulkaniczny planety. Jest prawdopodobne, że niektóre wulkany na powierzchni planety również są nadal aktywne.

Niezależnie od wrogiego środowiska, badanie najbliższego niebieskiego sąsiada Ziemi jest dziś przydatne dla naukowców. Być może możliwe będzie poznanie podstawowych informacji na temat ewolucji planety poprzez badanie zmian obserwowanych na pobliskich planetach, takich jak Wenus.