13 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Jednostka Cellnex Poland rozważa sprzedaż udziałów, doradców taps, Telecom News, ET Telecom

Jednostka Cellnex Poland rozważa sprzedaż udziałów, doradców taps, Telecom News, ET Telecom


Autorzy: Amy-Jo Crowley i Andres Gonzalez

LONDYN: Hiszpański Cellnex rozważa sprzedaż mniejszościowego pakietu udziałów w swojej polskiej działalności, podają cztery źródła bliskie rozmowom, co będzie najnowszym posunięciem operatora masztu telefonii komórkowej zmierzającym do zbycia aktywów.

Jakakolwiek transakcja mogłaby wycenić polską jednostkę na 3 miliardy euro (3,27 miliarda dolarów), z wyłączeniem długu, stwierdzili obaj.

Cellnex współpracuje z doradcami, w tym JP Morgan, nad oceną sprzedaży udziałów w swoim polskim przedsiębiorstwie w związku z próbą zebrania funduszy na ewentualną transakcję z polską Grupą Iliad, powiedziały osoby, wypowiadając się pod warunkiem zachowania anonimowości. Jeden z nich powiedział, że BNP Paribas również sprzedaje.

Cellnex i Iliad prowadzą rozmowy na temat ewentualnego porozumienia w sprawie rozbudowy infrastruktury telekomunikacyjnej, którą hiszpańska firma zarządza dla Iliad w Polsce, poinformowała druga osoba.

Ciąg dalszy poniżej

Źródła podają, że formalny proces sprzedaży akcji ma się rozpocząć jeszcze przed latem. Ostrzegają jednak, że plany nadal mogą zostać zmienione lub porzucone.

Rzecznicy Cellnex, JPMorgan i BNP odmówili komentarza. Iliad nie odpowiedział na prośby o komentarz.

Hiszpańska firma, która od notowania na giełdzie w 2015 r. rozwijała się dzięki przejęciom, w 2022 r. zmieniła kierunek wraz ze wzrostem stóp procentowych, co zmusiło ją do ponownego skupienia się na redukcji zadłużenia poprzez sprzedaż aktywów niezwiązanych z podstawową działalnością i uproszczenie działalności.

Dyrektor naczelny Marco Patuano powiedział w listopadzie agencji Reuters, że przyspieszy sprzedaż aktywów, starając się uzyskać rating kredytowy na poziomie inwestycyjnym do połowy 2024 r.

W zeszłym roku sprzedał 49% swojego skandynawskiego oddziału funduszowi infrastrukturalnemu Stonepeak za 730 mln euro, podczas gdy trwa proces sprzedaży jego austriackich i irlandzkich przedsiębiorstw.

READ  Narodowy Bank Polski tnie stopy procentowe w listopadzie, po czym następuje pauza | pstryknąć

Cellnex kontroluje ponad 15 000 obiektów operacyjnych w Polsce, gdzie działa od 2021 roku.

Polska jest największym krajem objętym działalnością Cellnex „Reszta Europy”, z wyłączeniem Francji, Włoch i Hiszpanii. Jak wynika z najnowszych wyników, pozostałe przedsiębiorstwa w Europie wygenerowały skorygowany zysk przed odsetkami, podatkami i amortyzacją w wysokości 1 miliarda euro w roku poprzedzającym wrzesień 2023 r.

W Polsce nakłady inwestycyjne Cellnex szacowane są na 1,4 miliarda euro na wrzesień 2023 roku, nie biorąc pod uwagę dodatkowych inwestycji związanych z potencjalną transakcją Iliad.

  • Opublikowano 23 stycznia 2024 o 07:39 czasu wschodniego

Wysoko wykształceni ludzie w branży

Dołącz do społeczności ponad 2 milionów profesjonalistów

Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać najnowsze spostrzeżenia i analizy.

Pobierz aplikację ETTelecom

  • Otrzymuj powiadomienia w czasie rzeczywistym
  • Zapisz swoje ulubione artykuły