22 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Japonia ograniczy eksport sprzętu do produkcji chipów, ponieważ jest to zgodne z amerykańskimi ograniczeniami nałożonymi przez Chiny

Japonia ograniczy eksport sprzętu do produkcji chipów, ponieważ jest to zgodne z amerykańskimi ograniczeniami nałożonymi przez Chiny

TOKYO (Reuters) – Japoński rząd powiedział w piątek, że planuje ograniczyć eksport 23 rodzajów sprzętu do produkcji półprzewodników, dopasowując kontrolę handlu technologią do dążenia USA do ograniczenia zdolności Chin do wytwarzania zaawansowanych układów scalonych.

Minister Handlu i Przemysłu powiedział w komunikacie prasowym, że wprowadzi kontrolę eksportu sześciu kategorii sprzętu używanego do produkcji chipów, w tym czyszczenia, osadzania, litografii i trawienia. Nie określił Chin jako celu dla środków, mówiąc, że producenci sprzętu będą musieli uzyskać pozwolenie na eksport dla wszystkich regionów.

„Wypełniamy naszą odpowiedzialność jako kraj technologii, aby przyczynić się do międzynarodowego pokoju i stabilności” – powiedział resort, dodając, że jego celem jest zaprzestanie wykorzystywania zaawansowanej technologii do celów wojskowych.

Ograniczenia eksportowe, które zaczną obowiązywać w lipcu, prawdopodobnie dotkną sprzęt produkowany przez dziesiątki japońskich firm, takich jak Nikon Corp (7731.T), Tokyo Electron Ltd (8035.T) i Screen Holdings Co Ltd (7735.T). i Advantest Corp (6857.T).

„Spodziewamy się, że wpływ na krajowe firmy będzie ograniczony” – powiedział minister przemysłu Yasutoshi Nishimura na konferencji prasowej. „Nie mamy na myśli jednego konkretnego kraju z tymi środkami”.

Jednak decyzja Tokio została podjęta po tym, jak Stany Zjednoczone w październiku nałożyły poważne ograniczenia na eksport narzędzi do produkcji chipów do Chin, powołując się na obawy, że Pekin planuje wykorzystanie zaawansowanych półprzewodników w celu zwiększenia swojej siły militarnej. Jednak Waszyngton potrzebuje Japonii i Holandii, dwóch głównych dostawców takiego sprzętu, aby przyłączyły się, aby te ograniczenia były skuteczne.

Źródła podały wcześniej, że Japonia i Holandia zgodziły się w styczniu dołączyć do Stanów Zjednoczonych w ograniczeniu eksportu do Chin sprzętu do produkcji chipów, który mógłby być używany do produkcji chipów poniżej 14 nm, ale nie upubliczniły porozumienia, aby uniknąć prowokacji Pekinu. Tokio nigdy publicznie nie potwierdziło istnienia porozumienia.

READ  Kontuzja Sama Kerra przyćmiła triumfalny start Australii w mundialu

Nanometr, czyli miliardowa część metra, odnosi się do określonej technologii produkcji półprzewodników, przy czym mniejsza liczba nanometrów ogólnie oznacza, że ​​chip jest bardziej zaawansowany.

Holenderski rząd powiedział w liście do parlamentu tego kraju, że planuje ograniczyć eksport sprzętu do produkcji chipów. Rynek systemów litograficznych służących do tworzenia mikroukładów chipowych jest zdominowany przez holenderską firmę ASML Holding NV (ASML.AS).

Chiny, które oskarżyły Stany Zjednoczone o bycie „technologicznym hegemonem” ze względu na ograniczenia eksportowe, wezwały Holandię, by „nie stosowała się do środków kontroli eksportu stosowanych przez niektóre kraje”.

(Raportowanie Tima Kelly’ego i Miho Uranaki); Pod redakcją Christophera Cushinga

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.