30 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Demokraci mówią Bidenowi, że porozumienie saudyjsko-izraelskie wymaga ustępstw wobec Palestyńczyków

Demokraci mówią Bidenowi, że porozumienie saudyjsko-izraelskie wymaga ustępstw wobec Palestyńczyków

Demokratyczni senatorowie powiedzieli w środę prezydentowi Bidenowi, że każde porozumienie dyplomatyczne między Arabią Saudyjską a Izraelem musi zawierać zobowiązanie Izraela do zaprzestania osiedli na terytoriach palestyńskich i zachowania „opcji rozwiązania dwupaństwowego”.

Żądania te prawdopodobnie spotkają się z silnym oporem ze strony twardogłowych członków rządu izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu, którzy uniemożliwili Palestyńczykom jakiekolwiek istotne ustępstwa.

W piśmie podpisanym przez 20 senatorów prawodawcy wyrazili również obawy, że nowy traktat obronny Stanów Zjednoczonych z Arabią Saudyjską – który, według księcia koronnego Mohammeda bin Salmana, powinien być częścią porozumienia mającego na celu normalizację stosunków z Izraelem – może poważnie mieć na to wpływ Stany Zjednoczone. uwikłanie. Bliski wschód.

„Potrzebny będzie wysoki poziom dowodów, aby wykazać, że wiążący traktat obronny z Arabią Saudyjską – autorytarnym reżimem, który regularnie podważa interesy USA w regionie, ma głęboko niepokojącą historię w zakresie praw człowieka i realizuje swoje cele” – napisano w piśmie. „Agresywny i lekkomyślny program polityki zagranicznej – zgodny z amerykańskimi interesami”.

List jest oznaką tego, jak duży sceptycyzm administracja Bidena spotyka się ze strony Demokratów, próbując pokierować i tak już złożonymi negocjacjami między Arabią Saudyjską a Izraelem. Każde nowe porozumienie w sprawie obronności z Arabią Saudyjską wymagałoby zgody dwóch trzecich senatorów, co oznacza, że ​​wsparcie Demokratów jest dla Bidena kluczowe.

Książę Mohammed nalega również, aby w ramach porozumienia Izrael poczynił ustępstwa wobec Palestyńczyków, a senatorowie Demokratów nalegali w środę, że ustępstwa muszą być znaczące.

„To nie może być jakieś ćwiczenie polegające na zaznaczaniu pudełek” – powiedział podczas rozmowy telefonicznej z reporterami senator Chris Van Hollen ze stanu Maryland, jeden z sygnatariuszy.

Ważne są działania wspomniane przez senatorów, w tym zobowiązanie Izraela do nieaneksowania żadnej części Zachodniego Brzegu oraz do wstrzymywania budowy i rozbudowy izraelskich osiedli. Działania te pomogłyby osiągnąć zamierzony przez Bidena cel, jakim jest „zachowanie możliwości dwupaństwowego rozwiązania konfliktu izraelsko-palestyńskiego” – napisali senatorowie.

READ  Projekt raportu przedstawia surowy, ale surowy obraz zagrożeń klimatycznych w Stanach Zjednoczonych

„Te elementy są niezbędne dla trwałego pokoju na Bliskim Wschodzie i dla zachowania przyszłości Izraela jako państwa żydowskiego i demokratycznego” – stwierdzono w liście.

Rząd Netanjahu prawdopodobnie niechętnie spojrzy na te żądania. Odkąd w zeszłym roku skrajnie prawicowy rząd Izraela objął władzę, zapowiedział masową ekspansję izraelskich osiedli, jeszcze bardziej oddalając perspektywy utworzenia państwa palestyńskiego.

Amerykańscy urzędnicy powiedzieli, że Netanjahu pragnie zawarcia porozumienia dyplomatycznego z Arabią Saudyjską, co może być dla niego nieoczekiwanym zyskiem politycznym w czasie, gdy w swoim kraju spotyka się z ostrym sprzeciwem wobec jego wysiłków na rzecz osłabienia izraelskiego sądownictwa.

Według osób zaznajomionych z prywatnym spotkaniem, temat normalizacji stosunków Arabii Saudyjskiej z Izraelem był w zeszłym miesiącu głównym tematem spotkania Bidena i Netanjahu.

podczas Jego mowa W swoim przemówieniu przed Narodami Zjednoczonymi Biden wspomniał o korzyściach płynących z większej integracji Izraela z resztą Bliskiego Wschodu, ale oświadczył, że nadal jest zaangażowany w utworzenie państwa palestyńskiego.

Powiedział, że jego administracja „niestrudzenie pracuje nad wspieraniem sprawiedliwego i trwałego pokoju między Izraelczykami i Palestyńczykami – dwoma państwami dla dwóch narodów”.

Karona Demirjiana Przyczynił się do raportów.