4 grudnia, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Oscar Pistorius: Rodzice Rivy Steenkamp sprzeciwiają się wcześniejszemu zwolnieniu

Oscar Pistorius: Rodzice Rivy Steenkamp sprzeciwiają się wcześniejszemu zwolnieniuCNN

Rada ds. zwolnień warunkowych w RPA rozpatruje prośby o wcześniejsze zwolnienie w piątek zhańbionego paraolimpijczyka Oscara Pistoriusa, który trafił do więzienia za zastrzelenie swojej dziewczyny. Riva Stankamp.

Pistorius został zatwierdzony do rozpatrzenia przedterminowego zwolnienia po odbyciu ponad połowy swojego 13-letniego wyroku. Ale rodzice Steenkampa są przeciwni wcześniejszemu zwolnieniu, ich prawniczka, Tanya Quinn, powiedziała CNN przed przesłuchaniem w sprawie zwolnienia warunkowego, które odbędzie się w więzieniu Pretoria, gdzie odbywa karę.

„Mogę to potwierdzić w czerwcu [Steenkamp] Będzie reprezentować siebie i Barry’ego [Steenkamp] …na rozprawie w sprawie zwolnienia warunkowego w celu rozważenia zwolnienia warunkowego Oscara Pistoriusa. June złoży protesty przeciwko zwolnieniu warunkowemu” – powiedział Quinn, dodając, że rodzina złoży również oświadczenia na rozprawie o wpływie zabójstwa Steenkampa na rodzinę.

Były sprinter olimpijski strzelił swojej partnerce cztery razy przez drzwi łazienki swojego domu w 2013 roku, zaprzeczając, że zabił ją w przypływie wściekłości, mówiąc zamiast tego, że wziął ją za intruza.

Quinn powiedział, że Pistorius opowiedział „różne relacje” o tym, co się stało i „nigdy nie wyjaśnił”, dlaczego oddał „ostatni strzał”, który zabił Steenkampa.

Quinn powiedział, że decyzja rady ds. zwolnień warunkowych nie jest spodziewana w piątek.

Zgodnie z prawem Republiki Południowej Afryki, więźniowie mogą ubiegać się o zwolnienie warunkowe po odbyciu połowy kary, jeśli spełniają warunki, takie jak dobre zachowanie w więzieniu.

W 2018 roku powiedział ojciec sportowca, Henk Pistorius Gazeta brytyjskiego Timesa Prowadził lekcje Biblii i grupy modlitewne dla więźniów, w tym przywódcę najbardziej przerażającego gangu więziennego.

Aby kwalifikować się do zwolnienia warunkowego, Pistorius musiał uczestniczyć w procesie „sprawiedliwości naprawczej” w RPA, który daje przestępcom możliwość „przyjścia przed wymiar sprawiedliwości i zaakceptowania swoich czynów”.

Sportowiec – który wcześniej był uhonorowany jako inspirująca postać po występie na igrzyskach olimpijskich w 2012 roku – stał się centrum eksperymentu, który obserwowano na całym świecie.

READ  Ambasador Chin ostrzega USA przed konsekwencjami dla Tajwanu w rzadkiej odprawie

Podczas procesu Pistorius nie przyznał się do jednego morderstwa pierwszego stopnia i jednego zarzutu posiadania broni palnej związanej z zabójstwem Steenkampa.

Prokuratorzy przekonywali, że jej zabójstwo było zaplanowane z premedytacją, a do strzelaniny doszło po kłótni między małżonkami.

Często załamywał się w sądzie, a jego wcześniejsze zachowanie było dokładnie badane.

Pistorius został skazany za zabójstwo w 2014 roku i skazany na pięć lat więzienia. Ale sąd wyższej instancji Przekonanie zostało uchylone i zamienione na morderstwo Rok później podwyższył wyrok do sześciu lat więzienia.

Wyrok został zaskarżony przez prokuratorów, którzy twierdzili, że kara była zbyt łagodna. To był wyrok Pistoriusa wzrosła do 13 lat i pięciu miesięcy przez Sąd Najwyższy Republiki Południowej Afryki w 2017 r.