18 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Jak zobaczyć zaćmienie: Dlaczego ścieżka wykresu całości może być nieco błędna

Jak zobaczyć zaćmienie: Dlaczego ścieżka wykresu całości może być nieco błędna

Laurie Scrivan/Św. Lewis po wysłaniu/Getty Images

Widzowie oglądają zaćmienie w poniedziałek, 21 sierpnia 2017 r. w Herculaneum w stanie Missouri. Herkulanum znajdowało się na ścieżce totalności przez około 2 minuty i 32 sekundy.CNN

Jeśli planujesz zobaczyć epicką sumę Zaćmienie Słońca To będzie tańczyć w poniedziałek na niebie Ameryki Północnej. Powinieneś dążyć do podróży w pobliżu… Środek ścieżki sceny niebieskiej jak to możliwe.

Nowe obliczenia mapowe wzbudziły pewne obawy, że całkowita droga – w której Księżyc całkowicie zasłania Słońce – jest nieco węższa, niż oblicza NASA. Oznacza to, że niektóre miasta na skraju drogi, które spodziewały się całkowitej ciemności na sekundę lub dwie, mogą zostać pominięte.

NASA nie zmieniła swoich prognoz, ale agencja kosmiczna ostrzega, że ​​istnieje pewna niepewność co do mapowania ścieżki zaćmienia.

„Obliczenia wykorzystujące nieco większy promień wielkości Słońca dają nieco węższą ścieżkę zaćmienia” – powiedziała rzeczniczka NASA Karen Fox w oświadczeniu e-mailowym. „Ta różnica będzie miała wpływ tylko na miasta na skraju ścieżki totalności, gdzie niezależnie od tego kompleksowe prognozy są trudne – kilka budynków w mieście w taki czy inny sposób może oznaczać 20, 10 lub 0 sekund totalności”.

Na potrzeby oglądania naukowcy z NASA i inni eksperci zalecają, aby widzowie kierowali się na środek toru, a nie na jego obwód.

„Nigdy nie zbliżę się do granicy tej sumy, ponieważ to różnica między nocą a dniem” – powiedział dr Edward Guinan, profesor astronomii i astrofizyki na Uniwersytecie Villanova.

Ostatnie pytania dotyczące możliwej zmiany ścieżki skupiały się na nowej mapie obliczonej przez programistę Johna Irwina z Guildford w Anglii i opublikowanej na stronie internetowej o nazwie Elementy Beciliana.

Guinan powiedział, że badania nie zostały dokładnie sprawdzone przez naukowców. Nawet jeśli mapa NASA jest błędna, Irwin oblicza, że ​​od krawędzi dzieli ją zaledwie kilka tysięcy stóp.

READ  Ogromny wpływ starożytności związany z różnicami między bliższą i dalszą stroną księżyca

Frederick J. Brown/AFP/Getty Images

Kobieta ogląda mapę pokazującą ścieżkę zaćmienia podczas Festiwalu Zaćmienia Słońca w California Science Center w Los Angeles w Kalifornii, 19 sierpnia 2017 r., dwa dni przed całkowitym zaćmieniem 21 sierpnia.

W piątek Irwin nie odpowiedział natychmiast na e-mail z prośbą o komentarz.

Ale niewiele rzeczy w nauce jest kiedykolwiek pewnych. NASA zdaje sobie również sprawę z trudności w określeniu dokładnych pomiarów ścieżki zaćmienia.

„Dokładne przewidywanie zaćmień zwróciło nową uwagę na niewielką, ale realną niepewność co do wielkości Słońca” – stwierdziła NASA w oświadczeniu. „Niepewność dotycząca obrotu Ziemi może również wpływać na prognozy zaćmień na tym poziomie”.

Guinan wyjaśnił, że bardzo trudno jest określić dokładny pomiar wielkości Słońca, ponieważ jest to „mroczna powierzchnia”.

Wskazał, że obecnie Słońce może być lekko nadęte, ponieważ nasza gwiazda przechodzi obecnie okres maksymalnej aktywności magnetycznej, co „może spowodować lekkie nadęcie Słońca”.

Ale niepewność wynosi tylko kilkaset stóp, podczas gdy Księżyc ma miliony mil średnicy.

Jednak nawet niewielkie zmiany w wielkości słońca mogą w poniedziałek delikatnie przesunąć krawędzie cienia Księżyca.

Witryna internetowa Besselian Elements reklamuje, że ludzie powinni zapoznać się z alternatywną mapą zaćmień Irwina, jeśli chcą dotrzeć do krawędzi ścieżki – gdzie całkowita ciemność może być bardzo krótka, ale widzowie mogą uzyskać dłuższy wgląd w wiele innych elementów związanych z zaćmieniami widoczny.

Guinan wskazuje, że zaćmienia powodują „efekty brzegowe”.

„Nie zobaczysz całkowitego zaćmienia, ale zobaczysz efekt diamentowego pierścionka — przebłyski słońca wschodzącego i wychodzącego za górami oraz przechodzącego przez doliny na Księżycu” – powiedział. „Byłoby wspaniale, gdybyś widział dużo zaćmienia”.

„Ale nie radzę ludziom tego robić” – dodał.

NASA stwierdziła również w swoim oświadczeniu: „Podróż w kierunku środka nerki – nawet milę lub dwie – szybko zwiększy długość nerki, którą ludzie będą widzieć”.

I to jest kompletne Prawdziwe przedstawienieGuinan potwierdził.

Ta faza zaćmienia pogrąży region w ciemności. Temperatura spadnie. Zwierzęta będą zachowywać się tak, jakby była noc. Korona słoneczna – czyli niezwykle gorąca atmosfera zewnętrzna – będzie widoczna. Jasne gwiazdy i planety będą świecić na otaczającym niebie.

„Kiedy zobaczysz całkowite zaćmienie, nie możesz już wrócić” – powiedział Guinan. „ona jest niesamowita.”

Nie przegap nadchodzących historii o zaćmieniach i kosmosie! Śledź temat astronomii Zobacz najnowsze historie w swoim spersonalizowanym kanale za pomocą bezpłatnego konta.