19 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Jak Ukraińcy zbierają datki w kryptowalutach

Jak Ukraińcy zbierają datki w kryptowalutach

Ponad 15 milionów dolarów w kryptowalutach zostało przekazanych grupom ukraińskim od czasu, gdy Rosja zaatakowała kraj 24 lutego, Według firmy badawczej Elliptic. Zdecentralizowane organizacje autonomiczne (DAO) zostały utworzone w celu wspierania Ukraińców. Sprzedano NFT, aby zebrać fundusze dla ludności i armii ukraińskiej. Oficjalne konto na Twitterze mówi, że akceptuje Bitcoin, Ether i Tether.

Takie darowizny są zwykle przekazywane w staromodny sposób: za pośrednictwem banków. Na zaawansowanej technologicznie Ukrainie krypto pojawiło się jako szybki i łatwy sposób na zarządzanie tymi pieniędzmi. To nie tylko pieniądze napływające do kraju, Stablecoin Tether ma być powiązany z dolarem amerykańskim. Ale popyt na Ukrainie jest tak wysoki, że złamał swój kurs walutowy i handel powyżej dolara — 1,10 dolara, w chwili pisania tego tekstu.

„Pochodząc z Ukrainy, całkiem normalne jest mieć w pobliżu stosy dolarów” – mówi Ilya Polosukhin, ukraiński partner NEAR Protocol, konkurenta Ethereum. Ma rodzinę w Charkowie, została zbombardowana, kiedy rozmawialiśmy. „Nie ufasz lokalnej walucie, a na dodatek nie ufasz bankom”. To sprawia, że ​​Ukraina jest naturalnym miejscem przyjęcia kryptowaluty.

Ukraina Znana ze swoich talentów technicznych, Zatrudnia ponad 200 000 pracowników technicznych i prowadzi działalność eksportową IT 6,8 miliarda dolarów wolumenu w zeszłym roku. To także oficjalne Legalizacja Bitcoina i innych kryptowalut w zeszłym roku, w ustawie regulującej cyfrowe aktywa finansowe i zapewniającej Ukraińcom ochronę przed oszustwami. (Wcześniej kryptografia znajdowała się w szarej strefie, gdzie ludzie mogli sobie z nią radzić, ale firmy i giełdy, które przyciągnęły uwagę organów ścigania).

READ  Spadek wartości dolara amerykańskiego jest dobrodziejstwem dla ryzykownych aktywów na całym świecie

Kraj 4. miejsce w rankingu Chainalysis.Globalny wskaźnik przyjęcia kryptowalut, za tylko Wietnamem, Indiami i Pakistanem, rocznie przez kraj przepływa około 8 miliardów dolarów kryptowaluty. „Wielkim pomysłem jest stanie się jedną z najlepszych jurysdykcji na świecie dla firm kryptograficznych” – powiedział Aleksander Borniakow, wiceminister w ukraińskim Ministerstwie Transformacji Cyfrowej. Powiedzieć New York Times ostatni rok.

Kiedy Polosukhin był w zeszłym roku na Ukrainie, był zaskoczony, widząc szerokie zastosowanie kryptowaluty, nawet wśród osób nie pracujących nad projektami kryptograficznymi. Zauważył, że uwięź jest szczególnie popularna, po części dlatego, że wielu Ukraińców używało dolara jako waluty rezerwowej. Był jeszcze jeden czynnik: względny niedostatek opcji inwestycyjnych. Poza rynkiem nieruchomości „jedyną inną możliwością inwestycyjną jest tak naprawdę kryptowaluta”.

To może wyjaśniać, dlaczego tak wielu zwolenników kryptowalut i Web3 zebrało się w całym kraju od inwazji 24 lutego. Chociaż są co do tego obawy Rosyjskie firmy mogą również używać kryptowalut do omijania sankcjiA Bank Rosji naciska na zakaz kryptowalut. (Zamiast tego woli rubla cyfrowego.) Kiedy więc Bank Centralny Ukrainy zawiesił cyfrowe transfery gotówki i ograniczone wypłaty gotówki, krypto – wraz z dolarami, złotem i srebrem – stało się realną opcją dokonywania transakcji.

Na dużą skalę zareagowała międzynarodowa społeczność kryptowalut Z przesłaniem poparcia dla Ukrainy. Vitalik Buterin, twórca Ethereum, Napisał na Twitterze, że inwazja była „zbrodnią”. Przeciw narodom ukraińskim i rosyjskim, dodając „Chwała Ukrainie”. Później Buterin retweetował to Reklama z Unchain.fund mająca na celu pomoc humanitarną. Dziewięć osób musi podpisać rozproszone fundusze; W pobliżu znajduje się Polosukhin jeden z sygnatariuszy. Po rozmowie przysłał mnie Polosukhin Dokument z metodami darowizny.

Nie chodzi tylko o Polosukhina. Członek Rosyjskiego Zespołu Sztuk Performatywnych Pussy Riot Ukraina stworzyła DAO, aby wykorzystać „moc technologii i społeczności web3 do zbierania pieniędzy”. Jest też RELI3F, „Inicjatywa pomocy humanitarnej założona przez artystów NFT/web3 współpracujących w celu wspierania narodu ukraińskiego”. na Twitterze, CEO giełdy kryptowalut FTX Oświadczyła, że ​​firma „właśnie dała każdemu obywatelowi Ukrainy 25 dolarów na FTX. Rób to, co musisz”.

READ  Akcje spółek technologicznych rosną, przychody spadają szybciej niż zyski Nvidii: dzisiejsze wiadomości giełdowe

Yev Muchnik, urodzony na Ukrainie prawnik, który mieszka w USA od 1988 roku, pracuje w Ukraine United DAO z programistami z Bevi. „Wszyscy spotykają się, aby znaleźć sposoby, w jakie mogą pomóc” – powiedziała mi. „To naprawdę przywraca wiarę w to, jak ludzie, społeczeństwo i technologia robią tak wiele rzeczy”. Wśród celów DAO jest stworzenie sieci typu peer-to-peer mesh w celu utrzymania łączności z Internetem, nawet jeśli scentralizowani dostawcy usług internetowych odmówią.

„Brakujące ogniwo próbuje dowiedzieć się, czego potrzebują ludzie na Ziemi” – mówi Moshnik. Wierzy, że technologia blockchain ułatwi zapewnienie, że pieniądze zebrane dla Ukraińców rzeczywiście trafią tam, gdzie powinny. Obecnie ludzie na Ukrainie rozumieją, że ludzie wycofują pieniądze ze swoich kont bankowych i próbują znaleźć alternatywne sposoby transakcji.

Muchnik wyjaśnia, że ​​wspólne wysiłki koordynacyjne pokazują, jak kryptografia może być wykorzystywana jako dobro publiczne. Współpracuje z osobami z Ukrainy i Polski w celu weryfikacji i certyfikacji powstałych organizacji. Blockchain oznacza również, że przepływ środków można śledzić; Wszystko, co nie zostało wykorzystane, może zostać zwrócone.

Oleksii Stoiko prowadzi popularny kanał Ukraine Telegram o kryptowalutach, który stworzył zainspirowany nią. nieubankowiony, organizacja medialna skupiająca się na kryptowalutach. Popularność eksplodowała około półtora roku temu, opowiada mi ze swojego domu w zachodniej części kraju. Nie dziwi go, że Ukraińcy zwrócili się w stronę kryptowaluty. – Ukraińcy są naturalni, jeśli chodzi o koordynację – mówi.

READ  Western Digital dzieli biznes pamięci flash po tym, jak negocjacje w sprawie fuzji Kioxia utknęły w martwym punkcie

24 lutego Stojko bał się opuścić swój dom, mimo że w pobliżu nie było wojsk rosyjskich. „To naprawdę przerażające”, mówi. Tuż przed naszą rozmową usztywniał okna swojego mieszkania taśmą klejącą.

Kiedy rozmawialiśmy 25-go, wszystko w Stoiko było normalne, z wyjątkiem pustych półek w dużych supermarketach – zniknęły wszystkie najpopularniejsze produkty spożywcze – i mnóstwo ludzi biegało ze swoimi torbami. Ale komunikacja ze społeczności kryptograficznej pomogła mu poczuć się mniej samotnym. „Moje serce bardzo się cieszy, że czytam te wszystkie miłe słowa i wspiera mnie osobiście i dla całego narodu ukraińskiego” – mówi.

Polosukhin skupia się teraz na zapewnieniu opieki potrzebującym – niezależnie od tego, czy jest to kryptowaluta, czy nie. Zauważa, że ​​szyfrowanie jest łatwe do wysłania, ale niekoniecznie łatwe do odebrania przez ludzi w przypadku przerwy w dostępie do Internetu lub awarii zasilania. Kiedy rozmawialiśmy, w Charkowie działali tylko operatorzy telefonii komórkowej, a Połosukhin też nie był pewien, kiedy zawiodą. Dla tych, którzy to otrzymali, gotówka była nadal najlepszą strategią.