19 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Warren Buffett w swoim corocznym przemówieniu opisuje Apple jako jednego z „czterech gigantów” napędzających wartość konglomeratu

Warren Buffett w swoim corocznym przemówieniu opisuje Apple jako jednego z „czterech gigantów” napędzających wartość konglomeratu

Warren Buffett, prezes i dyrektor generalny Berkshire Hathaway Inc

India Today Group | Obrazy Getty

Warren Buffett Powiedział, że jest teraz uważany za giganta technologicznego jabłko Jako jeden z czterech filarów przywództwa Berkshire Hathawayczyli zbiór starych firm ekonomicznych, które gromadził przez ostatnie pięć dekad.

W swoim corocznym liście do akcjonariuszy wystosowanym w sobotę 91-letnia legenda inwestycji wymieniła Apple jako „Naszych czterech gigantów” i nazwała firmę drugą najważniejszą firmą po grupie ubezpieczycieli Berkshire, dzięki swojemu dyrektorowi generalnemu.

„Tim Cook, znakomity dyrektor generalny Apple, całkiem trafnie uważa użytkowników produktów Apple za swoją pierwszą miłość, ale wszystkie inne jego klasy również korzystają z zarządzania Tima” wspomnij o wiadomości.

Wyrocznia z Omaha wyjaśniła, że ​​podziwia strategię wykupu akcji Cooka i sposób, w jaki daje ona gigantycznemu konglomeratowi większą własność każdego dolara dochodów producenta iPhone’a bez konieczności kiwnięcia palcem przez inwestora.

„Apple — gigant, który zajął drugie miejsce pod względem kapitalizacji rynkowej na koniec roku — to inny rodzaj udziałów. Tutaj nasz udział wynosi zaledwie 5,55%, w porównaniu z 5,39% rok wcześniej” – powiedział Buffett w liście. „Ten wzrost wygląda jak mały ziemniak. Pamiętaj jednak, że każde 0,1% zysku Apple w 2021 r. to 100 milionów dolarów. Nie wydaliśmy żadnych pieniędzy z Berkshire na zaległości.

Berkshire zaczął kupować akcje Apple w 2016 roku pod wpływem zastępców inwestorów Buffetta, Todda Combsa i Teda Wechslera. Do połowy 2018 roku gigantyczny konglomerat zgromadził 5% udziałów w producencie iPhone’a, co kosztowało 36 miliardów dolarów. Dziś inwestycja Apple jest warta ponad 160 miliardów dolarów, co stanowi 40% portfela akcji Berkshire.

„Ważne jest, aby zrozumieć, że tylko dywidendy Apple są uwzględniane w raportach o zyskach GAAP w Berkshire – a w zeszłym roku Apple wypłacił nam 785 milionów dolarów tej dywidendy. Jednak nasz „udział” w zyskach Apple wyniósł 5,6 miliarda dolarów” – powiedział Buffett. powiedział, że spółka holdingowa była wykorzystywana do odkupywania akcji Apple, co cieszymy się brawami”.

READ  Meta Strikes zgadza się z Tencentem w sprawie sprzedaży zestawów słuchawkowych do wirtualnej rzeczywistości w Chinach – Wall Street Journal

Berkshire jest największym udziałowcem Apple, poza dostawcami indeksów i funduszami giełdowymi. Grupa od lat cieszy się regularnymi zyskami od giganta technologicznego, średnio 775 milionów dolarów rocznie.

Koleje i Energetyka

Buffett uznał również firmę kolejową BNSF i sektor energetyczny BHE za dwóch innych gigantów konglomeratu, z których oba odnotowały rekordowe zyski w 2021 r.

„BNSF, nasz trzeci gigant, nadal jest główną arterią amerykańskiego handlu, co czyni go nieodzownym atutem zarówno dla Ameryki, jak i Berkshire” – powiedział Buffett. „BHE stał się siłą napędową i wiodącą siłą w dziedzinie przesyłu wiatru, słońca i energii w większości Stanów Zjednoczonych”.

Zysk operacyjny Berkshire wzrósł o 45% w ostatnim kwartale dzięki ciągłemu ożywieniu w sektorze kolejowym, użyteczności publicznej i energetycznym po wybuchu pandemii.

Buffett odkupił akcje Berkshire o wartości 27 miliardów dolarów w 2021 r., ponieważ inwestor nadal faworyzował okazje z wykorzystaniem informacji poufnych na coraz droższym rynku. Na koniec zeszłego roku stos gotówki Berkshire wynosił prawie 146,7 miliarda dolarów.