6 października, 2022

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Izrael, Polska, aby przywrócić więzi zniszczone przez awanturę o odbudowę Holokaustu

Prezydent Polski Andrzej Duda bierze udział w szczycie NATO w Madrycie w Hiszpanii 30 czerwca 2022 r. REUTERS / Susana Vera

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

JEROZOLIMA/WARSZAWA, 4 lipca (Reuters) – Izrael i Polska zgodziły się naprawić stosunki napięte po tym, jak Warszawa wprowadziła w zeszłym roku prawo ograniczające możliwość odzyskiwania mienia żydowskiego z II wojny światowej, mówiąc w poniedziałek, że zwrócą sobie nawzajem ambasadorów.

Posunięcie to oznaczało zmianę dla nowego premiera Izraela Yaira Lapida, który jako minister spraw zagranicznych potępił ustawę dotyczącą nieruchomości zajętych przez nazistowskich okupantów niemieckich i zatrzymanych przez powojennych komunistycznych władców Polski jako „antysemickie i niemoralne”. Czytaj więcej

„Uzgodniono, że stosunki zostaną przywrócone na właściwą ścieżkę” – powiedział prezydent Izraela Izaak Herzog po rozmowie ze swoim polskim odpowiednikiem Andrzejem Dudą.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

„Obaj prezydenci wyrazili nadzieję, że wszelkie przyszłe problemy między Polską a Izraelem zostaną rozwiązane w drodze uczciwego i otwartego dialogu oraz wzajemnego szacunku” – dodał.

Biuro Dudy stwierdziło, że ambasador Polski w Izraelu powinien zostać odwołany podczas awantury. Nowy ambasador Izraela w Polsce przedstawi swoje listy uwierzytelniające w najbliższych dniach, poinformowało biuro Herzoga.

„Próbujemy naprawić nasze relacje z Izraelem” – cytował doradcę ds. polityki zagranicznej prezydenta Polski Jakub Kumoch w serwisie informacyjnym Onetu. „Nie ma przegranych ani zwycięzców. Dajemy normalnym związkom jeszcze jedną szansę”.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Dodatkowa relacja Alana Charlisha, Dana Williamsa; Montaż przez Angusa MacSwana i Alexa Richardsona

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.