9 grudnia, 2022

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Izrael i Polska zgadzają się na przywrócenie więzi: oświadczenie IzraelaANI |
Zaktualizowano:
04 lipca 2022 21:29 IST

Jerozolima [Israel]4 lipca (ANI/Xinhua): Izrael i Polska uzgodniły, że poprawią swoje stosunki, poinformował w poniedziałek izraelski raport, po tym, jak polskie prawo ograniczające roszczenia Żydów do odbudowy Holokaustu zostało skażone.
W oświadczeniu wydanym w imieniu prezydenta Izraela Izaaka Herzoga po rozmowie telefonicznej z prezydentem Polski Andrzejem Dudą „uzgodniono, że stosunki zostaną przywrócone na słuszną drogę.
Obaj przywódcy wspólnie zgodzili się odwołać wysłanników. Według raportu Herzog wspólnie z premierem i ministrem spraw zagranicznych Yairem Lapidem domagał się powrotu ambasadora Polski w Izraelu.

„Duda zgodził się na powołanie ambasadora Polski w najbliższym czasie i zapowiedział, że nowy ambasador Izraela w Polsce złoży listy uwierzytelniające w ciągu najbliższych kilku dni” – dodał w oświadczeniu.
Stosunki między obydwoma krajami zostały napięte przez Ustawę Warszawską, wprowadzoną w 2021 r., która ma na celu ograniczenie możliwości żydowskich ocalałych z Holokaustu dziedziczenia mienia przejętego przez nazistów podczas II wojny światowej.
Posunięcie to oznacza zmianę nastawienia od nowo mianowanego premiera konserwatywnego Lapida, który potępił „antysemicką i niemoralną” ustawę, gdy był ministrem spraw zagranicznych w 2021 roku. (ANI/Xinhua)

READ  Kup udziały w Polsacie, Polska