18 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Izrael kwalifikuje się do finału Eurowizji po całym dniu protestów

Izrael kwalifikuje się do finału Eurowizji po całym dniu protestów

Wyjaśnienie wideo, Obejrzyj: Eden Golan odpowiada ponad 10 000 ludzi maszerujących przeciwko udziałowi Izraela w Eurowizji

 • autor, Marka Savage’a
 • Rola, Reporter muzyczny

Izraelska piosenkarka Eden Golan po publicznym głosowaniu zakwalifikowała się do finału Konkursu Piosenki Eurowizji.

Jej zwycięstwo nadeszło kilka godzin po tym, jak tysiące propalestyńskich demonstrantów zebrało się na ulicach Malmö w Szwecji, gdzie odbywają się zawody, aby pokazać swoje wsparcie dla Gazy.

Poprzedniego wieczoru 20-letnia piosenkarka została wygwizdana podczas prób. Podczas czwartkowego meczu półfinałowego ponownie rozległy się wiwaty i buczenie.

Po programie powiedziała, że ​​była „przytłoczona emocjami”.

„To prawdziwy zaszczyt być tutaj na scenie jako aktor [Israel] Powiedziała z dumą.

„Jestem bardzo wdzięczny wszystkim, którzy głosowali i wspierali nas i mnie”.

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

Skomentuj zdjęcie, Po występie Eden Golan przesłała kibicom na widowni całusa

Kto zakwalifikował się do drugiego półfinału?

Dziesięć prac, które przeszło w czwartek publiczne głosowanie, to:

 • Łotwa
 • Austria
 • Holandia
 • Norwegia
 • Izrael
 • Grecja
 • Estonia
 • Szwajcaria
 • Gruzja
 • Armenia

Oznacza to, że sześć wyeliminowanych krajów to Malta, Albania, Belgia, Czechy, Dania i San Marino.

Skomentuj zdjęcie, W czwartek propalestyńscy demonstranci w Malmö

Udział Izraela w konkursie Eurowizji stał się źródłem kontrowersji w obliczu rosnącej liczby ofiar śmiertelnych wśród ludności cywilnej i pogarszającej się sytuacji humanitarnej w Gazie, w miarę jak wojna między Izraelem a Hamasem wkracza w siódmy miesiąc.

W czwartkowe popołudnie na centralnym placu Malmö eksplodowały kanistry z dymem w kolorach flagi palestyńskiej, czemu towarzyszyły skandowania „Wolna Palestyna”.

Odbyła się także mniejsza demonstracja poparcia dla Izraela.

Chociaż protesty miały w dużej mierze pokojowy charakter, przed hotelem, w którym przebywa Golan, znajduje się uzbrojona policja, a kiedy nie jest na scenie, jest zamknięta w swoim pokoju.

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

Skomentuj zdjęcie, Piosenkarka uczciła swoje zwycięstwo w publicznym głosowaniu miłosnym przesłaniem

Po wrogim przyjęciu na próbach piosenkarka oświadczyła, że ​​„nic jej nie stoi na przeszkodzie” wzięcia udziału w konkursie.

Przed meczem półfinałowym izraelski premier Benjamin Netanjahu wysłał wiadomość, w której wyraził wsparcie dla Golana Poprzez media społecznościowe.

„Aiden, życzę ci powodzenia” – powiedział po hebrajsku.

„Wiesz co? Już odniosłeś sukces – bo nie tylko w dumny i imponujący sposób startujesz w Eurowizji, ale także skutecznie stawiasz czoła brzydkiej fali antysemityzmu – i przeciwstawiasz się temu i reprezentujesz Państwo Izrael z wielkim zaszczytem.

„Co za błogosławieństwo wiedzieć, że kiedy ludzie krzyczą na ciebie „buu”, my krzyczymy „cześć”.

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

Skomentuj zdjęcie, Jednym z faworytów do zwycięstwa jest szwajcarski piosenkarz Nemo

Według obstawiających piosenka Golana jest piątym faworytem do zwycięstwa w sobotnim wieczorze.

Prym wiedzie Chorwat Pepe Lasagna, który we wtorek swoim głośnym tańcem Rem Tim Taji Deem zakwalifikował się do pierwszego półfinału.

Szwajcarski piosenkarz Nemo, którego aria operowa „The Code” była drugim faworytem, ​​znalazł się wśród 10 zespołów, na które głosowano po czwartkowym występie.

Piosenkarka dała jeden z najbardziej imponujących występów sportowych wieczoru, tańcząc na gramofonie, podczas gdy oni śpiewali o pogodzeniu się ze swoją niebinarną tożsamością.

Do konkursu zakwalifikowali się także Kalin z Austrii ze swoim hymnem „Snahdi” oraz Ladaneva z Armenii, której piosenka „Jaco” wniosła do konkursu bałkański folklor.

Grecka piosenkarka Marina Zatti również pomyślnie zakwalifikowała się, mimo że w okresie poprzedzającym występ cierpiała na zapalenie gardła i gorączkę.

Tymczasem Łotwa i Gruzja przerwały ośmioletnią passę porażek, wysyłając swoich konkurentów do finału po raz pierwszy od 2016 roku.

Skomentuj zdjęcie, Szwedzkie trio Heere dotarło do półfinału 40 lat po zwycięstwie w konkursie

W drugim półfinale wystąpiły także byłe zwyciężczynie Eurowizji: Helena Paparizou, Charlotte Pirelli i Sertab Erener, które w przerwie poprowadziły publiczność w składance zwycięskich prac.

Prowadząca Petra Meade również zaśpiewała satyryczny numer, w którym przechwalała się siedmioma zwycięstwami Szwecji w Eurowizji. Sekwencja obejmowała także powtórny występ ubiegłorocznego wicemistrza, Käärijä, w całej jego oszałamiającej chwale.

Występ zakończył szwedzkie trio popowe Herrey’s, świętujące 40. rocznicę wydania rozsądnego klasyka Diggi-Loo Diggi-Ley, który wygrał konkurs w 1984 roku.

Finał odbędzie się w sobotę o 20:00 GMT, a Wielką Brytanię będzie reprezentował były gwiazdor Years & Years Olly Alexander.

Program będzie transmitowany na żywo w BBC One i BBC Radio 2.

READ  Twój horoskop dzienny: 19 października 2023 r