1 października, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Irańska para została skazana za taniec uliczny

Irańska para została skazana za taniec ulicznyCNN

że irański Para, oboje wpływowi w mediach społecznościowych, została skazana na długie kary więzienia po tym, jak pojawiło się wideo, na którym tańczą na głównym placu w stolicy, Teheranie.

W klipie wideo, który stał się popularny w mediach społecznościowych, 21-letnia Istiyazah Haqiqi tańczyła bez chusty ze swoim narzeczonym, 22-letnim Amirem Mohammadem Ahmadi, na placu Azadi. Para sama opublikowała wideo.

Każdy z nich został oskarżony o „szerzenie korupcji i występku” oraz „zgromadzenie i zmowę w celu zakłócenia bezpieczeństwa narodowego” i został skazany na dziesięć i pół roku więzienia, według agencji informacyjnej działaczy na rzecz praw człowieka (HRANA).

Jednak agencja informacyjna Mizan powiązana z irańskim wymiarem sprawiedliwości poinformowała, że ​​każda osoba została skazana na 5 lat więzienia pod zarzutem „zgromadzeń i zmowy z zamiarem naruszenia bezpieczeństwa narodowego”.

Mizan Online powiedział, że obaj są oskarżeni o zachęcanie ludzi do gromadzenia się i wzywanie ich do zamieszek w poście na Instagramie 26 października.

Według HRANA sędzia Abu al-Qasim Salafati przewodniczył ich sprawie i wykonał wyroki wraz z dwuletnim zakazem publikowania filmów w mediach społecznościowych oraz dwuletnim zakazem opuszczania kraju.

Jak poinformowało CNN, siły bezpieczeństwa po raz pierwszy wtargnęły do ​​domu pary we wczesnych godzinach porannych 30 października i zabrały ich na przesłuchanie, a następnie przeniosły do ​​więzienia.

Haqiqi została początkowo wysłana na oddział 209 w więzieniu Evin, ale następnie została przeniesiona do więzienia dla kobiet w Qarchak, gdzie jest obecnie przetrzymywana, informuje HRANA. Dodała, że ​​Haghi i jej partner nie mogą kontaktować się z prawnikiem.

Haghi i Ahmadi mają blisko milion obserwujących na Instagramie, a także oddzielne kanały na YouTube, które mają łącznie ponad pół miliona obserwujących.

Stało się tak po wybuchu ogólnokrajowych protestów w związku ze śmiercią Mohsy Amini, młodej kobiety oskarżonej o naruszenie obowiązujących w kraju przepisów dotyczących zasłaniania twarzy. Iran przeprowadził rozprawę, wykonując egzekucje na protestujących oskarżonych o zabicie sił bezpieczeństwa, co zdaniem krytyków jest wynikiem pośpiesznych procesów pokazowych.

READ  „Jestem gotowy do negocjacji” z Putinem, ale jeśli się nie powiodą, może to oznaczać „trzecią wojnę światową”

Krytycy porównali długie wyroki do Sajjada Heydariego, Irańczyka, który w zeszłym roku ściął głowę swojej żonie. Heydari, który w lutym 2022 roku zabił swoją żonę, z którą był od 17 lat, skazany do zaledwie ośmiu lat i dwóch miesięcy więzienia, według półoficjalnego kraju Khabar Online.