21 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Filipiny dają USA większy dostęp do baz w obliczu obaw ze strony Chin

Filipiny dają USA większy dostęp do baz w obliczu obaw ze strony Chin

  • Filipiny i Stany Zjednoczone zgodziły się dodać cztery witryny w ramach EDCA
  • Porozumienie pojawia się w czasie napięć na Morzu Południowochińskim, wokół Tajwanu
  • EDCA umożliwia Stanom Zjednoczonym dostęp do filipińskich baz wojskowych

MANILA (Reuters) – Filipiny dały Stanom Zjednoczonym rozszerzony dostęp do swoich baz wojskowych, poinformowali w czwartek filipińscy szefowie obrony, w związku z rosnącymi obawami o rosnącą asertywność Chin na spornym Morzu Południowochińskim i napięcia wokół samorządnego Tajwanu.

Waszyngton otrzyma dostęp do czterech kolejnych miejsc w ramach Umowy o wzmocnionej współpracy obronnej (EDCA) z 2014 r., poinformowali na wspólnej konferencji prasowej sekretarz obrony USA Lloyd Austin i sekretarz obrony Filipin Carlito Galvez.

Austin, który był na Filipinach na rozmowach, podczas gdy Waszyngton stara się rozszerzyć swoje opcje bezpieczeństwa w kraju w ramach wysiłków mających na celu powstrzymanie jakichkolwiek działań Chin przeciwko samorządnemu Tajwanowi, nazwał decyzję Manili „wielką sprawą”, powiedział on i jego odpowiednik . Ponowili swoje zobowiązanie do wzmocnienia sojuszu swoich krajów.

„Nasz sojusz sprawia, że ​​obie nasze demokracje są bezpieczniejsze i pomaga zachować wolny i otwarty Pacyfik”, powiedział Austin, którego wizyta następuje po wizycie wiceprezydenta USA Kamali Harris na Filipinach w listopadzie, która obejmowała przystanek w Palawan w południowych Chinach. Morze.

Najnowsze aktualizacje

Zobacz jeszcze 2 historie

„Omówiliśmy konkretne działania mające na celu zajęcie się destabilizującymi działaniami na wodach otaczających Filipiny, w tym na Morzu Zachodnio-Filipińskim, i pozostajemy zaangażowani we wzmacnianie naszych wzajemnych zdolności do odparcia zbrojnego ataku” – powiedział Austin.

„To tylko część naszych wysiłków na rzecz modernizacji naszego sojuszu. Wysiłki te są szczególnie ważne, ponieważ Chińska Republika Ludowa nadal wysuwa swoje bezprawne roszczenia na Morzu Zachodnio-Filipińskim” – dodał.

Dodatkowe lokalizacje w ramach EDCA zwiększają liczbę baz wojskowych, do których Stany Zjednoczone mają dostęp, do dziewięciu, a Waszyngton ogłosił, że przeznaczy ponad 82 miliony dolarów na inwestycje infrastrukturalne w istniejących lokalizacjach.

READ  Turecki urzędnik spodziewa się „wysokiego prawdopodobieństwa” przedłużenia umowy zbożowej z Ukrainą

EDCA zezwala Stanom Zjednoczonym na dostęp do filipińskich baz wojskowych w celu wspólnego szkolenia, wstępnego rozmieszczania sprzętu i obiektów budowlanych, takich jak pasy startowe, magazyny paliwa i mieszkania wojskowe, ale nie na stałą obecność.

Austin i Galvez nie powiedzieli, gdzie będą nowe strony. Były szef armii filipińskiej powiedział, że Stany Zjednoczone poprosiły o dostęp do baz na północnym lądzie Luzon, najbliższej części Filipin od Tajwanu, oraz na wyspie Palawan, która leży naprzeciw spornych wysp Spratly na Morzu Południowochińskim .

Nie było natychmiastowego komentarza ze strony chińskiej ambasady w Manili.

Przed dowództwem wojskowym dziesiątki demonstrantów sprzeciwiających się obecności wojsk amerykańskich w kraju skandowały antyamerykańskie hasła i wzywały do ​​rozwiązania Chrześcijańskiego Sojuszu Obrony Cywilnej.

Przed spotkaniem ze swoim odpowiednikiem Austin spotkał się w czwartek w pałacu prezydenckim z prezydentem Filipin Ferdynandem Marcosem Jr., gdzie zapewnił przywódcę Azji Południowo-Wschodniej: „Jesteśmy gotowi pomóc ci w każdy możliwy sposób”.

Stosunki między Stanami Zjednoczonymi a Filipinami, byłą kolonią, są napięte ze względu na zabiegi poprzednika Rodrigo Duterte wobec Chin i jego słynną antyamerykańską retorykę oraz groźby pogorszenia stosunków wojskowych między nimi.

Ale Marcos spotkał się dwukrotnie z prezydentem USA Joe Bidenem od jego miażdżącego zwycięstwa w wyborach w zeszłym roku i podkreślił, że nie widzi przyszłości dla swojego kraju bez jego wieloletniego sojusznika traktatowego.

„Wydaje mi się, że zawsze mówiłem, że przyszłość Filipin jest taka, i dlatego region Azji i Pacyfiku zawsze będzie wiązał się ze Stanami Zjednoczonymi” — powiedział Austinowi Marcos.

(Reportaż z edycji Karen Lima) Ed Davies i Jerry Doyle

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.