25 marca, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Erdogan mówi, że Turcja jest pozytywnie nastawiona do kandydatury Finlandii do NATO, a nie Szwecji

ANKARA (Reuters) – Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział w środę, że Turcja postrzega kandydaturę Finlandii do NATO jako pozytywną, ale nie poparła kandydatury Szwecji.

„Nasze stanowisko w sprawie Finlandii jest pozytywne, ale nie w sprawie Szwecji” – powiedział Erdogan w przemówieniu do swoich posłów w parlamencie z Partii Sprawiedliwości i Rozwoju.

Szwecja i Finlandia złożyły w zeszłym roku wniosek o przystąpienie do transatlantyckiego paktu obronnego po rosyjskiej inwazji na Ukrainę, ale nieoczekiwanie zostały skonfrontowane zastrzeżenia z Turcji i od tego czasu stara się uzyskać jej poparcie.

Ankara chce, aby w szczególności Helsinki i Sztokholm zajęły ostrzejsze stanowisko przeciwko Partii Pracujących Kurdystanu (PKK), którą Turcja i Unia Europejska uważają za grupę terrorystyczną, oraz innej grupie, którą obwinia za próbę zamachu stanu w 2016 roku.

Trzy kraje osiągnęły porozumienie w sprawie dalszych działań w Madrycie w czerwcu ubiegłego roku, ale Ankara zawiesiła rozmowy w zeszłym miesiącu, ponieważ napięcia nasiliły się po protestach w Sztokholmie, podczas których skrajnie prawicowy duński polityk spalił kopię Koranu.

Najnowsze aktualizacje

Zobacz jeszcze 2 historie

Erdogan powiedział: „Szwecja nie powinna na tym etapie zawracać sobie głowy próbowaniem. Nie powiemy„ tak ”na ich prośbę do NATO, o ile pozwolą na spalenie Koranu”.

Szwedzki minister spraw zagranicznych powiedział, że nie może być kompromisu w sprawie wolności słowa, ale Szwecja będzie nadal wdrażać porozumienie madryckie.

„Jest bardzo jasne, co jest konieczne, aby Szwecja została członkiem NATO, a mianowicie, że spełniamy wymagania umowy trójstronnej” – powiedział narodowej agencji prasowej TT.

„Religia nie jest częścią umowy”.

Pod koniec tygodnia Erdogan zasugerował, że Ankara może zgodzić się na przystąpienie Finlandii do NATO przed Szwecją. Ale fiński minister spraw zagranicznych Pekka Haavisto powiedział w poniedziałek, że jego kraj jest zaangażowany w plan wspólnych postępów ze Szwecją.

READ  EKSKLUZYWNIE: Europa zwraca się do SpaceX, aby Musk wypełnił lukę startową pozostawioną przez rosyjskie napięcia

Spośród 30 członków NATO Turcja i Węgry nie ratyfikowały jeszcze członkostwa krajów nordyckich.

Zapytany, czy Turcja ma plany oddzielnych operacji dla Finlandii i Szwecji, turecki minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu powiedział, że to NATO i kraje nordyckie zdecydują o ewentualnych oddzielnych ratyfikacjach.

„Jeśli NATO i oba kraje zdecydują się przeprowadzić oddzielne procesy członkostwa, Turcja oczywiście osobno i bardziej pozytywnie rozważy członkostwo Finlandii” – powiedział Cavusoglu na konferencji prasowej ze swoim estońskim odpowiednikiem w Tallinie.

W środę Finlandia powtórzyła swoje stanowisko, że będzie działać w porozumieniu ze swoim północnym sąsiadem.

„Finlandia kontynuuje proces członkostwa ze Szwecją” – poinformowała w oświadczeniu wspólna prezydencka i rządowa komisja ds. bezpieczeństwa i polityki zagranicznej Finlandii.

„Jak najszybsza weryfikacja członkostwa obu krajów leży w interesie Finlandii, Szwecji i całego NATO” – dodała.

(Raportowanie) przesłane przez Nevzata Divranoglu i Ezgi Erkoyona; Dodatkowe raporty Essi Leto w Helsinkach i Simona Johnsona w Sztokholmie; Napisane przez Hussaina Hayatsevera. Montaż autorstwa Darrena Butlera, Jonathana Spicera, Bena Dangerfielda i Bernadette Baum

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.