18 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Inwestorzy czekają, czy Fed nadal spodziewa się 3 obniżek stóp procentowych w 2024 r

Inwestorzy czekają, czy Fed nadal spodziewa się 3 obniżek stóp procentowych w 2024 r

Powszechnie oczekuje się, że Rezerwa Federalna utrzyma stopy procentowe na stałym poziomie po zakończeniu posiedzenia banku centralnego w środę po południu.

Jednak ważniejsze pytanie, które zaprząta umysły inwestorów, brzmi: czy decydenci nadal uważają, że w 2024 r. prawdopodobne są trzy obniżki stóp procentowych.

Odpowiedź nadejdzie w postaci najnowszego „wykresu punktowego” Fed, aktualizowanego co kwartał wykresu przedstawiającego oczekiwania każdego urzędnika Fed co do kierunku stopy funduszy federalnych.

W grudniu wykres punktowy ujawnił konsensus wśród urzędników Fed co do trzech obniżek stóp procentowych w 2024 r., co stanowi pierwszą oznakę gotowości banku centralnego do rozpoczęcia łagodzenia polityki pieniężnej.

Teraz prognoza ta staje pod znakiem zapytania po serii gorętszych niż oczekiwano odczytów inflacji i gołębich komentarzy urzędników Rezerwy Federalnej.

Prezes Fed Jerome Powell i jego współpracownicy od miesięcy podkreślali, że przed rozpoczęciem obniżek chcą się upewnić, że inflacja osiągnie „trwały” cel na poziomie 2%.

Czytaj więcej: Co decyzja Fed w sprawie stóp procentowych oznacza dla rachunków bankowych, płyt CD, pożyczek i kart kredytowych

ZDJĘCIE PLIKU: Prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell organizuje konferencję prasową po opublikowaniu decyzji Fed w sprawie polityki stóp procentowych na posiedzeniu Zarządu Rezerwy Federalnej w Waszyngtonie, USA, 31 stycznia 2024 r. REUTERS / Evelyn Hochstein / File Photo

Prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell. REUTERS/Evelyn Hochstein/Zdjęcie pliku (Reuters/Reuters)

Inwestorzy dostosowują swoje zakłady, kiedy mogą się rozpocząć te obniżki. Po rozpoczęciu roku prognozą sześciu cięć rozpoczynających się w marcu, obecnie spodziewają się trzech cięć rozpoczynających się w czerwcu.

Nawet perspektywy na czerwcową obniżkę stóp spadły w ostatnich tygodniach.

Fed ostatni raz podniósł stopy procentowe w lipcu i zdecydował się utrzymać je od tego czasu na niezmienionym poziomie w przedziale 5,25%–5,50%, najwyższym poziomie od 23 lat.

Fed ogłosi swoją decyzję polityczną o godz. 14:00 czasu wschodniego, po czym o godz. 14:30 czasu wschodniego odbędzie się konferencja prasowa Powella.

Wraz z decyzjami politycznymi i prognozami stóp procentowych urzędnicy Fed opublikują zaktualizowane prognozy dotyczące inflacji, wzrostu PKB i bezrobocia.

READ  Szef Toyoty mówi, że kalifornijski zakaz używania samochodów na gaz będzie „trudny” do spełnienia

Prócz tego inwestorzy będą także słuchać konferencji prasowej Powella, gdzie będą omawiane wszelkie dyskusje na temat tego, w jaki sposób Fed zamierza spowolnić kurczenie się swojego ogromnego bilansu – mniej znanego narzędzia politycznego wykorzystywanego przez bank centralny do zaostrzania warunków finansowych.

W ciągu ostatnich dwóch lat Fed porzucił prawie 1,5 biliona dolarów skarbowych i hipotecznych papierów wartościowych, które zgromadził, próbując pobudzić gospodarkę we wczesnych stadiach pandemii, co pozwoliło mu spłacić prawie 100 miliardów dolarów miesięcznie i uszczuplić saldo arkusz.

Teraz, gdy inflacja zaczyna spadać, pojawia się pytanie, kiedy Fed będzie mógł zacząć zwalniać tempo tej spływu.

Decydenci mają nadzieję uniknąć chaotycznego zamieszania na rynkach finansowych, które miało miejsce, gdy Fed po raz ostatni próbował zmniejszyć swój bilans pod koniec ostatniej dekady.

Kliknij tutaj, aby uzyskać szczegółową analizę najnowszych wiadomości giełdowych i wydarzeń mających wpływ na ceny akcji.

Przeczytaj najnowsze wiadomości finansowe i biznesowe z Yahoo Finance