18 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Intel otrzyma 8,5 miliarda dolarów dotacji na budowę fabryk chipów

Intel otrzyma 8,5 miliarda dolarów dotacji na budowę fabryk chipów

W środę prezydent Biden przekazał firmie Intel dotacje w wysokości 8,5 miliarda dolarów, co stanowi główną inwestycję mającą na celu zwiększenie krajowej produkcji półprzewodników, podczas podróży po stanach na polach bitew, której celem było promowanie jego programu gospodarczego.

W przemówieniu wygłoszonym na terenie kampusu Intela w Chandler w Arizonie Biden powiedział, że nagroda umożliwi utworzenie tysięcy nowych miejsc pracy w branży produkcyjnej, w tym stanowisk niewymagających ukończenia studiów wyższych.

„To zmieni przemysł półprzewodników” – powiedział Biden. „Gdzie do cholery jest napisane, że już nigdy nie będziemy światową stolicą produkcyjną?”

Nagroda, która zostanie przeznaczona na budowę i rozbudowę obiektów firmy Intel w całych Stanach Zjednoczonych, jest największą nagrodą przyznaną przez rząd federalny dzięki funduszom z ustawy CHIPS Act, którą prawodawcy uchwalili w 2022 r., aby pomóc Stanom Zjednoczonym odzyskać pozycję lidera. W produkcji półprzewodników.

Administracja Bidena, wyposażona w dotacje na dystrybucję o wartości 39 miliardów dolarów, przewodzi ambitnym wysiłkom mającym na celu zwiększenie produkcji mikrochipów zasilających wszystko, od smartfonów po komputery i samochody. Wysiłki te leżą u podstaw celu Bidena, jakim jest zmniejszenie zależności Ameryki od zagranicy: chociaż półprzewodniki wynaleziono w Stanach Zjednoczonych, tylko około 10% chipów na świecie jest produkowanych w kraju.

„Prawie wszyscy wiodący producenci chipów w całej branży przenieśli się wiele lat temu za granicę do Azji” – powiedział Biden. „Dlatego to takie ważne: umożliwimy powrót zaawansowanej produkcji półprzewodników tutaj, w Ameryce”.

Oprócz dotacji rząd federalny planuje udzielić firmie Intel pożyczek o wartości do 11 miliardów dolarów na warunkach, które firma określiła jako hojne. Oczekuje się również, że Intel będzie ubiegał się o federalne ulgi podatkowe, które mogą pokryć 25 procent wydatków na projekty ekspansji w Stanach Zjednoczonych, które mają kosztować ponad 100 miliardów dolarów w ciągu pięciu lat.

READ  Kontrakty terminowe Dow: co robić, gdy bessy się nasilają; Konkurent Tesli jest na szczycie 5 głównych akcji

Dotacje mają pomóc w sfinansowaniu planów budowy firmy w Arizonie, Ohio, Nowym Meksyku i Oregonie. Według urzędników administracji Bidena oczekuje się, że projekty te utworzą ponad 10 000 stanowisk pracy w przemyśle i około 20 000 w budownictwie.

Sekretarz handlu Gina Raimondo, której departament nadzoruje dystrybucję dotacji, powiedziała, że ​​nagroda pomoże zwiększyć w kraju produkcję najbardziej zaawansowanych półprzewodników stosowanych w sztucznej inteligencji, smartfonach, superkomputerach i najbardziej wrażliwych urządzeniach wojskowych. Stany Zjednoczone obecnie nic nie produkują.

Pani Raimondo powiedziała, że ​​nagroda dla Intela będzie największą dotacją przyznaną przez producenta chipów w ramach nowego programu. Powiedziała, że ​​inwestycja pomoże skierować Stany Zjednoczone na ścieżkę produkcji prawie 20 procent wiodących na świecie chipów do końca dekady.

„Ta inwestycja umożliwi firmie Intel produkcję najnowszych i najbardziej zaawansowanych chipów na świecie, które wzmocnią nasze bezpieczeństwo gospodarcze i narodowe” – powiedziała pani Raimondo w kampusie Intela w środę.

W Arizonie pieniądze pomogą sfinansować niedawną budowę dwóch zaawansowanych fabryk Intela oraz modernizację kolejnego obiektu. Fundusze pomogą także w budowie zupełnie nowego zakładu w pobliżu Columbus w stanie Ohio, rozpoczynając od dwóch zakładów, co będzie pierwszą od ponad 40 lat przeprowadzką do nowego regionu USA.

W Rio Rancho w Nowym Meksyku Intel wykorzysta fundusze federalne do przekształcenia dwóch fabryk w zaawansowane zakłady pakujące, w których składane są chipy w celu zwiększenia wydajności i obniżenia kosztów. Firma rozbuduje i zmodernizuje także swoje centrum innowacji w Hillsboro w stanie Oregon, co ma wzmocnić wiodącą pozycję firmy w zakresie technologii i opracować nowe innowacje.

Biden i jego demokratyczni sojusznicy postrzegają inwestycje w półprzewodniki jako kluczowy sposób zmiany postrzegania gospodarki wśród wyborców w stanach na polu bitwy, takich jak Arizona.

„Nie rozmawialiśmy z ludźmi o kwestiach podniesionych przez prezydenta Bidena i właśnie to jesteśmy zdecydowani zrobić” – powiedziała we wtorek Yolanda Bejarano, przewodnicząca Partii Demokratycznej w Arizonie, dodając, że Demokraci będą musieli więcej rozmawiać. O skutkach inwestycji w półprzewodniki.

READ  OPEC + zgadza się na niewielkie ograniczenie wydobycia ropy

Chociaż Intel będzie musiał osiągnąć pewne kamienie milowe, zanim pieniądze zostaną rozdzielone, wyżsi urzędnicy administracji Bidena twierdzą, że spodziewają się, że pieniądze zaczną napływać do firmy przed końcem tego roku.

Dyrektor generalny Intela, Patrick Gelsinger, powiedział reporterom na konferencji prasowej we wtorek wieczorem, że zachęty rządowe są dla jego firmy momentem dumy i poważnym osiągnięciem polityków obu partii. Chociaż był usatysfakcjonowany zachętami przyznanymi Intelowi, stwierdził, że być może urzędnicy będą musieli zwiększyć inwestycje w branży, aby odwrócić dziesięciolecia przenoszenia inwestycji ze Stanów Zjednoczonych do krajów azjatyckich.

„Tego problemu nie da się rozwiązać w ramach jednego programu trwającego od trzech do pięciu lat” – stwierdził Gelsinger. „Myślę, że będziemy potrzebować co najmniej CHIPS 2, aby ukończyć to zadanie”.

Intel jest czwartą firmą, która otrzymała nagrodę federalną w ramach nowego programu, a ogłoszona kwota dotacji przekracza 10 miliardów dolarów. Pierwsze trzy granty – przyznane firmom GlobalFoundries, Microchip Technology i BAE Systems – przeznaczone były dla twórców starszych chipów, które powstają przy użyciu starszych procesów produkcyjnych, ale nadal są stosowane w wielu produktach, takich jak samochody i zmywarki.

Oczekuje się, że w nadchodzących miesiącach urzędnicy administracji Bidena ogłoszą więcej nagród dla innych głównych producentów chipów, w tym Taiwan Semiconductor Manufacturing Co., Samsung i Micron Technology. W ostatnich latach firmy te poczyniły również znaczne inwestycje w nowe lub rozbudowane zakłady produkcyjne półprzewodników w Stanach Zjednoczonych.

Zależność Stanów Zjednoczonych od Azji w zakresie produkcji chipów stała się bardziej widoczna wraz z pojawieniem się sztucznej inteligencji. Prawie wszystkie chipy wykorzystywane do zasilania najnowszych usług AI są produkowane na Tajwanie przez firmę TSMC, choć zostały zaprojektowane przez firmę Nvidia w Dolinie Krzemowej.

Intel próbuje to zmienić, opracowując nową technologię produkcji, rozpoczynając produkcję chipów zaprojektowanych przez inne firmy i mocno forsując przepisy. Inwestycja w Intela ma pomóc amerykańskim firmom w zdobyciu pozycji lidera w branży AI poprzez zapewnienie krajowej podaży zaawansowanych chipów.

READ  Netflix zwalnia 300 pracowników w drugiej turze zwolnień | Netflix

Biden powiedział, że Intel otrzyma około 50 milionów dolarów z funduszy federalnych na szkolenie i rozwój „nowego pokolenia pracowników w branży półprzewodników”. Wiele firm i grup branżowych zajmujących się półprzewodnikami wyraziło obawy dotyczące potencjalnego niedoboru techników, inżynierów i innych pracowników, którzy mogliby obsadzić wszystkie stanowiska pracy, które zostaną utworzone po wybudowaniu obiektów.

Według urzędników administracji prywatne firmy ogłosiły w sumie inwestycje o wartości ponad 240 miliardów dolarów w produkcję półprzewodników i elektroniki od chwili objęcia urzędu przez Bidena. Jednak niektórzy producenci chipów napotkali przeszkody, próbując zwiększyć swoje krajowe moce produkcyjne, co prowadziło do opóźnień.