18 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Intel wyda 100 miliardów dolarów na budowę największej na świecie fabryki chipów AI

Intel wyda 100 miliardów dolarów na budowę największej na świecie fabryki chipów AI

Amerykański producent półprzewodników Intel chce zbudować „największy na świecie zakład produkujący chipy sztucznej inteligencji” w ramach nowej pięcioletniej ekspansji o wartości 100 miliardów dolarów. Plan.

Producentem chipów jest, powiedział w tym tygodniu dziennikarzom dyrektor generalny Intela, Pat Gelsinger Skupiłem się na budowie Zakład produkcyjny znajduje się na pustym terenie w pobliżu Columbus w stanie Ohio, jednego z czterech stanów, w których firma inwestuje i prowadzi działalność Może rozpocząć się już w 2027 roku.

Duże zakłady na żetony

Wliczone w szaleńcze wydatki Intela na kwotę 100 miliardów dolarów: Prawie 20 miliardów dolarów Finansowanie federalne i pożyczki od rządu USA zapewniane na mocy ustawy Chips and Science Act administracji Bidena. Ustawa, uchwalona w sierpniu 2022 r., koncentruje się na Inwestowanie w amerykańskie firmy produkujące półprzewodniki Aby odzyskać dominację w wyścigu branży chipów. Intel ma otrzymać do 8,5 miliarda dolarów bezpośredniego finansowania rządowego i może otrzymać do 11 miliardów dolarów pożyczek federalnych.

W środę (20 marca) Departament Handlu USA ogłosił finansowanie Intela Wesprze plany producenta chipów dotyczące rozszerzenia jego obecności w branży półprzewodników w Stanach Zjednoczonych poprzez zakłady produkujące chipy w Arizonie, Nowym Meksyku, Ohio i Oregonie w ciągu najbliższych pięciu lat.

„Dzisiaj jest zwycięstwo amerykańskiej gospodarki, ale także naszego bezpieczeństwa narodowego” – powiedział w środę na konferencji prasowej dyrektor generalny Intela, Pat Gelsinger. reklama Z udziałem prezydenta USA Joe Bidena w kampusie Intela Ocotillo w Chandler w Arizonie. „We współczesnym świecie wszystko zależy od chipów. Każdy aspekt ludzkości stał się cyfrowy i zależy od chipów. Ich produkcja kształtuje przyszłość całej ludzkości.

Gelsinger również zauważył Wojna chipowa USA z ChinamiStwierdzenie finansowania pokazuje, że „Ameryka nie odda swojego przywództwa na rzecz naszych konkurentów”. Dodał, że Stany Zjednoczone muszą odzyskać przywództwo, „zwłaszcza ze względu na turboprzyspieszenie, jakie sztuczna inteligencja wnosi do naszego świata”. Chociaż Stany Zjednoczone są liderem w rozwoju półprzewodników, to one je produkują Obecnie mniej niż 10% światowych żetonówwedług Białego Domu USA, i nie ma ręki do najbardziej zaawansowanych dostępnych obecnie półprzewodników.

READ  Potencjalne nowe zasady dotyczące gier w Chinach będą miały większy wpływ na mniejszych deweloperów

Oczekuje się, że inwestycja firmy w amerykańskie fabryki półprzewodników stworzy około 80 000 miejsc pracy, w tym w korporacjach i budownictwie, a także pośrednio dla dostawców i pobliskich gałęzi przemysłu, powiedział Gelsinger. Intel oświadczył, że planuje skorzystać z ulgi podatkowej inwestycyjnej za pośrednictwem Departamentu Skarbu USA w wysokości do 25% w przypadku kwalifikujących się inwestycji o wartości ponad 100 miliardów dolarów.