2 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Innowacyjne startupy, nowe technologie zmieniają rolnictwo w Polsce

Innowacyjne startupy, nowe technologie zmieniają rolnictwo w Polsce

Region podlaski w północno-wschodniej Polsce jest najbardziej znany ze swojego piękna przyrody, hodowli bydła mlecznego i rozległych lasów, w tym ostatniego pradawnego lasu w Europie. Rozwija także innowacyjny sektor rolnictwa, żywności i technologii zdrowotnych.

Reklama

Dzięki najczystszemu powietrzu w Polsce i jednej trzeciej powierzchni pokrytej lasami, Podlaski jest uważany za „Zielone Płuca Europy”.

Aspiruje do bycia „Lasem Krzemowym” z rozwijającą się sceną technologiczną i IT.

Województwo podlaskie, historycznie jeden z najbiedniejszych regionów Polski, skorzystało ze znacznych funduszy UE. Region ten został obecnie sklasyfikowany przez Komisję Europejską jako „wschodzący innowator”.

Jednym z takich innowatorów jest lokalny startup. Idealne bistro Jest pionierem wyjątkowego sposobu dostarczania do miejsca pracy świeżo przygotowanej żywności pochodzącej od lokalnych rolników.

Pracownicy wybierają posiłki za pomocą aplikacji i odbierają je z automatów zwanych „Foodometami”.

Współzałożyciel Ideal Bistro Tomasz Kurzynka powiedział, że rozwiązanie jest wyjątkowe, wygodne i wydajne.

„Możemy obsłużyć jednocześnie od 200 do 300 osób w 20-minutowych odstępach” – wyjaśnił.

Technologia zapobiega marnowaniu żywności, dokładnie przewidując, ile rolnicy powinni wyprodukować. Zapewnia im także gwarantowany dochód.

Ideal Bistro rozpoczęło współpracę z dietetykami i wykorzystanie sztucznej inteligencji do tworzenia spersonalizowanych posiłków, dostosowanych do indywidualnych potrzeb zdrowotnych i żywieniowych.

Największy w Polsce producent nabiału i lider w produkcji maszyn rolniczych, województwo podlaskie chce wprowadzać innowacje w przemyśle surowcowym.

Profesor inżynierii rolniczej Andrzej Borusiewicz powiedział, że chce unowocześnić produkcję rolną z wykorzystaniem najnowszych technologii, w tym robotów i dronów.

„Ten obszar jest wyjątkowy, ponieważ prowadzimy dużą produkcję rolną. Jeśli zastosujemy nowoczesne technologie, żywność będzie bezpieczna i zdrowa. A klienci będą mogli kupić tanią żywność na rynku. To ekologiczna produkcja, zielona energia” – powiedział.

Podlaskie rozpoczęło projekt Dolina Rolnicza 4.0 Wprowadzanie innowacji w sektorach rolnictwa, żywności i technologii zdrowotnych.

Region promowany jest wśród inwestorów jako „miejsce, w którym świat przyrody i świat biznesu spotykają się w doskonałej harmonii” oraz „dom ambitnych ludzi podbijających międzynarodowe rynki”.

READ  SOFAR rozszerza wkład w polską przyszłość z zerowym dostępem do netto dzięki najnowszej ofercie produktów na targach ENEX 2023

„Ponieważ nasz region jest bardzo mocny w produkcji nabiału i produkcji maszyn rolniczych, zdecydowaliśmy się na realizację tego projektu” – powiedział Mariusz Debrowski, Zastępca Dyrektora ds. Inwestorów w Urzędzie Marszałkowskim Potlaskiego.

„Wierzę zatem, że jeśli połączymy to z uniwersytetami, instytutami badawczymi, inwestorami i władzami publicznymi, możemy stworzyć niesamowity ekosystem innowacji”.

Powiedział, że w ciągu najbliższych pięciu lat firma skupi się na wspieraniu lokalnych start-upów.

„Będziemy tworzyć programy inkubacji i akceleracji. Chcemy połączyć ten ekosystem z inwestorami zewnętrznymi, zwłaszcza aniołami biznesu i funduszami venture capital”.

Reklama

W stolicy Białymstoku, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku Stworzyła pierwsze w Polsce Centrum Sztucznej Inteligencji w Medycynie.

Projekt Agriculture Valley 4.0 ma nadzieję przekształcić odkrycia naukowców z centrum w start-upy odnoszące sukces komercyjny.

Jedną z nich założyła dietetyk kliniczny Sylwia Nalywajko. Laboratorium Projektowania Nutri.

„Prowadzę badania naukowe dotyczące jakości i bezpieczeństwa żywności. Pomaga osobom starszym, zapobiegając chorobom neurodegeneracyjnym” – powiedział.

„Jednym z elementów naszego wsparcia żywnościowego jest aplikacja pomagająca ocenić stan odżywienia, kolejnym elementem jest żywność funkcjonalna”.

Reklama

Żywność funkcjonalna może pomóc w walce z chorobami ze względu na „skarbnicę składników bioaktywnych” – stwierdził.

Firma poszukuje obecnie funduszy na rozpoczęcie produkcji „żywności funkcjonalnej”.