1 października, 2022

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Huragan Fiona: Burza prawdopodobnie będzie „ekstremalnym wydarzeniem pogodowym”, gdy zmierza w kierunku wschodniej Kanady, ostrzegają meteorolodzy

Huragan Fiona: Burza prawdopodobnie będzie „ekstremalnym wydarzeniem pogodowym”, gdy zmierza w kierunku wschodniej Kanady, ostrzegają meteorolodzy

Prognozy z Canadian Hurricane Centre ostrzegły w piątek po południu przed „poważnymi zdarzeniami pogodowymi” we wschodniej Kanadzie, grożącymi silnymi wiatrami, niebezpiecznymi burzami i ulewami przez około dwa miesiące. Niektóre części, takie jak Canadian Maritimes, prawdopodobnie zaczną odczuwać skutki w piątek wieczorem, podało centrum.

„To może być historyczne wydarzenie dla Kanady pod względem intensywności cyklonów tropikalnych” – powiedział Chris Fogarty, dyrektor Canadian Hurricane Center i może stać się kanadyjską wersją Superstorm Sandy. Huragan Sandy dotknął 24 stany i całe wschodnie wybrzeże, powodując straty szacowane na 78,7 miliarda dolarów.

Urzędnicy w kanadyjskiej Nowej Szkocji i na Wyspie Księcia Edwarda wezwali tych, którzy znajdują się na drodze burzy, aby pozostali w stanie wysokiej gotowości i przygotowali się na uderzenie huraganu, który w tym tygodniu zabił już co najmniej pięć osób i odciął energię milionom. Uderz w wiele karaibskich wysp.

Fiona wzmocniła się do sztormu 4. kategorii w środę nad Atlantykiem po minięciu wysp Turks i Caicos i pozostała tak do piątkowego popołudnia.

Burza nieco osłabła, ale nadal uderzała w silne wiatry o sile huraganu ponad 100 mil od jej centrum i tropikalne wiatry sztormowe rozciągające się na ponad 300 mil, poinformowało National Hurricane Center w swoim ostrzeżeniu o godzinie 20:00 EDT.

Jego epicentrum znajdowało się około 215 mil na południowy wschód od Halifax w piątek wieczorem.

„Chociaż oczekuje się stopniowego osłabienia w ciągu najbliższych kilku dni, oczekuje się, że Fiona będzie silnym huraganem z siłą huraganu, gdy porusza się przez Atlantyk w Kanadzie”, Centrum Powiedział.

Ostrzeżenie przed huraganem dla części Nowej Szkocji

W Kanadzie ostrzeżenia o huraganie w Nowej Szkocji były od Hubbards do Brule, aw Nowej Fundlandii od Parson Pond do Francois. Wyspa Księcia Edwarda i Isle de la Madeleine również są objęte ostrzeżeniami.

„To potencjalnie bardzo niebezpieczne” – powiedział John Loehr, minister odpowiedzialny za Biuro Zarządzania Kryzysowego. FAlbo Nowa Szkocja. Loehr dodał: „Można oczekiwać, że odczujemy skutki w całej prowincji. Każdy obywatel Nowej Szkocji powinien się dziś przygotować”. Podczas oficjalnej aktualizacji Czwartek.

Loehr powiedział, że mieszkańcy powinni przygotować się na niszczące wiatry, wysokie fale, sztormy przybrzeżne i ulewne deszcze, które mogą prowadzić do przedłużających się przerw w dostawie prądu. Urzędnicy służb ratunkowych zachęcali ludzi do zabezpieczania materiałów zewnętrznych, przycinania drzew, ładowania telefonów komórkowych i zakładania 72-godzinnego zestawu ratunkowego.

Według Chrisa Fogarty, dyrektora Canadian Hurricane Center, obszar ten nie doświadczył takiej burzy od prawie 50 lat.

READ  Pelosi zatrzymuje się na Hawajach i ujawnia swoje plany w Azji. Ale nie wspomniał o Tajwanie

„Proszę, potraktuj to poważnie, ponieważ na naszych mapach pogodowych widzimy liczby meteorologiczne, które rzadko się tu pojawiają” – powiedział Fogarty.

Firma użyteczności publicznej Nova Scotia Power uruchomiła w piątek rano Centrum Operacji Kryzysowych (EOC), które będzie służyć jako centralny obszar koordynacji odzyskiwania i reagowania na awarie, zgodnie z komunikatem prasowym.

Firma będzie również ściśle współpracować z Biurem Zarządzania Kryzysowego Nowej Szkocji.

„Podejmujemy wszelkie środki ostrożności i będziemy przygotowani do reagowania na huragan Fiona tak bezpiecznie i skutecznie, jak to tylko możliwe” – powiedział w oświadczeniu Sean Borden, koordynator dowództwa sztormów w Nowej Szkocji.

Andy Francis, rybak z południowo-zachodniej Nowej Fundlandii, przygotowywał się w tym tygodniu do sztormu, wyciągając łódź z wody i zacumując kolejną na pobliskim molo.

„Tym razem wydaje się, że wszyscy są zgodni, że będzie źle” – powiedział. Wiadomości CBC. Powiedział stacji, że wszyscy w okolicy również przygotowują się do pomocy „zminimalizować szkody”.

„To będzie inne” – powiedział Francis CBC.

Po drugiej stronie Atlantyku w Kanadzie wiatry mogą osiągać prędkość około 160 km/h, ponieważ Fiona ma nieco osłabnąć, zanim wyląduje w Nowej Szkocji, Rob Shackelford i Taylor Ward, powiedzieli meteorolodzy CNN.

Urzędnicy Wyspy Księcia Edwarda zaapelowali do mieszkańców, aby przygotowali się na najgorsze, gdy zbliża się burza.

Tania Mullally, która pełni funkcję szefa zarządzania kryzysowego hrabstwa, powiedziała, że ​​jednym z najbardziej palących problemów związanych z Fioną jest historyczna burza, która ma ją uwolnić.

„Przypływ sztormowy z pewnością będzie znaczący… powodzie, których nie widzieliśmy i których nie możemy zmierzyć” – powiedziała Molly w czwartek. podczas aktualizacji.

Bob Rubishod, meteorolog z centrum, powiedział, że kanadyjskie modelowanie centrów huraganów wskazuje, że wzrost „w zależności od regionu może wynosić od 1,8 do 2,4 metra (6-8 stóp)”.

READ  Wordle 380 Jul 4 Codzienne porady: Nie możesz dzisiaj rozwiązać Wordle? TRZY WSKAZÓWKI, KTÓRE POMOGĄ ZNALEŹĆ ODPOWIEDŹ | Gry | zabawa

Molly powiedziała, że ​​północna część wyspy odczuje ciężar sztormu ze względu na kierunek wiatrów, które mogą potencjalnie spowodować szkody majątkowe i powodzie na wybrzeżach.

Biuro Zarządzania Kryzysowego w Nowej Szkocji poinformowało, że wszystkie regionalne kempingi, plaże i parki dzienne, a także park przyrody Shubenacadie są zamknięte w piątek.

Awarie zasilania nadal w Fiona

Na początku tego tygodnia Fiona zniszczyła domy i zniszczyła krytyczną infrastrukturę energetyczną i wodną dla milionów ludzi w Puerto Rico, Republice Dominikańskiej oraz Turks i Caicos.

Kilka dni po tym, jak Puerto Rico doświadczyło awarii na całej wyspie, a Fiona wylądowała w niedzielę, tylko 41% klientów odzyskało energię w piątek, według danych operatora sieci energetycznej. Energia Lomy Wysłany dnia System bram awaryjnych na wyspie.

Według National Weather Service, masowe zaciemnienie ma miejsce, ponieważ większość Portoryko doświadcza upałów, co powoduje, że w czwartek temperatura wzrasta do 112 stopni. Według Taylor Ward, meteorologa CNN, w piątek temperatury utrzymały się w latach 80. i 90.

Wiele osób w Puerto Rico i Republice Dominikańskiej pozostaje bez prądu i bieżącej wody, gdy huragan Fiona zmierza w kierunku Bermudów

Daniel Hernandez, dyrektor ds. projektów energii odnawialnej w firmie LUMA, wyjaśnił, że krytyczne miejsca, w tym szpitale, będą traktowane priorytetowo przed rozpoczęciem napraw na poziomie indywidualnym.

„To normalny proces”, powiedział Hernandez. „Ważne jest, aby wszyscy byli spokojni… Pracujemy nad zapewnieniem, aby 100% klientów otrzymało usługę tak szybko, jak to możliwe”.

A ponad jedna czwarta klientów na wyspie nie ma dostępu do wody lub korzysta z usług przerywanych, zgodnie z systemem bramek awaryjnych.

Nancy Gallarza spogląda wstecz na szkody, jakie huragan Fiona wyrządził jej społeczności, która pozostała odizolowana cztery dni po tym, jak burza przeszła przez wiejską społeczność San Salvador w Caguas w Puerto Rico w czwartek.

Na Dominikanie Fiona dotknęła ponad 800 rodzin Zniszczyli 2262 domy, według krajowego szefa operacji kryzysowych, generała dywizji Juana Mendeza Garcii.

Powiedział, że w czwartek rano ponad 210 000 domów i sklepów wciąż stoi w ciemności, a kolejnych 725 246 klientów nie ma bieżącej wody.

„To była niesamowita rzecz, której wcześniej nie widzieliśmy” – powiedziała w tym tygodniu Ramona Santana z Higuay na Dominikanie. „Jesteśmy na ulicach z niczym, bez jedzenia, butów, ubrań, tylko z tym, co masz na plecach… Nie mamy nic. Mamy Boga i miejmy nadzieję, że pomoc nadejdzie”.

READ  IDF posiadał zaawansowane dane wywiadowcze na temat próby Hezbollahu wystrzelenia dronów na pole gazowe Karish

Fiona zagroziła również części wysp Turks i Caicos we wtorek, a obszary terytorium brytyjskiego pozostały bez władzy na początku tego tygodnia, a mianowicie w Grand Turk, South Caicos, Salt Cay, North Caicos i Central Caicos, według Anyi Williams, pełniącej obowiązki gubernatora terytorium. marchew.

Alison Chenchar z CNN, Melissa Alonso, Anna Melgar Zuniga i Amanda Musa przyczyniły się do powstania tego raportu.