16 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Huragan Beryl przybrał na sile i stał się huraganem 1. kategorii na Oceanie Atlantyckim i kieruje się w stronę Karaibów

Huragan Beryl przybrał na sile i stał się huraganem 1. kategorii na Oceanie Atlantyckim i kieruje się w stronę Karaibów

Huragan Beryl nasilił się w sobotę, kierując się w stronę południowo-wschodniego Morza Karaibskiego, a meteorolodzy ostrzegają, że według przewidywań przybierze na sile i przekształci się w niebezpieczny, poważny huragan, zanim dotrze do Barbadosu późną niedzielą lub wczesnym poniedziałkiem.

Uważany jest za poważny huragan Klasa 3 lub wyższa, przy prędkości wiatru co najmniej 111 mil na godzinę. Obecnie Beryl jest huraganem pierwszej kategorii.

Ostrzeżenie przed huraganem wydano dla Barbadosu, Saint Lucia, Grenady oraz Saint Vincent i Grenadyn, natomiast dla Martyniki, Dominiki i Tobago wydano ostrzeżenie przed burzą tropikalną. Ostrzeżenie przed huraganem wydano dla Barbadosu, Saint Lucia, Grenady oraz Saint Vincent i Grenadyn, natomiast dla Martyniki, Dominiki i Tobago wydano ostrzeżenie przed burzą tropikalną.

Zdjęcie satelitarne huraganu Beryl na Oceanie Atlantyckim. 29 czerwca 2024 r.

Krajowa Administracja Oceaniczna i Atmosferyczna


Minęło ponad pięćdziesiąt lat, odkąd huragan pojawił się w Basenie Atlantyku przed 4 lipca. Alma Uderz w Florida Keys Według Weather Underground 8 czerwca 1966 r.

„To niesamowite widzieć prognozę wystąpienia silnego huraganu na czerwiec w dowolnym miejscu Atlantyku, nie mówiąc już o tak daleko na wschodzie, w głębokich tropikach. #Beryl pośpiesznie przygotowuje się nad najcieplejszymi wodami w historii pod koniec czerwca” – napisał ekspert ds. huraganów z Florydy. Michael Lowry w mediach społecznościowych.

Beryl to druga burza, która ma taką nazwę, jaka będzie Pracowity sezon huraganowy, który trwa od 1 czerwca do 30 listopada na Oceanie Atlantyckim. W zeszłym tygodniu nadeszła burza tropikalna Alberto Przynieść Potężne powodzie nawiedziły części południowego Teksasu i północno-wschodniego Meksyku. Powodzie były przyczyną śmierci co najmniej czterech osób w meksykańskich stanach Nuevo Leon i Veracruz.

Według producenta pogody CBS News, Davida Parkinsona, Beryl to miejsce położone najdalej na wschód od huraganu, który uformował się w czerwcu, i jeden z zaledwie dwóch, które utworzyły się na wschód od Karaibów (drugi przykład miał miejsce w 1933 r.).

Parkinson spodziewa się, że Beryl pozostanie na południe od Jamajki i spodziewa się, że wszelkie skutki w Stanach Zjednoczonych utrzymają się za co najmniej osiem dni.

Oczekuje się, że centrum Beryl będzie przebiegać około 42 km na południe od Barbadosu, powiedział Sabo Best, dyrektor służb meteorologicznych wyspy.

W sobotę Beryl znajdował się około 1200 km na wschód-południowy wschód od Barbadosu, a maksymalna prędkość wiatru wynosiła 75 mil na godzinę. Poruszał się na zachód z prędkością 22 mil na godzinę.

„Obecnie oczekuje się, że huragan gwałtownie się nasili” – podało Narodowe Centrum Huraganów z siedzibą w Miami.

Badacz zajmujący się atmosferą Tomer Borg zauważył, że Beryl była po prostu tropikalną depresją z wiatrem osiągającym w piątek prędkość 55 mil na godzinę.

„Oznacza to, że według wstępnych danych Beryl już zanim stał się huraganem, spełniał kryteria szybkiego nasilenia się” – napisał w X.

Według Briana McNoldy’ego, meteorologa tropikalnego z Uniwersytetu w Miami, ciepłe wody zasilają beryl, a zawartość ciepła w głębinach Oceanu Atlantyckiego jest najwyższa w historii o tej porze roku.

Według Klotzbacha Beryl jest także najsilniejszą burzą tropikalną odnotowaną w czerwcu dalej na wschód, na tropikalnym Atlantyku.

„Musimy być przygotowani” – powiedziała premier Barbadosu Mia Mottley w przemówieniu publicznym w piątkowy wieczór. „Oboje wiemy, że kiedy takie rzeczy się zdarzają, najlepiej jest zaplanować najgorsze i modlić się o najlepsze”.

Zauważyła, że ​​tysiące ludzi przybyło na Barbados, aby wziąć udział w finale Pucharu Świata w krykiecie Twenty20, w którym Indie pokonały w sobotę w stolicy, Bridgetown, Republikę Południowej Afryki. Uważane jest za największe wydarzenie w krykiecie.

Niektórzy fani, jak na przykład Shashank Moskwa, 33-letni lekarz mieszkający w Pittsburghu, szybko zmienili lot, aby wyjechać przed burzą.

Moskwa nigdy wcześniej nie doświadczyła huraganu: „Ja też nie planuję być w huraganie”.

On i jego żona, fani Indii, dowiedzieli się o Brillu dzięki taksówkarzowi, który wspomniał mu o burzy.

Tymczasem premier Saint Vincent i Grenadyn Ralph Gonsalves powiedział w sobotnim przemówieniu publicznym, że schroniska zostaną otwarte w niedzielę wieczorem, wzywając ludzi do przygotowania się. Nakazał urzędnikom zatankować pojazdy rządowe i poprosił sklepy spożywcze i stacje benzynowe, aby pozostały otwarte do późnej godziny przed burzą.

„Będzie taki pośpiech… jeśli dotrzymacie określonych godzin” – powiedział, z góry przepraszając również za zakłócanie przez rząd stacji radiowych aktualizacji o burzach. „Fani krykieta będą musieli znieść to, że będziemy musieli dostarczać informacje… to życie lub śmierć”.

Beryl to druga burza w spodziewanym pracowitym sezonie huraganów, który na Oceanie Atlantyckim trwa od 1 czerwca do 30 listopada. Na początku tego miesiąca burza tropikalna Alberto dotarła do brzegu w północno-wschodnim Meksyku wraz z ulewnymi deszczami, w wyniku których zginęły cztery osoby.

Lowry zwrócił uwagę, że tylko pięć zarejestrowanych burz powstało w tropikalnym Oceanie Atlantyckim, na wschód od Morza Karaibskiego. Spośród tych huraganów tylko jeden uformował się w czerwcu we wschodnich Karaibach.

Mark Spence, menadżer hostelu na Barbadosie, w rozmowie telefonicznej powiedział, że jest spokojny co do nadchodzącej burzy.

„To sezon i w każdej chwili może nadejść burza” – powiedział. „Zawsze jestem przygotowany. W domu zawsze mam pod dostatkiem jedzenia”.

Oczekuje się, że na Barbadosie i pobliskich wyspach spadnie nawet do sześciu cali deszczu, a dla fal o wysokości do 3 metrów włączono ostrzeżenie o wysokich falach. Spodziewana jest także fala sztormowa o wysokości do siedmiu stóp.

Burza zbliża się do południowo-wschodniego Morza Karaibskiego zaledwie kilka dni po tym, jak bliźniacze państwo wyspiarskie Trynidad i Tobago zgłosiło poważną powódź w stolicy, Port of Spain, w wyniku niepowiązanego zdarzenia pogodowego.

Tymczasem niezidentyfikowana burza, która miała miejsce na początku czerwca, spowodowała, że ​​w niektórych częściach południowej Florydy spadło ponad 20 cali deszczu, zatrzymując wielu kierowców na zalanych ulicach i wpychając wodę do niektórych domów na… Niskich obszarach.

Według National Hurricane Center pierwszy huragan w sezonie pojawia się zwykle na początku do połowy sierpnia, co sprawia, że ​​Beryl rzadko osiąga siłę huraganu. raport W swoim raporcie opublikowanym w zeszłym miesiącu Narodowa Administracja Oceaniczna i Atmosferyczna przewidziała „ponadprzeciętny” sezon huraganów z 17 do 25 burzami, 8 do 13 huraganami i 4 do 7 głównymi huraganami kategorii 3 lub wyższej.

Burza tropikalna to cyklon tropikalny z maksymalnym utrzymującym się wiatrem od 39 do 73 mil na godzinę, natomiast cyklon tropikalny to cyklon tropikalny z maksymalnym utrzymującym się wiatrem od 39 do 73 mil na godzinę. I on wie Jako cyklon tropikalny z maksymalnym utrzymującym się wiatrem o prędkości ponad 74 mil na godzinę.

READ  Pamiętaj, kim są prawdziwi przestępcy