15 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Włoski nastolatek zostaje pierwszym katolickim świętym nowego tysiąclecia

Włoski nastolatek zostaje pierwszym katolickim świętym nowego tysiąclecia

Watykan ogłosił w poniedziałek 1 lipca, że ​​Carlo Acutis, włoski nastolatek, który zaprojektował stronę internetową dokumentującą różne cuda eucharystyczne i prowadził życie wiarą przed śmiercią w wieku 15 lat, zostanie ogłoszony świętym.

Według „Watykanu” Acutis był jedną z 15 osób zatwierdzonych w poniedziałek do kanonizacji w zwykłym kolegium kardynalskim.

„Wspaniale to słyszeć” – powiedział Fox News Digital w wiadomości tekstowej Alex Jones, dyrektor generalny i współzałożyciel chrześcijańskiej aplikacji do modlitwy Hello.

„Błogosławiony Carlo jest dla nas w Halo niesamowitą inspiracją” – powiedział.

„Często możemy mieć wrażenie, że świat zmierza w złym kierunku i że technologia powoduje więcej szkody niż pożytku, ale Bóg nadal działa”.

„Bóg wciąż wskrzesza świętych i jest w stanie wykorzystać wszystko, łącznie z technologią, aby zbudować swoje królestwo” – dodał Jones.

W krótkim przeglądzie życia Acutisa kardynał Marcello Semeraro, szef Dykasterii ds. Kanonizacyjnych, powiedział, że w ciągu swojego życia Acutis był „gościnny i troszczył się o biednych, pomagając bezdomnym, potrzebującym i migrantom za pośrednictwem pieniędzy, które otrzymywał zaoszczędzony z cotygodniowego kieszonkowego.”

Kanonizowany zostanie Carlo Acutis, włoski nastolatek, który zaprojektował stronę internetową dokumentującą różne cuda eucharystyczne i prowadził życie wiarą przed śmiercią w wieku 15 lat. Za pośrednictwem Reutera

Po kanonizacji Acutis będzie pierwszym katolickim świętym urodzonym w latach 1981–1996, który zostanie kanonizowany, przez co niektórzy nazywają go „boskim wpływowcem”.

Urodzony 3 maja 1991 r. w Londynie Acutis był gorliwym katolikiem, który stworzył stronę internetową dokumentującą cuda eucharystyczne, jak wcześniej informowała Fox News Digital.

Zmarł 12 października 2006 roku w Monza we Włoszech, wkrótce po zdiagnozowaniu u niego białaczki.

Po jego śmierci jego strona internetowa i dziedzictwo nadal żyją, a w 2020 r. cud przypisywany jego wstawiennictwu został zatwierdzony i uznany przez Watykan.

Został beatyfikowany, czyli nadano mu tytuł „Błogosławionego” w październiku tego roku.

Poniedziałkowe oświadczenie Watykanu stanowiło ostateczną zgodę potrzebną do przyznania Acutisowi oficjalnego tytułu „Saint Carlo Acutis”.

Według „Watykanu” Acutis był jedną z 15 osób zatwierdzonych w poniedziałek do kanonizacji w zwykłym kolegium kardynalskim. Obrazy Getty’ego

Podczas gdy Kościół katolicki uznaje wszystkich w niebie za świętych, proces zwany „kanonizacją” uznaje tych, którzy przeżyli wyjątkowe życie.

READ  Ukraina rozpoczyna wielką ofensywę przeciwko rosyjskim liniom na południu

Proces ten rozpoczyna się zwykle pięć lat po śmierci danej osoby, chociaż można odstąpić od tego okresu oczekiwania.

Jak podaje strona internetowa Watykanu, gdy Watykan zatwierdzi daną osobę i oświadczy, że prowadziła ona święte życie, zostaje ona uznana za „czcigodną”.

Watykan musiałby wówczas zatwierdzić cud przypisywany wstawiennictwu świętego.

Rzekome cuda można zgłosić do zbadania watykańskiemu Departamentowi ds. Spraw Świętych – organizacji, która sprawdza zasadność takich twierdzeń.

Zmarł 12 października 2006 roku w Monza we Włoszech, wkrótce po zdiagnozowaniu u niego białaczki. Reutera

Po zatwierdzeniu jednego cudu dana osoba może zostać „beatyfikowana”.

Drugi uznany cud oznacza, że ​​dana osoba może zostać ogłoszona świętą i nadać jej tytuł „świętego”.

Ten drugi cud przypisywany wstawiennictwu Acutisa został oficjalnie zatwierdzony przez Watykan w maju 2024 roku.

Watykan nie ogłosił jeszcze daty kanonizacji Papieża, ale portal Watykan podaje, że prawdopodobnie nastąpi ona w 2025 roku.

„To bardzo ekscytujące, że Carlo Acutis zostanie ogłoszony świętym podczas Roku Jubileuszowego Kościoła katolickiego” – powiedziała Fox News Digital Courtney Mares, watykańska dziennikarka i autorka książki „Błogosławiony Carlo Acutis: święty w tenisówkach”. wiadomość tekstowa.

„Oczekuje się, że w 2025 r. do Rzymu z okazji Jubileuszu Kościoła przyjedzie 35 milionów ludzi, zatem możemy spodziewać się wielkich tłumów na kanonizacji Acutisa, a wielu młodych ludzi i entuzjastów technologii w każdym wieku przybędzie do Rzymu na to historyczne wydarzenie”.

Wśród pozostałych 14 osób zatwierdzonych w poniedziałek do kanonizacji było 11 mężczyzn znanych jako „Męczennicy z Damaszku”, którzy zostali zabici w 1860 r.

Należą do nich włoski ksiądz, który założył zakon, włoska zakonnica, która założyła zakon, i kanadyjska zakonnica, która założyła zakon.