15 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Huragan Beryl: Karaiby wzmacniają się w miarę narastania zagrażającej życiu burzy

Huragan Beryl: Karaiby wzmacniają się w miarę narastania zagrażającej życiu burzy

Źródło obrazu, Chandan Khanna/AFP za pośrednictwem Getty Images

Skomentuj zdjęcie, Samochody ustawiają się na stacjach benzynowych przed nadejściem huraganu Beryl w Bridgetown na Barbadosie

  • autor, Anna Fajoy
  • Rola, BBC News, Waszyngton

Kraje Karaibów ostrzegają swoich mieszkańców, aby poczynili przygotowania na wypadek sytuacji nadzwyczajnych, ponieważ w miarę zbliżania się do nich potężny i potencjalnie śmiercionośny huragan nasila się.

Beryl, pierwszy huragan w tym sezonie, ma uderzyć w kilka wysp w późną niedzielę.

Meteorolodzy uznali huragan za „wyjątkowo niebezpieczną” burzę kategorii 3, co oznacza, że ​​wiatr będzie miał prędkość 179–209 km/h.

Oczekuje się, że główna burza będzie się nasilać w miarę zbliżania się do wysp karaibskich, takich jak Barbados, Dominika, Grenada, Martynika i innych.

W całym regionie ludzie chronią się w swoich domach, ustawiają się w kolejkach po paliwo na stacjach benzynowych oraz gromadzą zapasy i wodę, przygotowując się na burzę.

Źródło obrazu, Chandan Khanna/AFP za pośrednictwem Getty Images

Skomentuj zdjęcie, Budynki w Bridgetown na Barbadosie zostały zamknięte przed nadejściem burzy

W przemówieniu do narodu w sobotni wieczór premier Barbadosu nalegał, aby mieszkańcy uważali na swoich przyjaciół, rodzinę i sąsiadów, gdy nadejdzie huragan.

Synoptycy twierdzą, że huragan Beryl, który powstał w piątek wieczorem w wyniku burzy tropikalnej, ma już wiatr o prędkości 180 km/h i oczekuje się, że jeszcze bardziej się nasili, zanim dotrze do zachodnich wysp Karaibów.

Eksperci przewidują, że zanim burza dotrze do Wysp Na Wietrze – które obejmują Dominikę, Martynikę, Saint Lucia, Saint Vincent, Grenadyny i Grenadę – wystąpią wiatry o sile huraganu, które będą stanowić „zagrażające życiu” fale sztormowe i ulewny deszcz.

Służba Meteorologiczna Barbadosu wydała ostrzeżenia przed przerwami w dostawie prądu i gwałtownymi powodziami, ponieważ oko huraganu ma minąć około 45 km na południe od wyspy.

Oczekuje się, że podczas burzy na karaibskie wyspy, w tym na Barbados, spadnie do 15 cm deszczu.

Ludzie zamykają swoje domy i gromadzą się w supermarketach i na stacjach benzynowych w stolicy Barbadosu, Bridgetown.

„Zachowujemy pełną czujność i musimy podjąć wszelkie możliwe środki ostrożności dla siebie, naszej rodziny i sąsiadów” – powiedziała w sobotę premier Barbadosu Mia Mottley.

Na Saint Vincent i Grenadynach premier Ralph Gonsalves nalegał, aby właściciele supermarketów i stacji benzynowych wydłużyli godziny pracy przed nadejściem huraganu, dodając, że schroniska ratunkowe zostaną otwarte w niedzielę wieczorem.

Tymczasem w odprawie udostępnionej w Internecie przez rząd Dominiki meteorolog Ethoma James nalegał, aby mieszkańcy się przygotowali, ostrzegając, że huragany mogą być „niszczycielskie”.

Synoptycy przewidują, że sezon huraganów, który będzie trwał od 1 czerwca do 30 listopada, będzie w tym roku pracowity.

Narodowa Administracja Oceanu i Atmosfery (NOAA) wydała najbardziej zaskakujące ostrzeżenie dotyczące bieżącego sezonu. Synoptycy prognozują, że w 2024 roku może wystąpić aż 25 nazwanych burz.

Narodowa Administracja Oceaniczna i Atmosferyczna podała, że ​​od 8 do 13 z tych burz może przekształcić się w huragany.

Cztery do siedmiu z tych burz może się nasilić i przekształcić w huragany kategorii 3 lub bardziej intensywne. Będzie to ponad dwukrotnie więcej niż zwykle.

Huragan Beryl jest obecnie jedną z pierwszych burz ostrzeżonych przez Narodową Administrację Oceaniczną i Atmosferyczną.

Ekspert ds. huraganów Michael Lowrey napisał w mediach społecznościowych, że „zadziwiające” było przewidywanie burzy kategorii 3 lub wyższej „w dowolnym miejscu Atlantyku, nie mówiąc już o tak dalekim wschodzie, w głębokich tropikach” tak wcześnie w sezonie.

Huragany klasyfikuje się w skali od jednej do pięciu. Burze kategorii 5 niosą ze sobą maksymalną prędkość wiatru przekraczającą 250 km/h. Im silniejszy huragan, tym większe szkody może wyrządzić.

W sezonie huraganów 2023 było 19 nazwanych burz.