2 grudnia, 2022

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Hiszpański dziennikarz aresztowany w Polsce pod zarzutem prorosyjskiego szpiegostwa | Hiszpania

Niezależny dziennikarz z Hiszpanii spędza 10 tydzień w polskim areszcie, gdzie prokuratorzy prowadzą śledztwo w sprawie szpiegowskiej związanej z rosyjską inwazją. Ukraina.

W przypadku podniesienia czerwonych flag o wolności prasy Europa W czasie wojny prokuratorzy mieli w przyszłym tygodniu poprosić sędziego o przedłużenie o kolejne trzy miesiące opieki nad Pablo Gonzalezem, który pracował niezależnie dla mediów, w tym hiszpańskiego kanału telewizyjnego La Sexta, hiszpańskiej państwowej agencji informacyjnej EFE i USA . Finansowany przez rząd Voice of America.

Na dwa tygodnie przed wygaśnięciem jego obecnego trzymiesięcznego zakazu zbliżania się, wniosek prokuratora musi zostać złożony przed 15 maja. Zgodnie z polskim prawem Gonzalez mógł zostać zatrzymany do czasu wniesienia oskarżenia, a prokuratorzy twierdzą, że proces może trwać ponad rok.

Polscy urzędnicy twierdzą, że jest agentem niesławnego rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU.

„Pracował dla interesów Rosji i czerpał zyski ze swojego statusu dziennikarza, który umożliwiał mu swobodne podróżowanie po świecie i Europie, w tym w strefach konfliktów zbrojnych”.

„Obszerne dowody zostały zachowane i są obecnie poddawane szczegółowej analizie” – powiedział rzecznik, dodając, że Gonzalezowi grozi do 10 lat więzienia za udział w „działaniach zagranicznych służb wywiadowczych przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej”.

Przyjaciele i rodzina nazwali te zarzuty absurdalnymi i zażądali, aby Gonzalez został natychmiast zbadany lub zwolniony. – Nie mam wątpliwości, że nie jest szpiegiem – powiedział Juan Dixiera, hiszpański dziennikarz, który przez kilkanaście lat podróżował z nim do wielu krajów.

Urodzony w Rosji Gonzalez, obywatel Hiszpanii i Rosji, został zatrzymany 27 lutego tuż po północy po tym, jak agenci Polskiej Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW) zapukali do drzwi jego hotelu w przygranicznym mieście Presmishel.

Zatuszował też kryzys uchodźczy i planował meldować się z granicy z Ukrainą.

Polski prawnik Gonzaleza, Bardos Rogala, powiedział, że nic mu nie jest i spotkał się z hiszpańską ambasadą.

Jego żona, Oyhana Coriena, skarżyła się, że listy rodzinne i paczki są opóźnione lub nie zostały dostarczone. „Zawierają mapy jego dzieci” – powiedział Guardianowi.

Corina powiedziała, że ​​jej mąż nadal odwiedza ją w Rosji, aby zobaczyć się z ojcem.

Dwa paszporty Gonzaleza dają mu różne nazwiska. Jego rosyjski paszport zawiera nazwisko ojca Rupsov i Pavel, rosyjską wersję Pabla, a hiszpański paszport zawiera hiszpańskie nazwisko matki Gonzalez. Zwolennicy obawiają się, że można to uznać za dowód używania przez niego pseudonimów.

Ten bałagan jest spowodowany rozwodem rodziców i migracją matki Hiszpania Kiedy Gonzalez był chłopcem, zarejestrowała go swoim nazwiskiem. Dziadek Gonzaleza ze strony matki był jednym z tysięcy hiszpańskich dzieci deportowanych do Rosji podczas hiszpańskiej wojny domowej w 1936 roku.

Gonzalez mówi po rosyjsku, studiował języki słowiańskie na uniwersytecie i specjalizuje się w świecie postsowieckim, często zgłaszając się do hiszpańskich placówek – często spędza pół roku lub więcej poza domem z żoną i trójką dzieci mieszkających w Kraju Basków w Hiszpanii.

W 2016 r. komentarze na Twitterze 49 hiszpańskich dziennikarzy, polityków i aktywistów sprawiły, że nazwisko Gonzaleza znalazło się na liście sporządzonej przez badaczy akademickich, którzy uznali go za „prorosyjskiego”.

„Jako robotnik na ziemi” Ukraina „To problem” – powiedział wtedy.

Na kilka tygodni przed inwazją 24 lutego, na początku lutego, miał problemy z doniesieniem, kiedy władze ukraińskie przesłuchały go w sprawie bezpośrednich powiązań ze stojącymi za nim pozycjami wojskowymi.

Kazano mu złożyć skargę do ukraińskiego wywiadu w Kijowie, gdzie otrzymał polecenie opuszczenia kraju, ale formalnie nie został deportowany.

Gonzalez skonsultował się z ambasadą hiszpańską i wyjechał do Polski. Kilka dni później agenci hiszpańskiej Narodowej Agencji Wywiadowczej (CNI) udali się do rodzinnego domu w pobliżu miasta Cournica i przesłuchali jego żonę.

Zapisz się na pierwszą edycję naszego bezpłatnego codziennego biuletynu – BST co tydzień o 7 rano

„Nie było w tym agresji, nie weszli do domu” – powiedział. „Zasugerowali, że może być prorosyjski. Naprawdę nie wiem, co to oznacza, obywatel rosyjski może być prorosyjski i antyputinowski.

Na wieść o wizycie Gonzaleza wrócił do Hiszpanii. Ale gdy tylko wybuchła wojna, natychmiast wyjechał do Polski. „Ona jest dziennikarką. Tak właśnie żyje swoim życiem – powiedziała Corina. Przyjaciele powiedzieli również, że ma nadzieję, że Ukraina pozwoli mu na powrót.

Dziennikarzy bacznie obserwuje organizacja pozarządowa Reporters with Borders z siedzibą w Paryżu.

„Polskie władze muszą być bardziej przejrzyste, jeśli chodzi o dowody, które mają przeciwko niemu, ponieważ dotychczas brak informacji i przetrzymywanie dziennikarza przez kilka miesięcy bez procesu jest bardzo poważne” – powiedział rzecznik.

„Prawa podstawowe Pabla Gonzaleza muszą być respektowane w Polsce, demokracji unijnej”.

Gonzalez spędził swoje 40 latCz Urodziny w więzieniu w zeszłym miesiącu.

Prawnik Gonzaleza, Rocala, powiedział, że poprosi sąd o zwolnienie klienta bez żadnych zarzutów lub przynajmniej zwolnienie go za kaucją w przyszłym tygodniu. Dochodzenie odbędzie się za zamkniętymi drzwiami.

READ  Badanie pokazuje, że Singapur prowadzi globalne wyszukiwania NFT, „kraj najbardziej anty-NFT w Polsce” - Bitcoin News