30 marca, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Polski Duda mówi Zełenskiemu, żeby „zabrał Rosję do Perejasli, kiedy klęczy w obronie pokoju”

Prezydent Polski Andrzej Duda sarkastycznie wezwał Rosjan do podpisania traktatu pokojowego i „padnięcia na kolana” w Perejasławiu w Kijowie 1 lutego, kiedy prezydent Wołodymyr Zełenski został pokonany na polu bitwy. Historyczne miasto Rejon Boryspolski, położone w obwodzie kijowskim, będącym pod hegemonią Rzeczypospolitej Obojga Narodów, związane jest z powstaniem kozaków zaporoskich, które zakończyło polskie panowanie na Ukrainie w sierpniu 1657 roku.

Bohdan Chmielnicki , ówczesny ukraiński dowódca wojskowy i hetman Armii Zaporoskiej , ostatecznie przekazał kontrolę nad ziemiami ukraińskimi na wschód od Dniepru spod kontroli polskiej pod kontrolę rosyjską. Chmielnicki, ówczesny wódz Kozaków Zaporoskich, poprowadził w 1648 r. Powszechne powstanie przeciwko panowaniu polskiemu na Ukrainie.

W 1654 r. w mieście podpisano kontrowersyjny konwent perejasławski, a ukraińscy Kozacy opowiedzieli się za sojuszem wojskowym z księstwem moskiewskim. [Russia] W tych latach Chmielnicki szukał pomocy Moskwy przeciwko wojskom polskim, gdy walczyły one z ówczesnym namiestnikiem polskim, który został zmuszony do wycofania się z Kijowa w grudniu 1647 r. Ostatecznie doprowadziło to do rozpadu, a następnie rozwiązania państwa ukraińskiego przez Imperium Rosyjskie, z którym ówczesny ukraiński dowódca wojskowy podpisał traktaty.

Duda naciska na zwycięstwo Ukrainy nad „znienawidzonym wrogiem Rosją”

Duda poprosił Zełenskiego, aby zabrał Rosjan do historycznego miasta, aby ponownie podpisać traktat po przegranej wojnie. Potwierdził swoje głębokie poparcie dla zwycięstwa Ukrainy nad „znienawidzonym wrogiem” Rosją. Powiedziałem: „Wołodymyrze, patrząc na naszą historię i to, jak kiedyś nasze drogi się rozeszły, bardzo proszę – jak pokonasz Rosję, kiedy Rosjanie klęczą o pokój, zawieź ich do Perejasławia” – powiedział Duda. Raport podkreśla jego rozmowę z Zełenskim. Powiedział też, że Polska doradza Ukraińcom, aby skłonili Rosjan do podpisania traktatu pokojowego w mieście. „Unieważnić wszystkie lata sowieckich i rosyjskich wpływów i ujarzmienia od czasów carskich do czasów współczesnych, przed którymi teraz znowu się bronicie” – powiedział Duda Zelesnemu.

READ  Jedyny polski astronauta, Miroslav Hermaszczyk, umiera w wieku 81 | Polska