22 maja, 2022

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Chcesz pomóc ukraińskim uchodźcom? Przewodnik „ochotnicza wycieczka”

Ostatecznie zdecydowaliśmy się spędzić dwa tygodnie z A Drop in the Ocean w Krakowie. Wolontariusze, z którymi pracowaliśmy, pochodzą z Norwegii, Włoch, Gruzji, Niemiec, Hiszpanii, USA, Wielkiej Brytanii, Irlandii i Polski. Obecnie brakuje im wolontariuszy i potrzebują dużo pomocy.

Turystyka wolontariacka może wydawać się bardzo nowym zjawiskiem, ale jej korzenie sięgają czasów po II wojnie światowej, kiedy to w 1958 r. utworzono w Wielkiej Brytanii organizację Voluntary Service Overseas Organization i jej prezydenta Johna F. Kennedy’ego. Kennedy założył Korpus Pokoju w 1961 roku. Turystyka wolontariacka jest nadal popularyzowana przez organizacje takie jak Prawo do życia dla ludzkości. Ale jak napisał do mnie w e-mailu Benjamin Loeff, globalny badacz wolontariuszy i profesor pracy socjalnej na Uniwersytecie Urbana-Champaign w Illinois: „Trendy w turystyce wolontariackiej, podobnie jak ogólnie w podróżowaniu, mają tendencję do podążania za przewidywalnymi wzorcami. O zmianach w gospodarce oraz kwestiach społeczno-politycznych. Dodał: „Spodziewam się, że w ostatnim czasie wolontariat turystyczny w pobliżu Ukrainy zwielokrotnił się. Kiedy media sygnalizują, że pomoc jest potrzebna, organizacja pozarządowa reaguje.

READ  Markowe bomby pchają polski finał okręgowy | Wiadomości, sport, praca

Tak to wygląda w Polsce. Jak większość organizacji pozarządowych poszukujących wolontariuszy w Polsce, A Drop in the Ocean nie opłaca podróży, jedzenia ani schronienia. Pomagają polecać schroniska i negocjować z wolontariuszami w Hiltonie, niedaleko Hiltona, za około 58 dolarów za noc, dwa razy więcej, ze śniadaniem.

Przeciętnie około 20 zagranicznych wolontariuszy pomaga w bezpłatnym sklepie, w którym ponad 1000 osób otrzymuje około 9000 artykułów jednego dnia. Pani Jacobson z A Drop in Ocean powiedziała mi, że jej organizacja jest zobowiązana do pozostania w Krakowie do jesieni.

„Ale jeśli wojna będzie trwała, jesteśmy gotowi, by zostać przez długi czas” – powiedział.


Śledź trasę New York Times Na Instagram, Świergot I Facebook. I Zapisz się do naszego cotygodniowego biuletynu o podróżach Uzyskaj porady ekspertów, jak zrobić najlepszą i najbardziej inspirującą podróż na następne wakacje. Marzysz o podróży w przyszłość lub podróżowaniu na krześle? Spójrz na nasze 52 miejsca na zmieniony świat Na rok 2022.