30 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Gwiazda krążąca wokół czarnej dziury Drogi Mlecznej z prędkością 18 milionów mil na godzinę

Gwiazda krążąca wokół czarnej dziury Drogi Mlecznej z prędkością 18 milionów mil na godzinę

Niedawno odkryta gwiazda, znana obecnie jako S4716, podróżuje z zadziwiającą prędkością 5000 mil (8000 km) na sekundę wokół czarnej dziury w centrum naszej galaktyki, Drogi Mlecznej, Space.com wspomniany.

Ogromna przestrzeń naszego wszechświata oznacza, że ​​astronomowie zawsze znajdują coś, czego nigdy wcześniej nie widzieli. Na początku tego tygodnia astronomowie zauważyli Dwie asteroidy wielkości autobusu zmierza w kierunku Ziemi, która minie ćwierć tego, co dzieli nas od Księżyca.

Oprócz asteroid nasza galaktyka jest szczególnie interesująca dla astronomów poszukujących śladów innych planet podtrzymujących życie. W centrum Drogi Mlecznej znajduje się supermasywna czarna dziura zwana Sagittarius A* lub Sgr A*, a S4716 krąży wokół tej czarnej dziury w szybkim tempie.

Co wiemy o S4716

Z dotychczasowych obserwacji wiemy, że z prędkością 5000 mil (8000 km) na sekundę lub 18 mln mil (29 mln km) na godzinę, S4716 jest najszybszą gwiazdą okrążającą Sgr A*. Kończy swoją orbitę o średnicy około 14,6 mln km (23,5 mln km). Czarna dziura W ciągu zaledwie czterech lat.

S4716 jest częścią gęstej grupy innych gwiazd również krążących wokół Sgr A*, którą astronomowie nazywają grupą S. Wszystkie gwiazdy w tej grupie poruszają się z dużymi prędkościami, ale różnią się masą i jasnością. Inna gwiazda z tej grupy, znana jako S2, jest bardziej znana i jest znacznie większa niż S4716.

Jednak orbita S2 wokół czarnej dziury trwa 16 lat i jest bliższa 11 miliardów mil (18 miliardów km) od Sgr A*. Dla porównania, S4716 znajduje się około 150 milionów kilometrów w pobliżu czarnej dziury, czyli około 100 razy odległość między Ziemią a Słońcem.

Odkrycie gwiazdy tak blisko czarnej dziury może zmienić nasze rozumienie ewolucji naszej galaktyki i jej szybko poruszających się gwiazd. Michael Zajek, astrofizyk z Uniwersytetu Masaryka w oświadczenie. „gwiazdy Nie może łatwo uformować się w pobliżu czarnej dziury. S4716 musiała przemieścić się do wewnątrz, na przykład zbliżając się do gwiazd i innych obiektów w gromadzie S, co spowodowało drastyczne skurczenie się jej orbity”.

READ  Łazik Curiosity NASA po raz pierwszy wykrył „światło słoneczne” na Marsie

Jak astronomowie odkryli najszybszą gwiazdę?

Chociaż S2 pomógł nam zrozumieć więcej szczegółów na temat Sgr A*, ma wady. „S2 zachowuje się jak duża osoba siedząca przed Tobą w kinie – blokuje Ci widok na to, co ważne. Więc S2 często zasłania widok na centrum naszej galaktyki,” Powiedział Florian Bisker, astrofizyk z Uniwersytetu w Kolonii, który był zaangażowany w te badania, powiedział w oświadczeniu.

Bisker i jego zespół wykorzystali dane z pięć teleskopów, NIR2 i OSIRIS w Obserwatorium Kecka na Hawajach oraz bardzo duże teleskopy SINFONI, NACO i GRAVITY przez ponad dwie dekady udoskonalały swoje techniki analityczne, aby potwierdzić okres orbitalny S4716. „To było zupełnie nieoczekiwane, aby gwiazda znajdowała się na stabilnej orbicie tak blisko i tak blisko supermasywnej czarnej dziury” – dodał Bisker.

Wyszukiwanie zostało opublikowane w Czasopismo Astrofizyczne.

Streszczenie

Stałe monitorowanie centrum galaktyki i Sgr A*, centralnej supermasywnej czarnej dziury, przynosi zaskakujące i nieoczekiwane wyniki. Idzie to w parze z rozwojem technicznym teleskopów i instrumentów naziemnych i kosmicznych, ale także z rozwojem technik filtrowania obrazu, takich jak algorytm Lucy Richardson. Kontynuując śledzenie członków gromady S w pobliżu Sgr A* na ich przewidywanej ścieżce wokół supermasywnej czarnej dziury, przedstawiamy odkrycie nowego źródła gwiazdowego, które nazywamy S4716. Nowo odkryta gwiazda okrąża Sgr A* w ciągu około 4,0 lat i może być wykryta za pomocą NIRC2 (Keck), OSIRIS (Keck), SINFONI (VLT), NACO (VLT) i GRAVITY (VLTI). Przy odległości od krawędzi wynoszącej około 100 au, S4716 pokazuje równoważną odległość w kierunku Sgr A* jako S4711. Te szybko poruszające się gwiazdy przechodzą podobną dynamiczną ewolucję, przy czym S4711 – S4716 mają podobne właściwości orbitalne. Co więcej, odniesiemy niedawne odkrycie słabej nowej gwiazdy zwanej S300 do przedstawionych tutaj danych. Dodatkowo w 2017 roku zaobserwowaliśmy zdarzenie zmieszania się gwiazd z S4716 i inną nowo zidentyfikowaną gwiazdą S S148.

READ  Rosyjski statek kosmiczny zaczął przeciekać w niekontrolowany sposób w środę wieczorem