26 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Odkrycie dinozaurów wskazuje, dlaczego T-rex miał broń strzelecką

Odkrycie dinozaurów wskazuje, dlaczego T-rex miał broń strzelecką

Rekonstrukcja artystyczna gigas Meraxes

Zespół naukowców z Argentyny twierdzi, że odkrył nowego gigantycznego drapieżnego dinozaura z ogromną głową – ale małymi ramionami jak na swój rozmiar.

Pisanie w czasopiśmie Current Biology, Naukowcy twierdzą, że w północnej Patagonii wykopano duże szczątki szkieletowe nieznanego wcześniej gatunku.

Meraxes gigas miał około 11 metrów długości i czterometrową czaszkę, ale jego ramiona miały tylko 2 stopy długości.

Naukowcy uważają, że małe kończyny dawały drapieżnikom przewagę w przetrwaniu.

„Jestem przekonany, że te stosunkowo małe ramiona pełnią jakąś funkcję. Szkielet ma duże mięśnie i w pełni rozwinięte mięśnie piersiowe, więc ramię ma silne mięśnie” – powiedział Juan Canal, główny autor badania.

„Mogli używać ramion do zachowań reprodukcyjnych, takich jak trzymanie samicy podczas krycia lub podpieranie się, aby cofnąć się po przerwie lub upadku” – dodał.

Współautor Peter Makovsky powiedział, że ramiona dinozaura były „dosłownie połowa długości czaszki i zwierzę nie byłoby w stanie dostać się do jego pyska”.

Makovicki powiedział, że wierzy, iż duże głowy gatunku są głównym narzędziem drapieżników, pełniącym funkcje, które broń spełniałaby u mniejszych gatunków.

Paleontolog Peter Makovicki bada skamieniałości dinozaurów w wykopaliskach w północnej Patagonii w Argentynie

Peter Makovicki mówi, że ramiona dinozaura miały „dosłownie połowę długości czaszki”

Meraxes gigas – nazwane na cześć fikcyjnego smoka z serii książek Game of Thrones – należą do karcharodontozaurów, czyli jaszczurek z zębami rekina.

Uważa się, że czterotonowy gad wędrował po Ziemi około 90-100 milionów lat temu.

Naukowcy twierdzą, że dwa inne gatunki – tyranozaury i abelizaurydy – również rozwinęły broń strzelecką z podobnych powodów.

READ  Starożytna skamielina, która od dziesięcioleci intryguje naukowców, w końcu ujawnia swoją prawdziwą tożsamość: ScienceAlert