26 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Gaz nadal płynie z Niemiec na wschód przez Polskę gazociągiem jamalskim

MOSKWA (Reuters) – Gazociąg jamalsko-europejski, który normalnie wysyła rosyjski gaz do Europy, płynie na wschód z Niemiec do Polski w niedzielę 13. dnia, według danych niemieckiego operatora sieci Gasket.

W punkcie Malnometer na granicy niemiecko-polskiej prądy wykazywały wielkość około 5,4 miliona kilowatogodzin (kWh/h) na wschód i pozostawały w dużej mierze niezmienione w ciągu ostatnich 24 godzin.

Gazociąg jest główną trasą eksportu rosyjskiego gazu do Europy.

Nie ma żadnych roszczeń do przepływu na zachód przez Malno. Takie żądania pojawiły się w piątek.

Wyniki aukcji pokazują, że rosyjski eksporter gazu Gazprom w niedzielę nie zarezerwował zdolności przesyłowych gazu dla przesyłek rurociągowych.

Na aukcji z zeszłego miesiąca firma odnotowała 8,3 mln kWh/h przepustowości tranzytowej rurociągiem za styczeń.

W zeszłym tygodniu prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że Niemcy odsprzedają rosyjski gaz Polsce i Ukrainie zamiast wychodzić z cieplejszego rynku, obwiniając za odwrócenie przepływów przez gazociąg jamalski i ceny rakiet na niemieckich importerów gazu.

Zalecenia dotyczące przepustowości dla przesyłu rosyjskiego gazu z Ukrainy na Słowację przez przejście graniczne Velke Kapusani, kolejny ważny szlak dla rosyjskiego gazu, spadły w niedzielę dalej.

Według danych słowackiego operatora gazociągów Eustream, rekomendowane były 375 529 MWh (MWh), najniższy poziom od 25 lutego 2021 r., w porównaniu z 524 134 MWh w sobotę.

(Sprawozdawczość Vladimira Soldatkina i Roberta Mல்லllera; Edytowanie przez Jasona Blue)

READ  W centrum uwagi Argentyna kontra Polska, ponieważ Arabia Saudyjska bierze udział w ostatnich 16 meczach w Katarze