20 czerwca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Francja zagrożona impasem po przekazaniu przez Macrona zawieszonego parlamentu

Francja zagrożona impasem po przekazaniu przez Macrona zawieszonego parlamentu

  • Obóz Macrona nie zdobywa absolutnej większości w parlamencie
  • Będziemy teraz szukać sojuszy z innymi partiami
  • Ryzyko paraliżu politycznego w przypadku braku umów

PARIS (Reuters) – Prezydent Emmanuel Macron stanął w obliczu wezwania swojego premiera do rezygnacji w poniedziałek, kwestionując jego zdolność do zdecydowanego rządzenia po tym, jak jego obóz stracił większość parlamentarną.

Po weekendowych wyborach, które doprowadziły do ​​zawieszenia parlamentu, centrowy rajd Macrona jest pod presją, aby uzyskać poparcie swoich przeciwników, aby uratować program reform Macrona. Jeśli to się nie powiedzie, Francja może stanąć w obliczu przedłużającego się paraliżu politycznego.

Źródło zbliżone do Macrona poinformowało w poniedziałek, że Macron zaprosi na rozmowy we wtorek i środę wszystkie partie polityczne, które będą w stanie utworzyć grupę w nowym parlamencie.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Utrata większości absolutnej w koalicji jego zespołu jest bolesną porażką dla Macrona, który zaledwie dwa miesiące temu wygrał drugą kadencję. Francuskie rządy od dawna polegają na niższej izbie parlamentu, która w dużej mierze podziela ich linię polityczną i propozycje pieczątkowe.

„Musimy pomyśleć o nowym sposobie pracy na poziomie instytucjonalnym” – powiedział telewizji LCI minister spraw europejskich Clement Bonn, bliski sojusznik prezydenta Francji.

Druga tura niedzielnego głosowania uczyniła z Ensemble największą partię, a na drugim miejscu wyłaniająca się lewicowa koalicja, coraz silniejszą skrajną prawicę i konserwatystów jako potencjalnych królów. Czytaj więcej

„To będzie skomplikowane”, powiedziała rzeczniczka rządu Olivia Gregoire dla radia France Inter. „Musimy być kreatywni”.

Macron musi teraz albo utworzyć szerszą koalicję, albo zaakceptować kierownictwo rządu mniejszościowego negocjującego z przeciwnikami na podstawie każdego projektu ustawy. Jedyne pocieszenie: same grupy opozycyjne są zagorzałymi przeciwnikami, w niektórych przypadkach rozdzieranych wewnętrznymi podziałami.

READ  Türkiye głosuje w wyborach, Erdogan ryzykuje porażkę

„Tak rozdrobniony parlament prawdopodobnie doprowadziłby do impasu politycznego przy znacznie wolniejszym programie reform” – powiedział Philip Godin z Barclays.

Może to osłabić pozycję Francji w Europie i zagrozić i tak już słabej pozycji finansowej kraju.

Liderzy z lewicy i prawicy wezwali premier Elizabeth Bourne do rezygnacji po nieco ponad miesiącu sprawowania urzędu.

Gregoire powiedział, że Macron wkrótce przetasuje swój rząd.

Co dalej?

Szeroka lewicowa koalicja Nobisa kierowana przez Jeana-Luca Mélenchona i skrajna prawica kierowana przez Marine Le Pen obiecały ścigać Macrona i jego nieugiętą administrację w parlamencie.

Jednym z głównych pytań jest to, czy Macron będzie próbował dogadać się z konserwatywnymi republikanami, czy też pójść drogą rządu mniejszościowego.

Szef Partii Republikańskiej Christian Jacob powiedział, że partia pozostanie w opozycji. Jednak niektórzy prominentni członkowie, opisując sytuację jako „prawie jednomyślną”, sugerowali, że partia powinna współpracować z rządem i działać jako twórca królów.

Zespół i konserwatyści mają kompatybilne platformy ekonomiczne, w tym poparcie dla wyższego wieku emerytalnego i energii jądrowej. Razem mieliby absolutną większość.

Pierwsze testy

Po lewej stronie pojawiły się pęknięcia.

Podczas gdy Melenchon powiedział, że Bourne powinien otrzymać wotum zaufania, lider socjalistów Olivier Faure, inna wybitna postać w Sojuszu Lewicy, powiedział, że wezwanie do usunięcia Bourne’a z urzędu nie jest obecnym stanowiskiem bloku.

Jeśli Macronowi nie uda się osiągnąć porozumienia z opozycją, druga co do wielkości gospodarka strefy euro stanie w obliczu impasu politycznego i ewentualnych przedterminowych wyborów w przyszłości.

Pierwszym poważnym testem będzie koszt utrzymania ustawy, który według Gregoire’a rząd wprowadzi w ciągu ośmiu dni od pierwszego zebrania się nowego parlamentu.

READ  Leslie Horton: Reporterka ruchu drogowego kanadyjskiego serwisu informacyjnego Global News na żywo reaguje na zawstydzanie ciała

Propozycje dotyczące energii odnawialnej, które mają pojawić się jeszcze latem, będą testem dla lewicy, która jest podzielona w kwestii energetyki jądrowej.

Ostateczne dane pokazały, że obóz centrowy Macrona zdobył 245 mandatów – znacznie mniej niż 289 mandatów potrzebnych do uzyskania absolutnej większości, Nupes 131, skrajnie prawicowy 89 i Les Republicains 61.

Sam Macron nie skomentował jeszcze wyników wyborów, a opozycja wezwała go do przerwania milczenia.

I chociaż weekendowe wybory były gorzkim niepowodzeniem dla 44-latka, którego zwycięstwo w kwietniu uczyniło go pierwszym od dwóch dekad prezydentem Francji, który zapewnił sobie drugą kadencję, rynki finansowe w dużej mierze uwzględniły wynik. Euro i akcje wykazywały niewielki wpływ, podczas gdy francuskie obligacje wykazywały w poniedziałek rosnącą presję.

„Nadzieja, że ​​niektórzy handlowcy walutowi umieszczeni w Macron w 2017 roku wyparowali na jakiś czas, aby zwycięstwa lub porażki wyborcze nie odgrywały już większej roli w kursach euro” – powiedział w nocie Ulrich Lochtmann, analityk Commerzbanku. .

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Dodatkowe raportowanie; Pisanie przez Ingrid Melander; Montaż przez Catherine Evans i Thomasa Janowskiego

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.