28 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

A Russian ballistic missile is reported to have hit the Saltiv streetcar depot in Kharkiv, northern Ukraine, on June 18.

Ukraińscy urzędnicy powiedzieli, że bombardowania wokół Charkowa nasiliły się z dnia na dzień bez wtargnięcia sił rosyjskich

Pojmani obywatele USA Alexander John Robert Drake (39 lat) i Andy Tay Ngoc Hoen (27 lat) udzielili wywiadu rosyjskiemu kanałowi RT w areszcie w tak zwanej Donieckiej Republice Ludowej (DRL) w piątek, 17 czerwca, jak wynika z raportu. Wysłany na RT. (Królik Darwick/Czarny Radość)

Według rosyjskich mediów państwowych wspierani przez Rosję separatyści zatrzymali w Doniecku amerykańskich bojowników zgłaszających się na ochotnika na Ukrainę po tym, jak zostali schwytani przez siły rosyjskie w zeszłym tygodniu.

Obywatele USA, 39-letni Alexander John Robert Drake z Tuscaloosa w Alabamie i 27-letni Andy Tay Ngoc Huen z Hartselle w Alabamie zostali przesłuchani przez rosyjską RT w areszcie w tak zwanej Donieckiej Republice Ludowej (DPR) w piątek, Według raportu opublikowanego na RT.

Zaginiony w pobliżu Charkowa: Amerykanie zginęli 9 czerwca podczas bitwy o północny Charków i według ich rodzin i kolegów bojowników obawia się, że zostali schwytani przez siły rosyjskie.

Pokazy wideo: W piątek na prorosyjskich kanałach i mediach społecznościowych pojawiły się krótkie filmy przedstawiające aresztowanych mężczyzn w nieznanym miejscu. Wtedy nie było jasne, kto je trzymał.

Rzecznik Departamentu Stanu powiedział CNN w piątek, że „obejrzeli zdjęcia i filmy tych dwóch obywateli amerykańskich, którzy zostali podobno schwytani przez rosyjskie siły zbrojne na Ukrainie”.

„Uważnie obserwujemy sytuację, a nasze myśli są z ich rodzinami w tym trudnym czasie” – powiedzieli.
„Jesteśmy w kontakcie z władzami Ukrainy, Międzynarodowym Komitetem Czerwonego Krzyża oraz z samymi rodzinami… Ze względu na względy prywatności nie mamy dalszych komentarzy w tych sprawach”.

Osobno, w sobotę opublikowano 50-minutowy zmontowany film, na którym Druk i Hinh udzielają wywiadu HelmCast, serbskiemu nacjonalistycznemu, prorosyjskiemu kanałowi YouTube.

Donieck: W wywiadzie słychać mężczyznę za kamerą, który zdradza, gdzie się spotkali, kiedy podczas pytania do Drueke powiedział „tu w Doniecku”.

Został pobity w areszcie: Drueke został również zapytany w wywiadzie, czy miał jakiekolwiek zastrzeżenia do tego, jak był traktowany od czasu aresztowania i ujawnił, że był wielokrotnie bity.

Dlaczego ich strona jest ważna: Miejsce przetrzymywania Drueke i Huynha to niepokojący rozwój wydarzeń. Rosja ma moratorium na wykonywanie kary śmierci, podczas gdy Donieck używa szwadronów śmierci do egzekucji skazanych więźniów, jak podają rosyjskie media państwowe RIA Novosti.

READ  Protesty we Francji po podwojeniu emerytur przez Macrona

Zagraniczni bojownicy: 9 czerwca sąd w Demokratycznej Republice Konga skazał na śmierć zagranicznych bojowników, obywateli brytyjskich i obywatela Maroka, oskarżając ich o to, że są „najemnikami” Ukrainy. Sąd, który nie jest uznawany na arenie międzynarodowej w Demokratycznej Republice Konga, powiedział, że mężczyźni mają miesiąc na apelację.

Przerywana wymiana więźniów: Nadzieje, że wymiana więźniów między Ukrainą a prorosyjskimi separatystami doprowadzi do uwolnienia wszystkich zagranicznych bojowników przetrzymywanych w Doniecku, zostały rozwiane po tym, jak Denis Pushlin, prezydent Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej, powiedział, że taka wymiana nie wchodzi w rachubę.

„Wymiana brytyjskich mężczyzn skazanych na śmierć w DRK nie jest przedmiotem dyskusji i nie ma podstaw do ich ułaskawienia” – powiedział Pushlin niezależnej rosyjskiej gazecie śledczej „Nowaja Gazieta”.

Doniecka Republika Ludowa nie odpowiedziała natychmiast na prośbę o komentarz w sprawie zatrzymania Druki i Huynha.

CNN postanawia nie transmitować filmów z amerykańskimi więźniami, ponieważ pokazują one mężczyzn mówiących pod przymusem.