7 lutego, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Fed Chair wspiera spowolnienie, ponieważ poparcie dla działań w zakresie niższych stóp procentowych rośnie

Prezes Boston Fed, Susan M. Collins, powiedziała, że ​​skłania się ku podwyżce stóp o ćwierć punktu procentowego na następnym posiedzeniu banku centralnego – spowolnienie, które oznaczałoby powrót do normalnego tempa dostosowywania polityki pieniężnej po roku, w którym urzędnicy podjęli szybkie działania spowolnić gospodarkę i powstrzymać inflację.

Decydenci Rezerwy Federalnej podnieśli stopy procentowe do zakresu od 4,25 do 4,5 procent w 2022 roku od poziomu bliskiego zera, co było gwałtownym kursem obejmującym cztery kolejne korekty o trzy czwarte punktu. Administratorzy Wolniej Średnio pół punktu w grudniu i mało Kilku szefów regionalnych Fed zasugerowało w ostatnich dniach, że możliwa byłaby mniejsza korekta, gdy Fed podejmie kolejną decyzję 1 lutego.

Pani Collins dodała swój głos do tego chóru – ale dokładniej, wyjaśniając, że w tym momencie popierałaby spowolnienie dostosowania stóp procentowych o 25 punktów bazowych, czyli o ćwierć punktu. Bardziej stopniowa zmiana polityki dałaby bankowi centralnemu więcej czasu na sprawdzenie, jak jego działania wpływają na gospodarkę i czy działa na rzecz powstrzymania szybkiej inflacji.

„Myślę, że 25 lub 50 byłoby rozsądne; w tym momencie dałbym napiwek do 25, ale to zależy w dużej mierze od danych” – powiedziała Collins w wywiadzie dla The New York Times w środę. bliżej miejsca, w którym będziemy przetrzymywani. Małe zmiany dają nam większą elastyczność.”

Pani Collins jest jednym z 12 prezesów banków regionalnych w Rezerwie Federalnej i jednym z 19 decydentów. Nie ma formalnego głosowania w sprawie zmian cen w tym roku, ale włączy się do obrad po podjęciu decyzji.

Pani Collins powiedziała, że ​​wolałaby podnieść stopy procentowe do nieco ponad 5 procent w tym roku, być może w trzech ruchach o ćwierć punktu w lutym, marcu i maju.

„Jeśli przejdziemy do wolniejszych, bardziej rozważnych podwyżek stóp procentowych, może nam to zająć trzy podwyżki – a potem utrzymamy się do końca 2023 r., co nadal brzmi dla mnie jak rozsądna perspektywa” – powiedziała.

Wyższe stopy procentowe spowalniają gospodarkę, zwiększając koszt pożyczania pieniędzy, wpływając na zakupy domów, rozwój biznesu i duże zakupy. Jednak pełny efekt wymaga czasu, więc decydenci zdają sobie sprawę, że nieustanne podnoszenie kosztów pożyczek groziłoby przesadą w ich reakcji politycznej: dalszym spowolnieniem wzrostu i pozostawieniem większej liczby ludzi bez pracy, niż jest to konieczne do ograniczenia inflacji.

Ale przedstawiciele Fed również martwią się, że go nie docenią. Chcą mieć pewność, że w pełni okiełznają dzisiejszą gwałtowną inflację, ponieważ zbyt długie utrzymywanie wysokich cen może spowodować, że konsumenci i przedsiębiorstwa przyzwyczają się do tego i dostosują swoje zachowania. W tym momencie inflacja będzie utrwaloną cechą gospodarki, co może utrudnić jej pokonanie.

READ  Były dyrektor generalny Walt Disney, Bob Iger, wspiera start-up Metaverse

Aby zrównoważyć te dwa ryzyka, przedstawiciele Fed spowalniają podwyżki stóp procentowych, ale także zobowiązują się do utrzymania ich na wysokim poziomie przez jakiś czas, mając nadzieję, że połączenie złagodzi ryzyko bolesnej recesji, jednocześnie uspokajając inwestorów i gospodarstwa domowe, że decydenci federalni pozostają poważni. O walce z inflacją.

„Myślę, że mniejsze przyrosty są tym, jak teraz wygląda projekt” – powiedział Collins.

Inflacja zaczyna teraz zwalniać, ponieważ ceny towarów spadają, a globalne łańcuchy dostaw wracają do normy. Oczekuje się, że grudniowe dane o CPI, które zostaną opublikowane w czwartek, pokażą, że inflacja zasadnicza utknęła w martwym punkcie w porównaniu z listopadem, chociaż ceny nadal rosły po wyłączeniu kosztów żywności i paliwa.

Ogólne ceny prawdopodobnie wzrosły o 6,5 procent w porównaniu z rokiem poprzednim, w porównaniu z 7,1 procent w listopadzie, prognozują ekonomiści w ankiecie Bloomberga.

Ale nawet gdy inflacja spada, sprowadzenie jej z powrotem do celu Fed – który definiuje jako 2 procent przy użyciu oddzielnej, ale powiązanej miary inflacji – może być wyzwaniem. Ceny wielu usług gwałtownie wzrosły, a bankierzy centralni uważają, że mogą pozostać na wysokim poziomie, ponieważ niedobór pracowników zmusza firmy do płacenia wyższych opłat. Firmy prawdopodobnie będą próbowały przenieść te podwyżki cen na swoich klientów.

Dlatego urzędnicy Fed szukają oznak znacznego spowolnienia na rynku pracy, które do tej pory były nieuchwytne. W ostatnich miesiącach pracodawcy nadal zatrudniali w szybkim tempie, przy stopie bezrobocia najniższej od 50 lat i niezwykle silnym wzroście płac.

Obecne tempo przyrostu miejsc pracy jest „wyraźnie wyższe niż to, co jest trwałe”, powiedziała Collins, wyjaśniając, że ważne jest obserwowanie spowolnienia rynku pracy w szeregu środków, od wzrostu wynagrodzeń po wzrost płac.

READ  Zwolnienia na Twitterze: Twitter Elona Muska zmniejsza liczbę miejsc pracy w całej firmie

Jednak większość ekonomistów spodziewa się wyraźniejszego spowolnienia w nadchodzących miesiącach, a przedstawiciele Fed czekają, czy te oczekiwania się spełnią.

Mary Daley, prezes Banku Rezerw Federalnych w San Francisco i współpracowniczka pani Collins, powiedziała w wywiadzie dla Dziennik Wall Street W tym tygodniu możliwa będzie korekta stopy procentowej o ćwierć punktu lub pół punktu na kolejnym posiedzeniu, co wskazuje, że warto zwolnić tempo.

„Kiedy poważnie polegasz na danych, robienie tego stopniowo daje ci możliwość reagowania na napływające informacje i uwzględniania tych opóźnień” – powiedziała. Pani Daly nie ma zasad głosowania w tym roku.

Prezes Banku Rezerw Federalnych w Atlancie, Rafael Bostick, który również nie głosuje w 2023 r., powiedział na konferencji w zeszłym tygodniu, że ruch o połowę lub trzy czwarte punktu może być na stole, stwierdzając, że jest „bardzo otwarty do obu” w zależności od nadchodzących danych. .

Ale przedstawiciele Fed podkreślili również, że ich walka z inflacją jest daleka od zakończenia i że ważne jest, aby inwestorzy to zrozumieli, ponieważ zmiany polityczne napływają, aby wpłynąć na gospodarkę realną za pośrednictwem rynków finansowych.

Wielokrotnie podkreślali, że kluczem do sporu o inflację jest utrzymywanie wysokich stóp procentowych przez zrównoważony okres, a nie ciągłe ich szybkie dostosowywanie.

„Naprawdę weszliśmy w drugą fazę naszej pracy: faza pierwsza dotyczyła agresywności” – powiedziała w środę pani Collins. „Teraz, gdy jesteśmy na obszarze o ograniczonym dostępie, nadal uważam, że to, co uważam za„ rozważne ”posunięcia, jest właściwym sposobem, aby się tam dostać”.

Raporty wniósł Ben Casselman.