21 czerwca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Fabryka Tesli dostaje zielone światło w północnym Meksyku

Fabryka Tesli dostaje zielone światło w północnym Meksyku

Prezydent kraju powiedział we wtorek, że Tesla zbuduje nową fabrykę w północnym Meksyku, w ramach posunięcia producenta samochodów elektrycznych, aby rozszerzyć działalność poza Stany Zjednoczone w ramach umowy. Według źródła jego wartość powinna wynosić co najmniej miliard dolarów.

Nie podając szczegółów, prezydent Andrés Manuel López Obrador powiedział, że „cała Tesla” przyjeżdża do Meksyku, opisując inwestycję jako „fabrykę samochodów”, która byłaby „bardzo duża” i zauważając, że potencjalna inwestycja w akumulatory jest nadal w toku.

Ogłoszenie przez Lópeza Obradora budowy elektrowni w obszarze metropolitalnym Monterrey rozwiało niedawne obawy, że może on zakłócić inwestycję, nakładając na firmę warunki dotyczące problemów z niedoborem wody w suchym regionie granicznym.

Według zaznajomionego ze sprawą meksykańskiego źródła, początkowa inwestycja będzie warta około 1 miliarda dolarów, a dalsze etapy mogą przynieść łączne wydatki do 10 miliardów dolarów.

Najnowsze aktualizacje

Zobacz jeszcze 2 historie

Tesla nie odpowiedziała natychmiast na prośbę o komentarz.

Firma posiada fabryki samochodów w Kalifornii i Teksasie w Stanach Zjednoczonych, Berlinie w Niemczech i Szanghaju w Chinach.

Dyrektor generalny Tesli, Elon Musk, od miesięcy mówił, że producent pojazdów elektrycznych ogłosi nową fabrykę i ma omówić plany ekspansji, platformy pojazdów nowej generacji i inne tematy podczas środowego wydarzenia „Dzień Inwestora”.

Ta wiadomość jest bodźcem dla Meksyku, który pozycjonuje się jako centrum tak zwanych inwestycji zbliżeniowych — wykorzystując napięcia geopolityczne i zakłócenia łańcucha dostaw spowodowane pandemią COVID-19, przyciągając moce produkcyjne do Ameryki Północnej i z dala od Azji. .

Lopez Obrador powiedział, że obie strony osiągnęły porozumienie po rozmowie telefonicznej z Muskiem w poniedziałek, po osobnej rozmowie, którą powiedział, że obie strony odbyły pod koniec zeszłego tygodnia.

„Będzie to oznaczać wielką inwestycję i wiele miejsc pracy” – powiedział dziennikarzom López Obrador, dodając, że Musk był otwarty na obawy Meksyku i zaakceptował jego propozycje.

READ  Ropa spada, ponieważ obawy o wzrost gospodarczy równoważą cięcia OPEC+

Burmistrz gminy Jesus Nava powiedział, że elektrownia zostanie zbudowana w Santa Catarina w aglomeracji Monterrey, powtarzając doniesienia, które krążyły od tygodni.

„Santa Catarina będzie miała oczy całego świata” – napisał na Instagramie. W innym filmie z jasnoczerwonym napisem „10 miliardów dolarów” Nava powiedział, że inwestycja Tesli będzie pięciokrotnie większa od kwoty prywatnych inwestycji w gminie w ciągu ostatniej dekady.

Według przedstawicieli branży pojazdy elektryczne wyprodukowane w Meksyku i wysłane do Stanów Zjednoczonych kwalifikują się do dotacji oferowanych przez administrację Bidena w celu zwiększenia adopcji pojazdów elektrycznych.

Obawy dotyczące wody

Rozmowa między Muskiem a meksykańskim prezydentem nastąpiła po tym, jak Lopez Obrador w piątek wyraził obawy, że może utrudnić inwestycje w Monterrey, jeśli brakuje tam wody.

Prezydent powiedział, że Musk rozumie wyzwanie związane z niedoborem wody i że firma podejmie szereg zobowiązań w ramach umowy.

Dyskusje Tesli były głównym sprawdzianem tego, jak inwestorzy zareagują na nacjonalizm Lopeza Obradora dotyczący zasobów, który konsekwentnie budzi podejrzenia wśród grup biznesowych.

Spekulacje na temat wyjazdu Tesli do Meksyku krążą od kilku miesięcy, a fabryka ma stać się jedną z głównych inwestycji administracji Lopeza Obradora.

Meksyk odnotował najwyższy napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych od lat w 2022 r., wynika z oficjalnych danych, ponieważ firmy korzystały z taniej, wykwalifikowanej siły roboczej, która uczyniła z tego kraju globalne centrum przemysłu samochodowego.

Jednak zagregowane inwestycje były hamowane przez firmy, które nie zostały ustabilizowane przez wysiłki Lópeza Obradora zmierzające do skonsolidowania kontroli państwa nad rynkiem energii kosztem kapitału prywatnego.

Dodatkowe raporty Dave’a Grahama i Dayny Beth Solomon w Meksyku Dodatkowe raporty Davida Shepardsona w Waszyngtonie i Hyunju Jina w San Francisco Montaż autorstwa Bena Klaymana, Sharon Singleton i Matthew Lewisa

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.