5 grudnia, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Fabryka elektrycznych vanów Mercedesa za miliard euro w Polsce, Auto News, ED Auto

Fabryka elektrycznych vanów Mercedesa za miliard euro w Polsce, Auto News, ED Auto

Na konferencji prasowej w Warszawie Giessen powiedział, że grupa planuje wydać ponad miliard euro na utworzenie nowej bazy.

Niemiecki Producent pojazdów Mercedes-Benz W poniedziałek planuje wydać ponad miliard euro na budowę nowej fabryki w Polsce W pełni elektryczne samochody dostawcze.

Placówka będzie zlokalizowana w Jaworze, w południowo-zachodniej Polsce, gdzie zespół już mieszka Produkcja silników spalinowych od 2019 r. i systemów akumulatorowych od 2021 r.

Mathias Geisen, prezes Mercedes Benz Vans, powiedział w oświadczeniu: „Zbudujemy naszą pierwszą elektrownię w Javer”.

Dodał, że posunięcie to „zapewni nam wiodącą pozycję w sektorze całkowicie elektrycznych lekkich pojazdów użytkowych”, jednocześnie „chroniąc długoterminowe perspektywy naszych istniejących fabryk w Europie”.

Na konferencji prasowej w Warszawie Giessen powiedział, że grupa planuje wydać ponad miliard euro na utworzenie nowej bazy.

Inwestycja „To, co dziś ogłosił Mercedes, jest bardzo, bardzo ważną inwestycją dla Polski” – powiedział dziennikarzom polski premier Mateusz Morawiecki.

Pojawia się, gdy Mercedes-Benz i rywalizujący producenci samochodów na całym świecie wydają duże pieniądze w ramach większej ogólnobranżowej zmiany w kierunku elektryfikacji.

Mercedes początkowo planował nawiązać współpracę z amerykańskim start-upem Rivian w celu opracowania w pełni elektrycznych samochodów dostawczych w Europie.

Ale w poniedziałek Mercedes powiedział, że plany utworzenia spółki joint venture „są wstrzymane, ponieważ Rivian nadal zmienia priorytety projektów”.

Rivian, który boryka się z problemami w łańcuchu dostaw, które zmusiły go do ograniczenia produkcji w tym roku, powiedział, że zdecydował się „zawiesić rozmowy” z Mercedesem.

„W tej chwili uważamy, że skupienie się na naszej działalności konsumenckiej, jak również na naszej obecnej działalności komercyjnej, stanowi najbardziej atrakcyjne krótkoterminowe możliwości zwiększenia wartości dla Rivian” – powiedział dyrektor generalny RJ Scaring.

Czytaj więcej: