30 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Indie i Polska organizują w Warszawie 10. rundę Konsultacji MSZ

Indie i Polska organizują w Warszawie 10. rundę Konsultacji MSZ

Indie i Polska odbyły 12 grudnia w Warszawie 10. rundę konsultacji MSZ. Podczas spotkania obie strony omówiły kwestie regionalne i międzynarodowe, w tym rozwój sytuacji w Indo-Pacyfiku, krajach sąsiadujących z Indiami, konflikt na Ukrainie, współpracę na forach wielostronnych. Reformy Organizacji Narodów Zjednoczonych i Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Oba kraje dostrzegły potencjał dwustronnych relacji handlowych i inwestycyjnych. Według komunikatu prasowego Ministerstwa Spraw Zagranicznych dwustronna wymiana handlowa między Indiami a Polską odnotowuje stały wzrost w ostatnich latach i ma osiągnąć 4,3 mld USD w 2021 roku. MEA zauważyła, że ​​indyjskie firmy zainwestowały ponad 3 miliardy dolarów. W Polsce polskie inwestycje w Indiach wynoszą 700 mln USD.

Podczas spotkania Indie i Polska określiły rolnictwo, przetwórstwo żywności, technologie informacyjne i zieloną transformację jako obszary zainteresowania dla dalszego rozwoju stosunków dwustronnych. Obie strony wyraziły zadowolenie z szóstej rundy rozmów na posiedzeniu Indyjsko-Polskiej Wspólnej Komisji ds. Współpracy Gospodarczej, które odbyło się w październiku 2022 roku.

Spotkaniu przewodniczył Sanjay Verma, sekretarz (Zachód) Ministerstwa Spraw Zagranicznych Indii. Stronę polską reprezentował Marcin Przydacz, Podsekretarz Obrony, Ameryki, Azji i Polityki Europejskiej w Ministerstwie Spraw Zagranicznych RP.

Indie i Polska podpisały umowę o zajęciu opiekuńczym członków rodzin misji i placówek dyplomatycznych. Oba kraje zgodziły się na przeprowadzenie kolejnej rundy konsultacji MSZ w New Delhi w dogodnych dla obu stron terminach.

W komunikacie prasowym wydanym przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych czytamy: „Indie i Polskę łączy wieloletnia przyjaźń o powiązaniach historycznych. Konsultacje były okazją do przeglądu programu współpracy dwustronnej w różnych dziedzinach. Obie strony wymieniły poglądy na tematy regionalne i międzynarodowe wspólnego interesu”.

11 listopada Minister Spraw Zagranicznych dr S. Jaishankar złożył rządowi i narodowi polskiemu życzenia z okazji Święta Niepodległości. W tweecie Jaishankar wyraził nadzieję, że „historyczna przyjaźń” między krajami będzie nadal rosła.

READ  W Polsce zamordowano pracownika Indian Bank, a sprawca został zatrzymany - poinformowała policja

Dr S Jaishankar napisał na Twitterze: „Wszystkiego najlepszego z okazji Dnia Niepodległości dla FM @RauZbigniew oraz rządu i narodu polskiego. Mam nadzieję, że nasza historyczna przyjaźń będzie się nadal rozwijać”.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że Polska pomogła Indiom w „Operacji Ganga”. „Operacja Ganga” była operacją ewakuacyjną rozpoczętą przez rząd Indii w celu ewakuacji obywateli Indii z Ukrainy po tym, jak Rosja rozpoczęła ofensywę 24 lutego.

(Tylko nagłówek i obraz tego raportu mogły zostać przerobione przez pracowników Business Standard; reszta treści jest generowana automatycznie na podstawie zagregowanego pliku danych).