21 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Europejskie giełdy blisko dwuletnich maksimów; Bond Kiosk: Zawijanie rynków

Europejskie giełdy blisko dwuletnich maksimów; Bond Kiosk: Zawijanie rynków

(Bloomberg) – Europejskie giełdy oscylują wokół najwyższych poziomów od stycznia 2022 r., a kontrakty terminowe na akcje w USA wzrosły w miarę, jak inwestorzy przygotowują się na obniżki stóp procentowych przez Rezerwę Federalną w przyszłym roku. Notowania złota były blisko rekordowego poziomu, jaki osiągnęły na początku tego miesiąca.

Najczęściej czytane w serwisie Bloomberg

Indeks Stoxx Europe 600 niewiele się zmienił po wyhamowaniu początkowego wzrostu cen handlu w okresie świątecznym i jest na dobrej drodze do wzrostu w tym roku o około 13%. Akcje największych koncernów naftowych spadały wraz ze spadkiem cen ropy. Kontrakty terminowe Nasdaq 100 wzrosły o 0,2%, a kontrakty terminowe na S&P 500 charakteryzowały się zmiennością po środowych wzrostach na Wall Street.

Obligacje spadły po środowym silnym wzroście, w wyniku którego rentowność 5–30-letnich obligacji skarbowych spadła o co najmniej 10 punktów bazowych, a rentowność 10-letnich obligacji w Niemczech osiągnęła nowy najniższy poziom w 2023 r. Zyski pchnęły globalny wskaźnik rynku obligacji do On osiągnął najwyższy poziom w historii od dwóch miesięcy.

Vishnu Varathan, dyrektor ds. ekonomii i strategii w Mizuho Bank Limited w Singapurze, powiedział, że na pierwszy plan wysuwają się oczekiwania dotyczące łagodzenia polityki pieniężnej. „Zaciekłość wzrostów na rynku obligacji faktycznie zwiększyła całkowite zyski dla inwestorów – istnieje wrażenie, że rynki sygnalizują, że znów jesteśmy w połowie drogi do łagodnej polityki pieniężnej” – stwierdził.

Do wzrostów w Azji przyczyniły się przede wszystkim giełdy chińskie, które przeżywają najlepszy dzień od czterech miesięcy, czemu sprzyja rotacja w niektórych z najgorszych sektorów w 2023 r. Wzrosły także giełdy w Hongkongu, Indiach i Australii.

Wskaźnik światowych akcji zmierza w stronę najwyższego zamknięcia od lutego 2022 r., co oznacza wzrost o ponad 15% w stosunku do najniższego poziomu w październiku, co odzwierciedla optymizm inwestorów co do obniżek stóp procentowych w przyszłym roku. Według cen swapów Fed na początku marca inwestorzy zwiększyli swoje obstawianie obniżek federalnych stóp procentowych. Dane z rynku pracy opublikowane później w czwartek mogą dać większą jasność co do perspektyw gospodarki i stóp procentowych.

READ  Elon Musk powołał wyłącznego dyrektora Twittera, rozwiązując radę dyrektorów

Zyskom obligacji sprzyjał obfity popyt na pięcioletnie obligacje skarbowe w środę, po silnym apetycie na wczorajszą aukcję dwuletnich obligacji skarbowych. Silny apetyt na papiery wartościowe sygnalizuje, że inwestorzy chcą zabezpieczyć atrakcyjne stopy zwrotu przed oczekiwanymi obniżkami stóp procentowych przez Rezerwę Federalną. Dolar osłabił się w stosunku do wszystkich swoich konkurentów z grupy G10, a amerykański wskaźnik walutowy zmierza ku spadkom już piąty dzień.

W Azji jen rósł drugi dzień po tym, jak prezes Banku Japonii Kazuo Ueda w dalszym ciągu torował drogę do pierwszej podwyżki stóp procentowych w kraju od 2007 roku.

Chiński indeks CSI 300 zmierza ku pierwszemu tygodniowemu wzrostowi od początku listopada, a do czwartkowego wzrostu największy udział mają spółki z branży technologii i energii odnawialnej.

Ropa naftowa spadła w związku z oznakami wzrostu zapasów w USA. Wartość bitcoina wzrosła powyżej 43 000 dolarów w związku z ponownymi spekulacjami, że amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd jest bliska zatwierdzenia funduszu notowanego na giełdzie, który inwestuje bezpośrednio w największy token.

Główne wydarzenia w tym tygodniu:

 • Zapasy hurtowe w USA, wstępne wnioski o zasiłek dla bezrobotnych, czwartek

 • Ceny domów w całym kraju w Wielkiej Brytanii, piątek

Kilka kluczowych ruchów na rynkach:

Sklepy

 • Indeks Stoxx Europe 600 nie zmienił się od godziny 9:20 czasu londyńskiego

 • Kontrakty terminowe na S&P 500 niewiele się zmieniły

 • Kontrakty terminowe Nasdaq 100 wzrosły o 0,2%

 • Kontrakty terminowe Dow Jones Industrial Average spadły o 0,1%

 • Indeks akcji MSCI Asia Pacific wzrósł o 1,2%.

 • Indeks MSCI Emerging Markets Index rośnie o 1,2%

Waluty

 • Indeks Bloomberg Dollar Spot spadł o 0,2%.

 • Euro wzrosło o 0,1 procent do 1,1117 dolara

 • Jen japoński wzrósł o 0,6 procent do 140,93 za dolara

 • Juan w transakcjach zewnętrznych wzrósł o 0,5 procent do 7,1166 za dolara

 • Kurs funta szterlinga na poziomie 1,2794 dolara uległ niewielkim zmianom

READ  Telsa mogła wejść na pole wydobycia, bezpośrednio oczyszczając lit

Waluty cyfrowe

 • Bitcoin spadł o 0,9% do 42 995,95 dolarów

 • Ethereum wzrósł o 1,2% do 2388,21 dolarów

Obligacje

 • Rentowność 10-letnich obligacji skarbowych wzrosła o trzy punkty bazowe do 3,82%.

 • Rentowność niemieckich obligacji 10-letnich wzrosła o trzy punkty bazowe do 1,92%.

 • Rentowność brytyjskich obligacji 10-letnich wzrosła o cztery punkty bazowe do 3,48%.

Dobra

 • Ropa Brent spadła o 0,9 procent do 78,95 dolarów za baryłkę

 • Złoto w transakcjach kasowych spadło o 0,2 procent do 2073,51 dolarów za uncję

Ta historia powstała przy wsparciu Bloomberg Automation.

– Z pomocą Chiranjeeviego Chakraborty’ego i Richarda Hendersona.

(W poprzedniej wersji poprawiono pierwszy akapit, aby pokazać handel złotem na poziomie bliskim rekordu)

Najczęściej czytane w Bloomberg Businessweek

©2023 Bloomberg L.P