30 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Elon Musk to „idiota”, ale na początku był „magnesem talentów” dla OpenAI, przyznaje Sam Altman – który teraz musi stawić czoła bezpośredniej konkurencji z jego strony

Elon Musk to „idiota”, ale na początku był „magnesem talentów” dla OpenAI, przyznaje Sam Altman – który teraz musi stawić czoła bezpośredniej konkurencji z jego strony

Elon Musk i Sam Altman dzielili scenę w październiku 2015 r., zanim zrobiło się mroźno. Michael Kovac/Getty Images dla Vanity Fair

Podczas gdy Elon Musk niedawno uruchomił start-up zajmujący się sztuczną inteligencją, aby konkurować z OpenAI, niedawno był współzałożycielem słynnej obecnie firmy — twórcy chatbotów ChatGPT i GPT-4 — i pomógł jej w ważny sposób.

Dyrektor generalny OpenAI Sam Altman opisane Wczesna rola Muska podczas występu W dobrym towarzystwie Podcast w tym tygodniu.

„Elon był z pewnością źródłem talentu i uwagi, a poza tym miał też kilka prawdziwych supermocy, które były dla nas bardzo przydatne na początku, poza tym wszystkim” – powiedział Altman gospodarzowi Nikolaiowi Tangenowi.

Nie podał przykładów tych „supermocy”, ale Marc Andreessen, inwestor kapitału wysokiego ryzyka, zidentyfikował niedawno cechy psychologiczne, które czynią Muska „najlepszym przykładem” przedsiębiorcy „nie do powstrzymania”.

W tym roku Musk wyraził zniesmaczenie kierunkiem, w jakim obrało OpenAI, a w lipcu uruchomił xAI, które, jego zdaniem, „zdecydowanie konkuruje” z Altmanem. Ostatecznym celem xAI, w typowy dla Muska sposób, jest „zrozumienie prawdziwej natury wszechświata”. W tym celu pozyskał najlepsze talenty w zakresie sztucznej inteligencji z Google, DeepMind, Microsoft i własnej firmy Tesla.

Musk odszedł z zarządu OpenAI w 2018 roku. Proponował kierowanie organizacją, ale po jej odrzuceniu wycofał się. według Semafor.

Jedną z jego dzisiejszych mocnych stron jest to, że w 2015 r. był współzałożycielem OpenAI jako organizacji non-profit, ale w 2019 r. przeszedł na model „nastawiony na zysk” — w tym samym roku otrzymał od firmy Microsoft inwestycję o wartości 1 miliarda dolarów, przy czym Kolejne miliardy za nami.

Niezadowolenie Muska z OpenAI stało się coraz bardziej widoczne na początku tego roku, gdy wycena firmy wzrosła po uruchomieniu ChatGPT, a chatbot oparty na sztucznej inteligencji stał się jednym z najszybszych produktów, jakie kiedykolwiek wdrożono.

READ  W końcu Wall Street jest wspomagana przez Nike, FedEx i zaufanie konsumentów

On ćwierkanie W lutym: „OpenAI zostało utworzone jako oprogramowanie typu open source (dlatego nazywa się je „otwartą” sztuczną inteligencją), firma non-profit, która ma stanowić przeciwwagę dla Google, ale obecnie jest to w rzeczywistości firma o zamkniętym źródle, maksymalizująca zyski. Kontrolowana przez Microsoftu”

Altman, choć przyznaje, że OpenAI pod wieloma względami obrało niekonwencjonalną ścieżkę, nie zgadza się z taką charakterystyką partnerstwa z Microsoftem, Tak jak on Dyrektor generalny Microsoftu Satya Nadella. Ale piżmo w maju wywiad W CNBC powiedział: „Obawiam się, że Microsoft może w rzeczywistości sprawować większą kontrolę, niż sądzi zespół kierowniczy OpenAI”.

W marcu skarżył się także, że przejście OpenAI z modelu non-profit nastąpiło po tym, jak przekazał mu miliony.

„Nadal nie mogę się nadziwić, jak organizacja non-profit, której przekazałem prawie 100 milionów dolarów, w jakiś sposób stała się organizacją nastawiona na zysk o kapitalizacji rynkowej wynoszącej 30 miliardów dolarów”. ćwierkanie. „Jeśli jest to legalne, dlaczego nie wszyscy to robią?” Wątpliwości pojawiły się później co do faktów Kwota, którą podałWydaje się jednak jasne, że przekazał wówczas tej organizacji non-profit miliony dolarów.

Komentarze Altmana na temat Muska były mieszane. W maju Altman powiedział podczas przemówienia w Londynie, że „uczenie się od Elona o tym, co można zrobić, było bardzo cenne”.

Ale powiedział Z Karą Swisher podcast w marcu: „Mam na myśli, że jest idiotą, cokolwiek by się o nim nie mówiło, ma styl, którego sama nie chciałabym mieć”.