Artykuł naukowy pt Metan w atmosferze ciepłej egzoplanety WASP-80b Został niedawno opublikowany przez zespół kierowany przez Taylora Bella, badacza z Instytutu Badań nad Środowiskiem Bay Area. Bell odkrył, że WASP-80b to tak zwany „ciepły Jowisz” o temperaturze około 400°C. To plasuje tę egzoplanetę pomiędzy gorącymi Jowiszami, takimi jak HD 209458 b – pierwsza odkryta egzoplaneta tranzytowa – a zimnymi Jowiszami, takimi jak nasz Jowisz, który osiąga temperaturę zaledwie 70 stopni Fahrenheita.
Temperatura egzoplanety jest ważna, ponieważ to tylko kolejny element układanki dotyczącej metanu. W atmosferze większości egzoplanet występuje poważny niedobór metanu, co oznacza, że za każdym razem, gdy naukowcy odkrywają planetę, na której się znajduje, muszą dokładnie zbadać wszystkie aspekty składu planety. Każda egzoplaneta wytwarzająca metan odkryta przez astronomów odgrywa ważną rolę, pomagając społeczności naukowej w opracowaniu teorii atmosfery.
W szczególności temperatura WASP-80b umieszcza ją w „interesującym reżimie przejściowym, w którym modele chemii równowagi przewidują, że w widmach transmisyjnych i emisyjnych planety powinny być wykrywalne cechy CH4 i CO/CO2…” – twierdzą badacze, którzy pracował nad papierem. .
More Stories
Boeing może nie być w stanie obsługiwać pojazdu Starliner przed zniszczeniem stacji kosmicznej
Jak czarne dziury stały się tak duże i szybkie? Odpowiedź kryje się w ciemności
Studentka Uniwersytetu Północnej Karoliny zostanie najmłodszą kobietą, która przekroczy granice kosmosu na pokładzie Blue Origin