12 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Dwie osoby zginęły w trzęsieniu ziemi o sile 7,3, które nawiedziło wybrzeże prefektury Fukushima w Japonii

Dwie osoby zginęły w trzęsieniu ziemi o sile 7,3, które nawiedziło wybrzeże prefektury Fukushima w Japonii

Wśród zabitych był mężczyzna po sześćdziesiątce, który mieszkał w mieście Soma, poinformowało w czwartek lokalne biuro ds. zapobiegania katastrofom.

Ostrzeżenie o tsunami wydano po środowym trzęsieniu ziemi dla przybrzeżnych prefektur Fukushima i Miyagi, ale zostało zniesione w czwartek rano, a japoński premier Fumio Kishida powiedział później, że „nie wykryto anomalii” w żadnej z elektrowni jądrowych w tym kraju.

Japońska Agencja Meteorologiczna poinformowała, że ​​epicentrum trzęsienia było głębokie na 60 km. Ostrzegał przed tsunami o wysokości do jednego metra powyżej normalnego poziomu pływów, z początkowymi falami docierającymi na brzeg o północy czasu lokalnego (11 rano ET).

Według agencji około półtorej godziny po trzęsieniu ziemi u wybrzeży japońskiej prefektury Miyagi doszło do 8-calowego tsunami, które wezwało ludzi z dotkniętych obszarów do trzymania się z dala od wybrzeża.

Kishida powiedział na konferencji prasowej, że pociąg z pociskami wykoleił się w pobliżu Fukushimy w wyniku trzęsienia, ale nie zgłoszono żadnych obrażeń. Według publicznego nadawcy NHK, 78 osób zostało uwięzionych na cztery godziny po wykolejeniu się pociągu dużych prędkości, ale uciekło przez wyjście awaryjne bez obrażeń.

Agencja informacyjna Kyodo poinformowała, że ​​osoby dotknięte trzęsieniem ziemi zostały przewiezione do szpitala w mieście Soma w Fukushimie, bez podania liczby rannych. Moc została przywrócona we wszystkich częściach Tokio, powiedział Tokyo Electric Power.

W czwartek Agencja Meteorologiczna wezwała opinię publiczną, aby była świadoma większej aktywności sejsmicznej w ciągu najbliższych kilku dni. Masaaki Nakamura, urzędnik agencji, wezwał ludzi w dotkniętych obszarach, aby trzymali się z dala od wybrzeża i nie wchodzili do morza, dopóki ostrzeżenia o tsunami nie zostaną zniesione. Zachęcał również ludzi do zachowania czujności w związku z niebezpieczeństwami lawin błotnych.

Ludzie chodzą ulicą podczas przerwy w dostawie prądu w Tokio.

Środowe trzęsienie miało miejsce 55 mil (89 kilometrów) od niszczycielskiego trzęsienia ziemi w 2011 r., które wywołało tsunami z falami o długości 30 stóp, które zniszczyły kilka reaktorów jądrowych w okolicy – ​​co doprowadziło do najgorszej katastrofy nuklearnej od katastrofy w Czarnobylu w 1986 r. Ponad 22 000 było ich zabitych lub zaginionych w tej katastrofie. Zgony były spowodowane początkowym trzęsieniem ziemi, tsunami i stanami zdrowia po katastrofie spowodowanymi wyciekiem promieniowania.

READ  Komisja Europejska twierdzi, że Ukraina powinna zostać kandydatem do członkostwa w UE

Trzęsienie ziemi w Japonii w 2011 roku miało siłę o sile 9,1 stopnia, około 63 razy silniejsze, i uwolniło około 500 razy więcej energii niż środowe trzęsienie ziemi.