30 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Epidemia koronawirusa w Chinach narasta w związku z obawami o osoby starsze bezbronne

Epidemia koronawirusa w Chinach narasta w związku z obawami o osoby starsze bezbronne

Od wtorku co najmniej 28 prowincji i regionów w kraju zgłosiło nowe przypadki koronawirusa, w większości z wersji BA.2 wariantu omicron. Ponad połowa nowych przypadków miała miejsce w północno-wschodniej prowincji Jilin, gdzie urzędnicy stwierdzili, że mają wystarczającą ilość środków medycznych na zaledwie dwa lub trzy dni.

Chiny są szczególnie narażone na szybko rozprzestrzeniający się omikron. Chociaż ponad 85% populacji zostało zaszczepionych, chińskie szczepionki nie okazały się skuteczne przeciwko temu wariantowi, w porównaniu ze szczepionkami mRNA – takimi jak Pfizer-BioNTech i Moderna – stosowanymi gdzie indziej, które wciąż są w produkcji i nie są jeszcze dostępne w kraju.

Szczególnie zagrożona jest populacja osób starszych w Chinach. Według wtorkowego briefingu Narodowej Komisji Zdrowia ponad 50 milionów osób w tym kraju w wieku powyżej 60 lat nie zostało w pełni zaszczepionych, budząc obawy, że jeśli epidemia nie zostanie opanowana, Chiny mogą spotkać taki sam los jak sąsiednie Hongkongi Kong, gdzie zmarło ponad 4500 osób – zdecydowana większość starszych osób, które nie zostały w pełni zaszczepione.

Środki blokujące w głównych ośrodkach produkcyjnych i portowych, takich jak Szanghaj, Shenzhen i Dongguan, również grożą zniszczeniem globalnych łańcuchów dostaw i ożywienia gospodarczego Chin po tym, jak najwyżsi urzędnicy zobowiązali się zwiększyć w tym roku wzrost do około 5,5 procent.

We wtorek car gospodarczy kraju Liu Ostrzegł, że w „skomplikowanej sytuacji” środki pandemiczne muszą być zrównoważone z rozwojem gospodarczym i społecznym, aby „utrzymać funkcjonowanie gospodarki w rozsądnym zakresie” i utrzymać stabilne rynki kapitałowe – co może wskazywać na jakie będą środki blokujące.

W raporcie Bank of America Securities stwierdzono, że epidemia może uderzyć w globalne łańcuchy dostaw smartfonów z Androidem i wpłynąć na produkcję chipów, odzieży i samochodów w najbliższej przyszłości. Chociaż większość chińskich portów pozostaje otwarta, analitycy żeglugi udokumentowali zatłoczenie z Dziesiątki pojemników Czeka poza portami w Qingdao i Shenzhen, podczas gdy amerykański producent samochodów elektrycznych Tesla poinformował w notatce, że zawiesi produkcję w fabryce w Szanghaju na dwa dni. Według Reutersa.

READ  Ponad 100 000 Ormian uciekło ze spornego regionu Górskiego Karabachu

Wybuch zbiegł się z wyprzedażą chińskich akcji w tym tygodniu, po czym nastąpiło odbicie w środę po tym, jak Liu zobowiązał się wspierać branże pod presją.

Skargi zwykłych obywateli pojawiały się częściej na mocno cenzurowanych platformach mediów społecznościowych w tym kraju. W poniedziałek jeden użytkownik napisał na mikroblogu Weibo, że z powodu nagłych nowych środków blokujących, podobnie jak jego rodzina Uwięziony na autostradzie przez 14 godzin Próbuje dotrzeć do miasta Wuxi we wschodnich Chinach.

Wiadomość, że 4-letnia dziewczynka w Changchun, jednym z miast objętych ścisłym zamknięciem, zmarła z powodu ostrego zapalenia krtani, czekając na negatywny wynik testu na koronawirusa, który zostanie wysłany do szpitala, wywołała większe oburzenie w Internecie.

„Trzy lata. Nie ośmielam się zachorować, nawet nie mówię o posiadaniu dzieci. Nie wiesz, z czym mogą się zmierzyć”, napisał jeden z internautów pod hashtagiem problemu, który był oglądany ponad 40 milionów razy za dwie godziny.

Inni skarżyli się na straty w swoich firmach. „Dziś wieczorem naprawdę się załamałem i nigdy nie chciałem opuszczać Shenzhen tak bardzo, jak dziś wieczorem. Odkąd 1 marca otworzyłem swój sklep, nie otrzymałem ani grosza” – czytamy w szeroko oglądanym komentarzu w odpowiedzi na post WeChat. Komisja Zdrowia w Shenzhen.

Ponieważ blokady obciążają gospodarkę i testują cierpliwość mieszkańców, pojawiają się oznaki, że urzędnicy mogą stopniowo odchodzić od polityki „dynamicznego rozprzestrzeniania się bez wirusów”, aby spróbować wyeliminować wirusa poprzez ścisłe blokady, agresywne śledzenie kontaktów i utrzymywanie ścisłego kontrole graniczne.

Urzędnicy powiedzieli we wtorek, że pacjenci z łagodnymi objawami nie muszą już być hospitalizowani, ale zamiast tego są wysyłani do centralnych ośrodków kwarantanny. Urzędnicy w Szanghaju, gdzie zamknięto szkoły, powiedzieli, że nie planują narzucenia zamknięcia całego miasta.

READ  Lider w Hongkongu w zakresie nowych środków własnościowych, przyciąganie zagranicznych talentów

Dostawca Apple Foxconn, który wstrzymał działalność w poniedziałek w Shenzhen, powiedział w środę, że wdrożył system „zamkniętej pętli” i wznowił część produkcji. Port Yantian w Shenzhen powiedział w poniedziałek, że nadal jest działać normalnie.

Jednak wiele hrabstw i miast nadal egzekwuje kontrole równie skrupulatnie jak wcześniej. Prawie 36 milionów ludzi w miastach od prowincji Hebei po Shenzhen zostało zamkniętych w swoich domach lub kompleksach mieszkalnych. Duże ośrodki przemysłowe, takie jak Dongguan, Changchun, Jilin i Shenzhen, poddały swoich mieszkańców „zamkniętemu zarządzaniu”, zmuszając firmy i fabryki do zawieszenia działalności.

Wiele regionów wprowadziło mniej rygorystyczne ograniczenia dotyczące przemieszczania się między prowincjami. Loty do Szanghaju zostaną przekierowane do innych miast od 21 marca do 1 maja. Wszyscy wjeżdżający do Pekinu muszą przejść test kwasu nukleinowego (PCR) 72 godziny po przybyciu, a także negatywny wynik testu na koronawirusa w ciągu ostatnich 48 godzin.

W Tianjin, podobnie jak w wielu miastach, nakazano mieszkańcom nie wyjeżdżać na niepotrzebne wycieczki. W Szanghaju osoby, które muszą opuścić miasto, a także wjeżdżające do miasta, muszą pokazać negatywny test DNA wykonany w ciągu ostatnich 48 godzin.

Pomimo oznak wahań Chiny uroczyście obiecały kontynuować politykę nierozprzestrzeniania koronawirusa. W opublikowanym w środę wywiadzie dla Xinhua, Li Chenglong, zastępca szefa Biura ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób przy Narodowej Komisji Zdrowia, powiedział, że eksperci uznali obecną politykę nierozprzestrzeniania się wirusa za skuteczną wobec wariantu Omicron, chociaż BA była .2 Wersja rozprzestrzenia się szybciej i niewykryta. Powiedział, że charakter obecnej epidemii wymaga „aby nasze środki zapobiegawcze i kontrolne były wcześniejsze, szybsze, bardziej rygorystyczne i skuteczne”.

Bi Lin Woo w Taipei i Leerick Lee w Seulu przyczynili się do powstania tego raportu.