20 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Dow spadł o 200 punktów, aby zamknąć szalony tydzień rynkowy, ponieważ inwestorzy przygotowują się na przyszłe zyski

Dow spadł o 200 punktów, aby zamknąć szalony tydzień rynkowy, ponieważ inwestorzy przygotowują się na przyszłe zyski

Akcje spadły w piątek, ograniczając niestabilny tydzień handlu, dzień po odnotowaniu historycznego maksimum, gdy inwestorzy przetrawili oczekiwania inflacyjne.

Indeks Dow Jones Industrial Average spadł o 305 punktów, czyli 1,02%, ale nadal jest na dobrej drodze do zakończenia tygodnia na wyższym poziomie po czwartkowych wzrostach. S&P 500 spadł o 1,86%, kończąc tydzień na niższym poziomie. Indeks Nasdaq Composite spadł o 2,38%, obciążony stratami Tesli i Lucid Motors, z których oba spadły o ponad 5%.

Akcje spadły do ​​sesyjnych minimów po tym, jak badania konsumenckie przeprowadzone przez University of Michigan pokazały, że oczekiwania inflacyjne rosną, a nastroje Rezerwa Federalna prawdopodobnie będzie uważnie obserwować. Zaawansowany technologicznie indeks Nasdaq spowodował spadki, ponieważ firmy rozwijające się są bardziej wrażliwe na wyższe stopy procentowe.

Tymczasem rentowności obligacji wzrosły, a 10-letnie amerykańskie obligacje skarbowe wzrosły do ​​4% po raz drugi w ciągu dwóch dni, ponieważ inwestorzy reagują na rosnące oczekiwania inflacyjne.

Rynki spadały przez cały tydzień, ponieważ inwestorzy rozważali nowe dane o inflacji, które poinformują Rezerwę Federalną, która kontynuuje podnoszenie stóp procentowych w celu ochłodzenia podwyżek cen. W czwartek na giełdach nastąpiła poważna zmiana. Dow zakończył czwartkową sesję o 827 punktów wyżej po spadku o ponad 500 punktów na najniższym poziomie tego dnia. S&P 500 wzrósł o 2,6%, aby przełamać swoją sześciodniową passę przegranych, a Nasdaq Composite podskoczył o 2,2%.

Według SentimenTrader w czwartek nastąpiło piąte co do wielkości odwrócenie w ciągu dnia od najniższego w historii S&P 500 i czwarte co do wielkości odwrócenie dla Nasdaq.

Ruchy nastąpiły po wydaniu Indeks cen konsumpcyjnych, odczyt inflacji zasadniczej w USA był wyższy niż oczekiwano za wrzesień. Początkowo miało to duży wpływ na rynki, ponieważ inwestorzy przygotowywali się do kontynuowania przez Rezerwę Federalną swojego agresywnego planu podwyżek stóp procentowych. Ale później zignorowali te obawy.

READ  Rosja chce obalić amerykańską hegemonię, a alternatyw jest niewiele

Problemem Rezerwy Federalnej i obaw inwestorów o zaostrzenie polityki banku centralnego pozostaje jednak utrzymująca się inflacja.

Globalne zarządzanie majątkiem UBS pisze: „Przy CPI nadal zmierzającym w złym kierunku i sile rynku pracy, warunki nie są kluczowe dla polityki Fed, która będzie jednym z warunków trwałego ożywienia na giełdzie”. Dyrektor ds. Inwestycji Mark Heffel w notatce z piątku. „Ponadto, ponieważ inflacja rośnie przez dłuższy czas, a Rezerwa Federalna rośnie, wzrasta ryzyko, że skumulowany efekt zaostrzenia polityki wepchnie gospodarkę USA w recesję, podważając oczekiwania przedsiębiorstw dotyczące zysków”.