6 grudnia, 2022

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Dochodzenie Chess.com wskazuje na „możliwe” oszustwo Hansa Niemanna

Dochodzenie Chess.com wskazuje na „możliwe” oszustwo Hansa Niemanna

W 72-stronicowym raporcie opublikowanym we wtorek wieczorem, duża internetowa platforma szachowa odkryła, że ​​Hans Niemann „prawdopodobnie oszukiwał” na swojej stronie częściej i w znacznie późniejszym wieku, niż publicznie przyznał.

Nieman, 19-letni amerykański nauczyciel, był in Centrum burzy w świecie szachów Od początku zeszłego miesiąca, kiedy nastąpiło szokujące zwycięstwo nad światowym numerem jeden Magnusem Carlsenem, Carlsen zasugerował, że stało się coś strasznego. Nieman później Powiedział Oszukiwał w meczach na Chess.com, gdy miał 12 i 16 lat, ale upierał się, że nie powtórzył tego, co określił jako „bardzo, bardzo duży błąd”. Neiman dodał, że nigdy nie oszukiwał „w turnieju z nagrodami pieniężnymi”.

Następnie Carlsen, wielki norweski nauczyciel, zorganizował protest przeciwko Niemann Wycofanie się z rewanżu Po zagraniu tylko jednego ruchu. Pod koniec ubiegłego miesiąca Carlsen dał wyraz swoim działaniom i Niemann oskarżony „oszukiwania – ostatnio – niż publicznie przyznał”. Raport z wtorku z Chess.comktóry reklamuje się jako „najlepsza internetowa platforma szachowa”, dodała wsparcia bliżej nieokreślonym oskarżeniom Carlsena.

Odnosząc się do swojego „najlepszego w swojej klasie” systemu wykrywania oszustw, witryna twierdziła, że ​​Niemann został „prawdopodobnie oszukany” w ponad 100 grach online, w tym w niektórych, które miały miejsce po ukończeniu 17 lat i występowały na imprezach z nagrodami pieniężnymi.

W grze w szachy długa historia oszustw, oszustw i oszustw z czasów zimnej wojny

Tymczasem Chess.com powiedział, że jego dochodzenie nie wykazało obfitości „konkretnych dowodów statystycznych”, na które Neiman oszukał w swoim wielkim zwycięstwie (czyli osobiście) nad Carlsenem lub w wielu innych grach OTB. Zabawki. Jednak strona dodała, że ​​znalazła pewne „podejrzane” aspekty tego zwycięstwa, które przerwały zwycięską passę Carlsena w 53 meczach OTB, mimo że Neiman grał z nieco niekorzystnej pozycji czarnych i zauważył, że był „statystycznie wyjątkowy”. wzrastać w sporcie.

READ  10 najlepszych wczesnych przechwytów w klasie Draft 2022 NFL; Round 1 Cool String punch to gwóźdź pierwszego roku

Niemann nie skomentował publicznie wyników Chess.com, które były pierwsza wzmianka The Wall Street Journal we wtorek. jest przypisany do konkurować na American Chess Championship, które rozpoczynają się w środę w St. Louis. Louis Chess Club, który jest gospodarzem turnieju OTB, nie zwrócił się konkretnie do Neimana w odpowiedzi na prośbę o komentarz, ale wyraził ogólne zaangażowanie klubu w zapobieganie oszustwom.

„Jesteśmy dumni, że możemy gościć najlepszych szachistów z całego świata w St. Louis Chess Club”, powiedział dyrektor generalny Tony Rich w oświadczeniu w środę rano. „Podobnie jak w przypadku wszystkich wydarzeń, bardzo ważne jest, abyśmy utrzymywali wysokie standardy uczciwej gry turniejowej. Zawsze stosowaliśmy i będziemy mieć szeroko zakrojone środki zwalczania nadużyć finansowych.

„Gdy przygotowujemy się do nadchodzących mistrzostw USA w szachach i mistrzostw kobiet w szachach w USA, spodziewamy się zorganizować kolejne udane wydarzenie, wraz z surowymi protokołami, aby zapewnić, że najlepsi szachiści w kraju będą mogli kontynuować rywalizację na równych polach gry”.

Jenkins: Kiedy szachy są trudne, a oszustwo łatwe, następny krok jest skomplikowany

Chess.com poinformowało, że usunęło Niemanna ze swojej platformy i zabroniło mu udziału w organizowanych przez siebie zawodach. Witryna stwierdziła, że ​​zajmowała się nim w całkowitej tajemnicy, przestrzegając jego zwykłej polityki i nie zaczęła ogłaszać tego do preparaty O swojej sytuacji po rozmowie o swoich kontaktach. Chess.com powiedział, że Niemann został wcześniej zawieszony na stronie i przyznał się do oszustwa po tym, jak „program do wykrywania oszustów i zespół ujawniły podejrzaną grę”.

„Wierzymy, że Hans jest niesamowicie silnym graczem i utalentowaną osobą” – stwierdził Chess.com w swoim raporcie. „Jednak biorąc pod uwagę jego historię na naszej stronie, nie wierzyliśmy, że możemy zagwarantować, że będzie grał uczciwie w naszych wydarzeniach online, abyśmy mogli ponownie ocenić nasze dowody i protokoły. Jednak, żeby było jasne, nie jest to nasze stanowisko, że Hans powinien być ograniczony lub zabroniony gry w szachy. OTB”.

READ  Trzech graczy zabija atak Red Sox i nie są tymi, za kogo się uważa

Międzynarodowa Federacja Szachowa (FIDE), organ zarządzający sportem, ogłosić Pod koniec września wszczęła śledztwo w sprawie oskarżeń Carlsena o oszustwo i komentarzy Neimana w tej sprawie. FIDE poinformowało, że dochodzenie będzie prowadzone przez członków Komitetu Fair Play i będzie obejmowało „możliwość zaproszenia konsultacji z ekspertami zewnętrznymi, gdy wymagana jest analiza”. Chess.com zasygnalizował chęć współpracy w dochodzeniu FIDE, jeśli zostanie o to poproszony.

Oszukiwanie przez szachistę, szczególnie w grze online, może obejmować połączenie z komputerem lub silnikiem szachowym, zdolnym do gry na wyższym poziomie niż jakikolwiek człowiek.

Chess.com zauważył: „Większość silników szachowych wykorzystuje sieci neuronowe, które zostały wytrenowane w milionach partii szachowych na wysokim poziomie, aby uzyskać najgłębsze strategiczne zrozumienie szachów”. „Mają również niemal niezawodne obliczenia taktyczne, w których mogą przyjrzeć się ponad 40 ruchom w głąb centrum i obliczyć potencjalne wyniki”.

Niemann podobno używał takiego silnika w meczach OTB, choć jego środki do tego są nadal w sferze spekulacji.

Carlsen powiedział, że podczas swojej straty w zeszłym miesiącu „miał wrażenie, że [Niemann] Nie był zdenerwowany ani nawet w pełni skoncentrowany na meczu w kluczowych sytuacjach, podczas gdy ja po prostu wymachiwałem, jakbym był czarny w sposób, który myślę, że tylko garstka może zrobić.

Podejrzenia innych wzbudziła delikatna odpowiedź Niemanna po stosunkowo nietypowym otwarciu Carlsena. Nieman Powiedział Potem „jakiś cud” zbadał możliwość, że ta sekwencja wydarzy się wcześniej tego dnia, dodając: „To tak absurdalne, że to sprawdziłem”.

W swoim raporcie Chess.com odnotował inne komentarze Niemanna po meczu, w których zasugerował ruch, który zostałby wykonany, a następnie poprosił o ocenę silnika dla tego ruchu.

„Ta analiza i poleganie na silniku wydają się kolidować z poziomem przygotowania, jakie Hans twierdził w grze, oraz poziomem analizy potrzebnym do pokonania mistrza świata w szachach” – czytamy w raporcie.

READ  Po przejściu do projektu międzynarodowego, MLB składa pełną kontrpropozycję do MLBPA

Chess.com twierdził, że jego system wykrywania oszustw — który wykorzystuje porównania zarówno ruchów zalecanych przez silnik, jak i profilu rywalizacji danego gracza, a także danych wejściowych od „panelu wyszkolonych analityków” — doprowadził do przyznania się czterech graczy z Top FIDE 100. Ponadto system miał doprowadzić do zamknięcia kont internetowych „dziesiątek” wielkich graczy, a także setek innych znaczących graczy.

Witryna powtórzyła, że ​​„nie była świadoma żadnych konkretnych dowodów na to, że Hans oszukiwał na tablicy lub że kiedykolwiek oszukiwał na tablicy”. Chess.com dodał, że chociaż niektóre z ostatnich gier internetowych Niemanna wydawały się podejrzane, nie byli świadomi dowodów oszustwa po sierpniu 2020 roku. użytkownicy angażują się w takie zachowanie.

„Nasze wydarzenia są w dużej mierze wolne od oszustw” – napisano w raporcie Chess.com. „Jesteśmy głęboko przekonani, że oszustwa w szachach są rzadkie, można im zapobiegać i są znacznie mniej rozpowszechnione, niż jest to obecnie przedstawiane w mediach”.