16 czerwca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Do Polski przyjeżdża rekordowa liczba Ukraińców uciekających przed wojną

Do Polski przyjeżdża rekordowa liczba Ukraińców uciekających przed wojną

  • Słupy mają na celu ułatwienie procesu wejścia
  • Dziesięciokilometrowa linia samochodów na granicy
  • Rządy próbują skonsolidować pomoc

Medica, Polska, 6 marca (Reuters) – Oczekuje się, że do późnej niedzieli liczba uchodźców uciekających z Ukrainy do Polski przekroczy 1 milion, ponieważ siły rosyjskie nadal ostrzeliwują ukraińskie miasta.

Polscy strażnicy graniczni ewakuowali w sobotę 129 000 osób przez granicę, najnowsze dane pokazują, że od rozpoczęcia wojny 24 lutego maksymalna liczba wynosiła 922 400 w ciągu jednego dnia.

„Czek jest tak prosty, jak to tylko możliwe” – powiedziała Anna Mikelska, rzeczniczka Polskiego Straży Granicznej. „Potwierdzanie tożsamości osób, weryfikacja dokumentów, weryfikacja baz danych, jeśli nie są potrzebne. Zajmuje to tylko kilka minut”.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

„Szacunki wskazują, że liczba osób wjeżdżających do Polski z Ukrainy dzisiaj, 24 lutego, przekroczy milion.”

Na Medica Crossing, około 500 kilometrów (310 mil) od granicy Polski z Ukrainą, uchodźcy przechodzą obok pudeł z ubraniami, które zostały postawione na przejściu dla pieszych, gdy podawali gorącą herbatę, jedzenie i toalety.

Niektórzy owijali dzieci, inni psy i koty w koce. Przyjaciele, krewni i wolontariusze ustawili się w kolejce do autobusów do pobliskiego Przemyśla, aby zabrać ich do innych miast w Polsce i poza nią.

Samochody w promieniu 10 kilometrów od granicy z Polską na Ukrainę, mniej więcej zderzak w zderzak, a czasem dwa odcinki w pobliżu. Uchodźcy wędrowali po ulicach niosąc torby lub ciągnąc walizki.

„Tyle bomb jest w Kijowie, siedzisz w piwnicy i słuchasz, dlatego wyjechałam z tego miasta” – powiedziała 21-letnia Anna Klimova po przekroczeniu granicy w drodze do Wrocławia na pobyt u brata. „To bardzo trudna sytuacja”.

Główny punkt docelowy

Społeczność ukraińska licząca około 1,5 miliona Polaków jest największa w regionie i sprawia, że ​​kraj ten jest głównym celem uchodźców, choć Ukraińcy uciekają w bezpieczne miejsce przez Słowację, Węgry i północną Rumunię.

READ  Ostatnia Grupa Energy i Enia opracowuje SMR dla Polski

Polska planuje uruchomić platformę, która pozwoli samorządom, organizacjom pozarządowym i prywatnym firmom lepiej koordynować działania pomocowe mające na celu transport towarów na Ukrainę.

– Wyznaczono dwa przejścia graniczne, przez które będzie transportowana pomoc: Torohask-Jakotzkin i Korsova-Krakovic – powiedział dziennikarzom Michael Dorsik, szef Kancelarii Premiera RP.

„Przez te dwa skrzyżowania wszystkie towary humanitarne mogą dotrzeć na Ukrainę”.

ONZ twierdzi, że liczba uchodźców uciekających z Ukrainy wzrosła w niedzielę do ponad 1,5 miliona, ponieważ kraje zachodnie zaostrzają sankcje i dostarczają więcej broni, aby odeprzeć ataki Rosji. Wysoki Komisarz ds. Uchodźców Filippo Grande powiedział. Czytaj więcej Czytaj więcej

Ukraińska policja twierdzi, że w północno-wschodnim regionie Charkowa miały miejsce nieustanne rosyjskie ostrzały i naloty, przy których odnotowano wiele ofiar, podczas gdy Światowa Organizacja Zdrowia twierdzi, że doszło do kilku ataków na ukraińskie ośrodki zdrowia.

Moskwa utrzymuje, że jej inwazja jest „specjalną operacją” mającą na celu schwytanie osób, które postrzegają ją jako niebezpieczny nacjonalizm i przeciwstawienie się temu, co uważa za agresję NATO, i odmawia atakowania cywilów.

„Zostawiłem swoje serce na Ukrainie”

Chociaż mężczyźni w wieku obowiązkowym są zmuszani do pozostania na Ukrainie i pomocy w samoobronie, większość kobiet i dzieci wybiera się na drogę ucieczki do UE.

„Teraz czuję się bezpieczna, ale jestem przygnębiona, ponieważ moja rodzina została rozdarta przez wojnę” – powiedziała 28-letnia Svitlana Jinsuk, która zostawiła męża w Kremens. „Zostawiłem swoje serce na Ukrainie”.

Władze powiedziały, że wielu uchodźców, którzy przybyli do tej pory, ma przyjaciół i miejsca, do których można się udać. Ale szef agencji ONZ ds. uchodźców powiedział Reuterowi, że rosnąca fala uchodźców wywrze presję na rządy, aby ich wchłonęły.

READ  Sue Schroeder z Core Dance sprowadza artystów z Polski na występy w Atlancie

„Oczywiście te rządy poradziły sobie bardzo dobrze w swojej początkowej odpowiedzi” – powiedział ONZ. Grande, Wysoki Komisarz ds. Uchodźców, powiedział w rozmowie telefonicznej.

„Byli dobrze przygotowani. Ale jeśli liczba będzie nadal rosła, będzie problem”.

Z danych policji granicznej wynika, że ​​Rumunia schwytała 227 446 Ukraińców, w tym 31 628 przybyłych w sobotę. Ponad 163 000 osób wjechało na Węgry od 24 lutego.

Rząd rzymski planuje utworzyć centrum w pobliżu lotniska Suczawa na północnym wschodzie, aby otrzymywać i wysyłać międzynarodową pomoc humanitarną na Ukrainę.

Premier Słowacji Eduard Heger odwiedził w sobotę wieczorem Przełęcz Wicekróla Nemeke i ostrzegł, że kraj musi być przygotowany na napływ uchodźców. Według policji do tej pory na Słowację wjechało 114 000 osób.

„Wielkość (przechodzących osób) jest stosunkowo stała, a szybkość ich obsługi jest wysoka” – powiedział dziennikarzom. „Ale spodziewamy się, że fala uchodźców opuszczających wojnę będzie się nasilać i trzeba być przygotowanym w większej liczbie”.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Dodatkowy raport Stephena Farrella w Livy, Pavela Florkievicha w Warszawie, Christiny w Budapeszcie, Louisy Ely w Bukareszcie i Jasona Howeta w Brock, pod redakcją Michaela Kahna i pod redakcją Jane Merriman

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.