15 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Dlaczego astronauci NASA są opóźnieni na stacji kosmicznej po wystrzeleniu Boeinga Starliner?

Dlaczego astronauci NASA są opóźnieni na stacji kosmicznej po wystrzeleniu Boeinga Starliner?

NOWY JORK (AP) – Kiedy dwóch doświadczonych astronautów NASA wyrusza w podróż w kosmos, Jazda próbna nowej kapsuły BoeingaSpodziewali się, że wrócą do domu z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w ciągu około tygodnia.

Minęły już trzy tygodnie, a sytuacja nadal jest silna Butcha Wilmore’a i Sonny’ego Williamsa Podczas gdy NASA i Boeing pracują nad rozwiązaniem problemów Problemy ze sprzętem To pojawiło się po drodze.

Trzy potencjalne daty lądowania zostały odwołane, a lot powrotny zawieszony. W piątek – podają urzędnicy Nie ma pośpiechu, aby zabrać je do domu Najpierw zostaną wykonane dalsze badania.

„Chcę jasno powiedzieć, że Butch i Sonny nie utknęli w kosmosie” – powiedział Steve Stich, dyrektor programu Commercial Crew Programu NASA.

Stitch powiedział, że astronauci będą mogli skorzystać z kapsuły, jeśli na stacji kosmicznej wydarzy się coś awaryjnego i będą musieli szybko uciec.

Długo oczekiwany lot testowy jest pierwszym, który zabierze na pokład astronautów. Boeing ostatecznie dołączy do SpaceX w transporcie załóg na stację kosmiczną i ze stacji kosmicznej dla NASA.

Dlaczego lot powrotny Starlinera został przełożony?

Kiedy lot powrotny został zawieszony, NASA stwierdziła, że ​​potrzebuje więcej czasu na przeanalizowanie problemów w układzie napędowym statku kosmicznego, który służy do manewrowania podczas lotu. Układ napędowy jest podłączony do kapsuły, ale nie wraca na Ziemię w celu zbadania. Jest odrzucany podczas ponownego wejścia i spalany.

Agencja kosmiczna oświadczyła również, że nie chce, aby lot zakłócał spacery kosmiczne. Jednak w poniedziałek spacer kosmiczny został odwołany Po wycieku wody z kombinezonu astronauty Kiedy wciąż była w laboratorium orbitalnym. Zaplanowany na wtorek spacer kosmiczny został przełożony na koniec lipca do czasu zbadania wycieku.

Jakie problemy są badane?

Pięć z 28 silników napędowych kapsuły uległo awarii podczas dokowania, gdy kapsuła zbliżała się do stacji kosmicznej. NASA stwierdziła, że ​​wszystkie silniki oprócz jednego zostały ponownie uruchomione i zadziałały podczas kolejnego startu testowego. Urzędnicy podejrzewają, że ciepło wydzielające się ze wszystkich silników pracujących podczas dokowania spowodowało ich zatrzymanie. Jedyny niesprawny silnik został wyłączony.

READ  Lodowce Grenlandii topnieją pięć razy szybciej niż 20 lat temu

Stitch powiedział, że przed ustaleniem daty powrotu zostaną przeprowadzone dalsze testy napędu na ziemi.

Kapsuła wystartowała 5 czerwca z niewielkim wyciekiem helu, ale zanim dotarła do stacji kosmicznej, doszło do czterech kolejnych wycieków. Do sprężania paliwa w pędnikach wykorzystuje się hel, a w przypadku początkowego wycieku podejrzewa się wadliwą uszczelkę gumową. Urzędnicy twierdzą, że zapasy helu są wystarczające, a Boeing twierdzi, że wycieki są stabilne i nie stanowią powodu do niepokoju.

„Rozumiemy te kwestie dotyczące bezpiecznego powrotu” – powiedział Mark Nappi, menedżer programu Boeinga. „Nie rozumiemy tych problemów na tyle dobrze, aby je trwale rozwiązać”.

Co wtedy?

Stitch powiedział, że przetestowanie silnika na pustyni w Nowym Meksyku zajmie kilka tygodni. Początkowo urzędnicy twierdzili, że kapsuła może pozostać na stacji kosmicznej przez 45 dni dzięki znajdującym się na pokładzie akumulatorom, ale w piątek powiedzieli, że może to zostać przedłużone.

Willmauer i Williams uczestniczyli w pracach i badaniach stacji kosmicznej, a także sprawdzali systemy kapsuł Boeinga. Obaj spędzili czas na stacji kosmicznej. NASA stwierdziła, że ​​na stacji kosmicznej znajduje się mnóstwo zapasów dla duetu i siedmiu rezydentów długoterminowych.

___

Departament Zdrowia i Nauki Associated Press otrzymuje wsparcie od Grupy Mediów Naukowo-Edukacyjnych Instytutu Medycznego Howarda Hughesa. AP ponosi wyłączną odpowiedzialność za całą zawartość.