16 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

SpaceX wystrzeliwuje kilka satelitów NRO z bazy sił kosmicznych Vandenberg – Spaceflight Now

SpaceX wystrzeliwuje kilka satelitów NRO z bazy sił kosmicznych Vandenberg – Spaceflight Now

Rakieta SpaceX Falcon 9 wystartowała z bazy sił kosmicznych Vandenberg podczas misji NROL-186 28 czerwca 2024 r. Zdjęcie: SpaceX

W piątkowy wieczór SpaceX uruchomiło misję bezpieczeństwa narodowego dla amerykańskiego Biura Rozpoznania Narodowego z bazy kosmicznej Vandenberg. Agencja szpiegowska opisała tajną misję jako „drugie uruchomienie rozprzestrzeniającej się architektury Narodowego Biura Rozpoznania, która zapewnia narodowi kluczowe usługi wywiadowcze, obserwacyjne i rozpoznawcze”.

Rakieta Falcon 9 wspierająca tę misję wystartowała ze Space Launch Complex 4 East (SLC-4E) w momencie otwarcia dwugodzinnego okna o godzinie 20:14 czasu PST (23:14 EDT, 03:14 UTC).

Rakieta wspomagająca pierwszego stopnia Falcon 9 wspierająca tę misję, numer ogonowy B1081 we flocie SpaceX, wystartowała po raz ósmy. Jego poprzednie misje obejmowały wystrzelenie misji astronautów Crew-7 na Międzynarodową Stację Kosmiczną, wystrzelenie dwóch satelitów monitorujących klimat (NASA PACE i EarthCARE należący do ESA) oraz dwa loty Starlink.

Nieco ponad osiem minut po starcie B1081 wylądował z dronem i powiedział: „Oczywiście, że nadal cię kocham”. Było to jak dotąd 95. i 326. lądowanie OCISLY.

Rozrasta się proliferująca architektura

Misja ta była drugim wystrzeleniem tak zwanej „struktury proliferującej” NRO po wystrzeleniu misji NROL-146 w maju. Z raportów Reutersa z początku tego roku wynikało, że satelity te opierają się na autobusie satelitarnym Starshield zbudowanym przez SpaceX we współpracy z Northrop Grumman.

W oświadczeniu dla Spaceflight Now Narodowa Organizacja Rozpoznania stwierdziła:

„Systemy NRO są projektowane, budowane i obsługiwane przez NRO. Ze względu na bezpieczeństwo narodowe nie omawiamy firm związanych z budową naszych systemów, naszych relacji umownych z nimi, ich konkretnej działalności ani lokalizacji, w których budowane są systemy NRO .”

Agencja odmówiła także potwierdzenia liczby satelitów biorących udział w tych misjach oraz ich orbit. W przemówieniu, które wygłosiła na tegorocznym Sympozjum Kosmicznym w Kolorado, W tym roku odbędzie się „około pół tuzina takich startów”, powiedział dr Troy Mink, zastępca głównego dyrektora Narodowej Organizacji Rozpoznania.

READ  Naukowcy opracowują związek, który blokuje produkcję wolnych rodników w mitochondriach

Misja ta nie została zamówiona w ramach zamówienia na misję fazy 2 wystrzelenia w przestrzeń bezpieczeństwa narodowego (NSSL). Dzieje się tak dlatego, że NRO potrzebowała tych misji, aby poczynić postępy, zanim zlecenia zadań zostały przydzielone do Fazy III.

„NRO nawiązało współpracę z zespołem ds. zapewnienia dostępu do przestrzeni kosmicznej Dowództwa USSF Space Systems przy przejęciu fazy 3 i wpłynęło na rozwój fazy 3, ścieżki 1 – jako sposób na uzyskanie elastycznych rozwiązań w zakresie startu, zapewniając jednocześnie możliwość dostosowania misji” – powiedział rzecznik NRO. W obecnej sytuacji. „Rozważając częstotliwość startów i potrzebę zapewnienia misji ad hoc, NRO uznała, że ​​potrzebujemy pomostu między fazą 2 a fazą 3 – ścieżką 1. Doprowadziło to do zamówienia niektórych misji poza NSSL i nadal będzie głównym mechanizmem NRO dotyczącym zamówień na usługi uruchamiania.