20 czerwca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Dlaczego Apple umieściło Thread Radio w iPhonie 15 Pro

Dlaczego Apple umieściło Thread Radio w iPhonie 15 Pro

Po ogłoszeniu przez Apple iPhone’a 15 i wiadomości, że iPhone 15 Pro i Pro Max będą wyposażone w Thread Radio, dokładniej zbadałem, w jaki sposób Apple wdraża ten protokół komunikacji bezprzewodowej w swoim ekosystemie.

Inteligentny dom jest oczywistą i jedną odpowiedzią Apple zaoferował bez przekonania (Wątek jest głównym protokołem materiału.) Jednak dodanie sieciowego protokołu Thread o niskim poborze mocy i przepustowości może również sygnalizować, że firma odchodzi od polegania wyłącznie na technologii Bluetooth w celu łączenia się z urządzeniami peryferyjnymi, takimi jak Apple Watch. Oto niektóre sposoby wykorzystania nowego połączenia bezprzewodowego.

iPhone może być routerem z limitem wątków, ale może nie powinien

Oczywistym zastosowaniem Thread w iPhonie jest: Urządzenie prowadzące granicę nici Mnóstwo nowych inteligentnych urządzeń domowych obsługujących Apple Home i Matter takich firm jak Eve, Nanoleaf i Belkin WeMo. Oznacza to, że tego nie zrobisz Posiada Aby móc korzystać z inteligentnych gadżetów domowych Thread na swoim iPhonie, musisz mieć HomePod Mini, Apple TV 4K lub inny router graniczny Thread.

Jonathan Hui, wiceprezes ds. technologii w Thread Group i inżynier oprogramowania w Google, potwierdził mi, że smartfon z technicznego punktu widzenia może pełnić funkcję routera granicznego dla Thread — nawet przy zasilaniu bateryjnym. (Określa to grupa wątków Routery graniczne powinny być zawsze włączone). „Jak każde urządzenie obsługujące wątki, smartfon może pełnić funkcję urządzenia końcowego wątku, przedłużacza wątku i/lub routera granicy wątku lub urządzenia oszczędzającego wątek” – powiedział.

Apple HomePod (2. generacji) i HomePod Mini to koncentratory Apple Home, routery z granicami wątków i kontrolery Matter.
Zdjęcia: Jennifer Pattison Toohey/The Verge

Ale używanie iPhone’a jako jedynego urządzenia Urządzenie prowadzące granicę nici To nie byłby dobry pomysł. Router graniczny wątku Wymagane do połączenia Urządzenia tematyczne, takie jak inteligentne czujniki, zamki, rolety i światła, z Internetem i innymi inteligentnymi sieciami domowymi opartymi na protokole IP. Jeśli użyjesz do tego telefonu, na urządzeniach Thread wystąpią problemy, gdy wyjdziesz z domu lub wyczerpie się bateria telefonu. Przypomina to sytuację, gdy łączysz urządzenia z Apple Home przez Bluetooth za pomocą telefonu, ale nie masz koncentratora Apple Home.

READ  Mega przeciek „GTA 6” zalewa Internet zrzutami ekranu z rozgrywki i zrzutami ekranu

Tak więc, chociaż Twój iPhone może działać jako dodatkowy router graniczny (w sieci Thread może znajdować się więcej niż jedno urządzenie, co – teoretycznie – pomaga w zapewnieniu niezawodności sieci mesh), w większości przypadków nadal będziesz go mieć włączony. Kolejny router graniczny w Twoim domu.

iPhone może szybciej sterować inteligentnymi urządzeniami domowymi

Hui twierdzi również, że połączenie Thread w smartfonie umożliwi bezpośrednią komunikację z urządzeniem Thread. „W porównaniu z obecnymi smartfonami bez Thread, smartfon z Thread może komunikować się bezpośrednio z urządzeniem Thread, bez polegania na oddzielnym routerze granicznym Thread lub jakiejkolwiek innej technologii komunikacyjnej” – powiedział.

Ponownie jest to podobne do dzisiejszego działania urządzeń podłączonych do Apple Home przez Bluetooth. Ale zaletą Thread jest to, że jest to samonaprawiająca się sieć mesh Ze znacznie niższym opóźnieniem niż Bluetooth. Najbardziej prawdopodobną krótkoterminową korzyścią będzie szybkość. Nawet jeśli masz inne routery graniczne Apple Thread, używając Thread na swoim iPhonie, będziesz mógł bezpośrednio sterować urządzeniami Thread, takimi jak światła i zamki, bez konieczności wcześniejszego przechodzenia przez router graniczny.

Jako protokół lokalny, który nie jest oparty na chmurze, Thread jest już bardzo szybki, więc prawdopodobnie nie zrobi to dużej różnicy – ​​chyba że mieszkasz w naprawdę dużym domu. Nić została zaprojektowana tak, aby zużywać mniej energii, więc mogą przynieść pewne długoterminowe korzyści.

Inną możliwością bezpośredniego sterowania jest pewnego rodzaju wyzwalanie lub wykrywanie obecności. Twoje urządzenia Thread mogą wiedzieć, że jesteś w domu, gdy tylko wejdziesz i odpowiednio zareagujesz. Jednak wykrywanie obecności – coś, czego desperacko potrzebuje inteligentny dom – byłoby łatwiejsze przy użyciu chipów UWB, które można już znaleźć w większości iPhone’ów i HomePodów (co jest już w pewnym stopniu już zrobione).

Thread może zastąpić Bluetooth w sposobie łączenia urządzeń peryferyjnych, takich jak Apple Watch, z iPhonem

„Thread ma kilka interesujących zastosowań poza inteligentnym domem, gdzie widzimy ruch w kierunku Thread w urządzeniach mobilnych” – mówi Daniel Moneta, konsultant ds. marketingu i produktu w Samsung SmartThings oraz były menedżer ds. marketingu produktów w Google. „W szczególności może stanowić alternatywę dla Bluetooth w zakresie podłączania urządzeń peryferyjnych do smartfonów, takich jak inteligentne zegarki, urządzenia medyczne, urządzenia fitness i akcesoria do aparatów”.

READ  iRobot Combo j7 Plus to najmądrzejszy i najpotężniejszy robot iRobot w historii

Motyw będzie odpowiedni do większości zastosowań smartwatchów, ale nie do strumieniowego przesyłania dźwięku

Jako protokół mesh oparty na protokole IP, Thread może być bardziej niezawodnym sposobem podłączenia wielu tych urządzeń do telefonu, jednocześnie mając wiele „natywnych” urządzeń w tym samym gospodarstwie domowym (takich jak iPad, MacBook lub iPhone’y innych członków rodziny) ). Moneta twierdzi, że funkcja IP ułatwia utrzymanie ciągłego połączenia danych bezpośrednio z urządzeniem. Dodatkowo, sznurek jest siatkowy, co oznacza, że ​​Twoje urządzenie nie musi znajdować się w zasięgu kontrolera (iPhone/iPad itp.), jak ma to miejsce w przypadku Bluetooth.

Jeśli Apple doda Thread Radio do Apple Watch, do połączenia go z iPhonem będzie można używać protokołu bezprzewodowego.
Obraz: Jabłko

Może to dotyczyć akcesoriów Apple, takich jak Apple Watch, i urządzeń innych firm korzystających z technologii Bluetooth, takich jak akcesoria do aparatów i urządzenia medyczne. Oczywiście wszyscy oni będą również potrzebować Thread Radio, więc nie stanie się to w najbliższym czasie. Ponadto Thread jest obecnie dostępny tylko na dwóch iPhone’ach z tej linii, więc wszelkie akcesoria wykonane specjalnie dla iPhone’a, które korzystają z Thread, będą miały ograniczony atrakcyjność, dopóki chip nie zostanie wprowadzony na rynek.

Jest jeszcze kwestia produktywności. Według zasobów programistów Google Home urządzenia Thread mają praktyczny limit przepustowości wynoszący ok 125 kb/spodczas gdy praktyczna przepustowość Bluetooth LE 5.0 Może to być nawet 10 razy więcej.

Wątek będzie odpowiedni do większości zastosowań smartwatchów, ale nie do przesyłania strumieniowego dźwięku (więc prawdopodobnie nie nadaje się do AirPods). Nic też nie wskazuje na to, że przyszłe urządzenia peryferyjne nie mogłyby być wyposażone zarówno w technologię Thread, jak i Bluetooth (tak jak iPhone 15 Pro) i używać tego, co jest odpowiednie do ich celu. W końcu wiele smartwatchów ma radio Wi-Fi, z którego można korzystać, jeśli znajdują się poza zasięgiem sparowanych telefonów.

READ  Władca Pierścieni, prawa do Hobbita sprzedane grupie Embracer

Problemem może być po prostu dodatkowe radio

Popularna teoria w Kanał My X (dawniej Twitter) po wydarzeniu Apple Czy ten wątek był obecny w linii iPhone’a 15 Pro w takiej czy innej formie jako gratis. Jest oczywiste, że chip Wi-Fi/Bluetooth, którego Apple używa w swoich telefonach z najwyższej półki, to coś w rodzaju trzech w jednym: płacisz za Wi-Fi i Bluetooth, a sznurek dostajesz za darmo!

Przykład: potrójny chip radiowy zaprezentowany przez firmę NXP na targach CES 2022. Jeśli rzeczywiście tak jest, prawdopodobnie zobaczymy, jak wątek powoli będzie spływał po iPhone’ach i prawdopodobnie pojawi się w przyszłym roku w podstawowym modelu iPhone’a 16 – mniej więcej w tym czasie. gdy substancja może już działać. Skontaktowałem się z firmą Apple z prośbą o komentarz w tej sprawie, ale nie otrzymałem żadnej odpowiedzi.

Dodatek Thread sprawia, że ​​iPhone 15 Pro jest najinteligentniejszym smartfonem dla domu

Biorąc pod uwagę, że samo Apple nie ma jasnego pomysłu ani żadnych konkretnych przykładów tego, co dodadzą możliwości Thread (poza niejasnymi „Odblokowanie przyszłych możliwości integracji aplikacji domowych” W informacji prasowej dotyczącej iPhone’a 15) wydaje się to być najbardziej prawdopodobnym powodem – na razie. Chociaż Apple rzadko robi cokolwiek bez celu.

Przynajmniej dodanie Thread sprawia, że ​​iPhone 15 Pro jest mądrzejszym wyborem dla domu, jeśli szukasz nowego telefonu. Przynajmniej do wydarzenia Google Pixel w przyszłym miesiącu. (Pamiętaj: wątek zasadniczo zaczął się od Nest, a większość produktów Google Nest korzysta z Thread.)

Thread Radio w iPhonie dodaje ciekawe zabezpieczenie na przyszłość, a jako użytkownik inteligentnego domu, który kupił iPhone’a 14 w zeszłym roku i nie planował w najbliższym czasie aktualizacji – moje plany mogą ulec zmianie.

Powiązany: