30 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Deszcz meteorów z Południowych Taurydów: obserwuj kule ognia na niebie, gdy w ten weekend osiągną szczyt

Deszcz meteorów z Południowych Taurydów: obserwuj kule ognia na niebie, gdy w ten weekend osiągną szczyt

Marko Korosec/Solent News/Shutterstock

Meteor z jednego z roju meteorów Taurydów tworzy jasną smugę na nocnym niebie nad Brkinje w Słowenii w listopadzie 2015 r. W 2023 r. szczyt meteorów na południowych Taurydach osiągnie wieczorem w niedzielę 5 listopada.

Zapisz się na biuletyn naukowy CNN dotyczący teorii cudów. Eksploruj wszechświat dzięki wiadomościom o fascynujących odkryciach, postępach naukowych i nie tylko.CNN

Pierwsza gałąź roju meteorów Tauryd osiągnie szczyt w najbliższy weekend, oferując kuszącą okazję dla cierpliwych obserwatorów nieba.

Meteoryty Południowego Taurydu świecą jasno na nocnym niebie od końca września, ale w szczytowym momencie – spodziewanym w niedzielę o 20:47 czasu wschodniego – ludzie będą mieli największą szansę na dostrzeżenie ich. Według Amerykańskiego Towarzystwa Meteorytowego.

Podczas gdy częstotliwość południowych erupcji wynosi zwykle tylko pięć meteorów na godzinę, wiadomo, że rój ten jest bogaty w kule ognia – termin nadawany meteorowi, który wydaje się jaśniejszy niż planeta Wenus. Według NASA. Wenus jest drugim po Księżycu najjaśniejszym ciałem niebieskim na nocnym niebie.

„Meteoryty są częścią nocnego nieba i są niezwykłe dla ludzi” – powiedział Bill Cook, szef Biura ds. Środowiska Meteoroidów NASA. „Wychodzisz na zewnątrz i widzisz gwiazdy, widzisz księżyc, widzisz planety – one zawsze tam są… ale nie zawsze widzisz meteoryty. Meteory są tymczasową częścią nocnego nieba, a ludzie są zafascynowany tym.”

Lokalne warunki pogodowe, jeśli na to pozwolisz, najlepszą porą na obserwację meteoru będzie po północy w dowolnej strefie czasowej, ale bądź przygotowany na to, że zostaniesz na dłużej, jeśli jesteś zdecydowany go zobaczyć, powiedział Cook. Jak dotąd kamery meteorologiczne NASA rejestrowały zaledwie jednego lub dwóch torian w ciągu nocy – dodał.

Według American Meteor Society w okolicach szczytu roju Księżyc będzie w około 44% w połowie pełny. Taki poziom światła księżyca może powodować zakłócenia podczas obserwacji słabych meteorów, ale ponieważ teorety są zwykle bardzo jasne, księżyc prawdopodobnie nie będzie przeszkadzał, powiedział Cook.

READ  Nowy wysiłek identyfikuje geny, które stworzyły mamuty - Ars Technica

„Powinieneś odwrócić wzrok od Księżyca, ale nie ma preferowanego kierunku – po prostu spróbuj uchwycić jak najwięcej nieba” – radzi Cook. „I używaj oczu. Nie chcesz używać teleskopu do obserwacji deszczu meteorów; pole widzenia jest za małe”.

Większość rojów meteorów składa się z meteorów o długości zaledwie milimetrów, ale meteoryty toreoidalne mogą mieć imponującą długość 1 metra (3 stóp), co sprawia, że ​​wydają się niezwykle jasne, gdy spalają się w atmosferze ziemskiej, powiedział Cook.

Nawet przy większym rozmiarze większość… Kosmiczne skały Powstałe meteoryty nie dotrą do Ziemi, ale jeśli tak się stanie, powstałe meteoryty – termin nadawany meteorytowi, który uderza w Ziemię – rozpadną się na mniejsze kawałki i nie będą na tyle duże, aby spowodować jakiekolwiek szkody, powiedział Cook.

Południowe Taurydy pochodzą od komety Encke, która okrąża Słońce najkrótszą orbitą ze wszystkich znanych komet w Układzie Słonecznym. Według NASA. Okres orbitalny Enki wynosi około 3,3 roku, a kometę ostatnio widziano z Ziemi 22 października Kiedy znajdował się w peryhelium, czyli punkcie położonym najbliżej Słońca.

Podczas swojej podróży kometa pozostawia ślad gruzu, który pojawia się w postaci roju meteorów Taurus Southern, gdy orbita Ziemi przecina się z jej torem. Choć kometa macierzysta Torrid South znajdowała się ostatnio w pobliżu, oczekuje się, że w tym roku rój ten będzie generował niższe wskaźniki.

W 2022 r. tempo obu rojów byków będzie wyższe niż normalnie. Zjawisko to, znane jako rój byków, wynika z grawitacyjnego skupiania szczątków Jowisza przed ścieżką Ziemi. Naukowcy spodziewają się, że kolejne zdarzenie rojowe nastąpi w 2025 r., powiedział Cook.

Choć w tym roku stawki są niskie, zawsze jest szansa na niespodziankę.

„Nigdy nie mówię nigdy, ponieważ zawsze może się zdarzyć nieoczekiwane” – powiedział Cook. „Ubiegły rok był dobry dla Taurydów, 2023 i 2024 już nie bardzo.”

READ  NASA bada zimową krainę czarów na Marsie — nieziemskie wakacje ze śniegiem w kształcie sześcianu

Według The Verge meteoryty z południowych Taurydów będą płonąć na niebie aż do ustania opadów 8 grudnia. Amerykańskie Towarzystwo Meteorytowe. Obecnie rój meteorów pokrywa się z erupcjami północnymi, które są aktywne od połowy października, ale osiągną swój szczyt dopiero w przyszłym tygodniu, w niedzielę 12 listopada.

Pozostałe szczyty roju meteorów będą miały miejsce w 2023 r

Jeśli obserwacja szczytu Thorididów sprawi, że będziesz chciał zobaczyć więcej, kilka innych rojów meteorytów nadal osiąga szczyt w tym roku. Oto pozostałe zjawiska meteorologiczne, których szczyt nastąpi w 2023 r.:

● Leonidy: 17-18 listopada

● Bliźnięta: 13-14 grudnia

● Ursydy: 21-22 grudnia

W 2023 roku pozostały dwa księżyce, Według Almanachu Rolników:

● 27 listopada: Księżyc Bobra

● 26 grudnia: Zimny ​​Księżyc