21 czerwca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Jak oglądać próbę dokowania kapsuły Boeing Starliner na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej?

Jak oglądać próbę dokowania kapsuły Boeing Starliner na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej?

Prezentacja koncepcji Boeinga CST-100 Starliner.

Prezentacja koncepcji Boeinga CST-100 Starliner.
zdjęcie: Boeing

To był doskonały start rakiety ULA w czwartek wieczorem na przylądku Canaveral na Florydzie. Ładunek, statek kosmiczny Boeing Starliner, jest teraz w drodze na Międzynarodową Stację Kosmiczną, Pomimo wytrzymałego wypalenia orbity orbitalnej. Kapsuła spróbuje dziś zadokować na stacji orbitalnej o 19:10 czasu wschodniego, a ty mogę to obejrzeć żyć tutaj.

Boeing CST-100 Starliner już wyprodukował Wszedł na orbitę, która prowadzi bezzałogową kapsułę do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Przez Poprzedni test w 2019, Starliner Przegrany aby osiągnąć prawidłową orbitę z powodu usterki automatyzacji oprogramowania, która spowodowała niepotrzebne spalenie wejścia orbitalnego. Ale Mimo Problem z wypychaniem wystąpił wczoraj podczas wejścia na orbitęNadal Starliner Na dobrej drodze, by spotkać się z Międzynarodową Stacją Kosmiczną w oczekiwanym czasie.

Oczekuje się, że statek kosmiczny wielokrotnego użytku dotrze do przedniego portu Harmony stacji kosmicznej o 19:10. 20 maja. Transmisja na żywo z automatycznej procedury dokowania będzie dostępna w dniu NASA TV I youtube, a także w transmisji na żywo poniżej. Oczekuje się, że transmisja rozpocznie się o 15:30 czasu wschodniego.

Obecna misja, Orbital Flight Test-2 (OFT-2), jest kluczowym krokiem w kierunku przyjęcia Starlinera jako statku kosmicznego przyjaznego astronautom. W ramach programu Commercial Crew NASA agencja kosmiczna stara się kupić dwie platformy do transportu astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Jeden kim oni sąSpaceX Crew Dragon już działa. Boeing jest teraz pod presją, aby wypełnić swoje zobowiązania umowne i Pokonywanie dużej liczby problemów który nękał projekt –Stąd tak ważne jest dziś dokowanie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Teraz, gdy jest na orbicie, Starliner dokona szeregu drobnych modyfikacji ścieżki, aby osiągnąć tę samą orbitę, co Międzynarodowa Stacja Kosmiczna. Po zbliżeniu się do stacji statek kosmiczny zatrzyma się, zanim wejdzie na odległość 656 stóp (200 metrów) „od kuli”, podczas której kontrolerzy lotu ocenią ustawienie Starlinera i gotowość do dokowania, zgodnie z Profil pracy.

Starliner rozpocznie wtedy dokowanie, zatrzymując się ponownie, gdy dotrze do stacji na mniej niż 33 stopy (10 metrów). Po tym kroku nastąpi ostateczne podejście i autonomiczne dokowanie z międzynarodowym adapterem dokowania. „Unikalny wizyjny system nawigacyjny używany do dokowania zostanie niezależnie przetestowany na platformie orbitalnej, a także w nowej pokrywie systemu dokowania” według do Boeinga. Powinno to nastąpić wkrótce po 19:00 EST dzisiejszego wieczoru, a otwarcie automatu zaplanowano na 21 maja o 11:45 ET.

Szeroki na 15 stóp Starliner CST-100 jest przeznaczony do przewozu siedmiu pasażerów. Żaden człowiek nie przyleciał tym lotem, ale jedno miejsce zajęła Rosie the Rocketeer – eksperymentalny model z 15 różnymi czujnikami. Ponadto statek kosmiczny przewozi ponad 800 funtów ładunku, który obejmuje żywność i zapasy dla obecnej załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Starliner spędzi około pięciu do dziesięciu dni w połączeniu ze stacją, po czym spróbuje bezzałogowego wejścia w atmosferę i lądowania ze spadochronem w zachodnich Stanach Zjednoczonych.

READ  Prezydent ULA twierdzi, że rakieta Vulcan przesunie się na rok 2024 ze względu na problemy z systemem naziemnym