18 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

David Seidler: Nie żyje zdobywca Oscara, scenarzysta „King’s Speech”.

David Seidler: Nie żyje zdobywca Oscara, scenarzysta „King’s Speech”.

  • Napisane przez Thomasa Mackintosha
  • wiadomości BBC

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

Skomentuj zdjęcie,

David Seidler zdobył Oscara za najlepszy scenariusz oryginalny do „Mowy króla” w 2011 roku

W wieku 86 lat zmarł David Seidler, nagrodzony Oscarem autor „Mowy króla”.

Urodzony w Londynie scenarzysta, który się jąkał, przenosi na duży ekran prawdziwą historię króla Jerzego VI, który pokonał wadę wymowy.

W filmie z 2010 roku występuje Colin Firth, który zdobył także nagrodę BAFTA dla najlepszego aktora pierwszoplanowego i Oscara za rolę króla.

Seidler był także autorem adaptacji filmowej, której premiera odbyła się na West Endzie w 2012 roku.

Swojego Oscara 2011 zadedykował „wszystkim jąkającym się na całym świecie” i podziękował królowej za to, że „nie umieściła mnie w wieży za używanie słowa na F”.

Menedżer Seidlera, Jeff Agassi, potwierdził BBC, że zmarł on w sobotę.

„David był w miejscu, które kochał najbardziej na świecie – w Nowej Zelandii – i robił to, co dawało mu największy spokój, czyli wędkarstwo muchowe” – powiedział Agassi.

„Gdyby miał szansę, byłoby dokładnie tak, jak by to napisał”.

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

Skomentuj zdjęcie,

David Seidler (5. od lewej) stoi obok obsady, w tym Colina Firtha (3. od lewej) podczas 68. dorocznej ceremonii wręczenia Złotych Globów w hotelu Beverly Hilton w styczniu 2011 r.

Urodzony w 1937 r. Seidler przeniósł się do Stanów Zjednoczonych na początku II wojny światowej i nalotów londyńskich. Uczęszczał na Uniwersytet Cornell, gdzie był przyjacielem amerykańskiego pisarza Thomasa Pynchona.

Według Los Angeles TimesWczesne prace Seidlera w branży rozrywkowej obejmowały pisanie dubbingów do japońskich filmów o potworach, a do telewizji przedarł się dzięki serialowi Adventures of the Seaspray z lat 60.

W trakcie swojej kariery Seidler napisał także inne projekty, w tym animowane musicale dla dzieci „Król i ja”, „Quest for Camelot” i „Madeline: Lost in Paris”.

Seidler zdobył swoją pierwszą nagrodę Writers Guild Award za film biograficzny Onassis: Najbogatszy człowiek świata z 1988 roku, w którym Raul Julia wcielił się w greckiego magnata żeglugowego Arystotelesa Onassisa.

Jest także współautorem scenariusza komediodramatu Francisa Forda Coppoli z 1988 roku Tucker: The Man and His Dream.

Ale najbardziej słynął z przemówienia króla. Fabuła opowiada historię króla Jerzego VI przezwyciężającego silne jąkanie i nieprawdopodobną przyjaźń z logopedą Lionelem Logue w okresie poprzedzającym II wojnę światową.

W lutym 2011 roku Seidler otrzymał dwie nagrody BAFTA, a kilka miesięcy później, we wrześniu, za swoją pracę otrzymał nagrodę Humanitas.

„Pisałem o sobie” – Seidler powiedział BBC w wywiadzie z 2011 roku.

Agassi powiedział, że kinowa wersja Przemówienia króla na West Endzie została przetłumaczona na „ponad sześć języków”, w tym włoski, japoński i hiszpański.

Wystawiano go na czterech kontynentach, a na Broadwayu zamknięto dopiero w 2020 roku z powodu pandemii Covid-19.

„David skupił się na lekcjach życia, miłości, straty i odrodzenia” – powiedział Agassi.

„Kontynuował pracę nad pomysłami, które go zainteresowały, a w chwili śmierci miał w przygotowaniu wiele projektów, w tym filmy dokumentalne, seriale limitowane i filmy fabularne”.

Dodatkowe raporty Aruny Iyengara

READ  Udostępniono podgląd „Prawdy i ustaleń”